Haamstede natst van allemaal Meer en ernstiger letsel bij scooterongevallen in buitenland Oorzaak: zwaardere motoren en toename actieve vakanties Walcheren \A ey BURGH-HAAMSTEDE Het westen van Schouwen- Duiveland was gisternacht en -ochtend het natste deel van Nederland. Het weerstation Haamstede tapte maar liefst 88 millimeter af. Gemiddeld valt in Nederland in de hele maand juli 78 millimeter. Vlissingen en Westdorpe hadden dit jaar, tot en met dinsdag, 248 millimeter regen. De 325 neerslagstations van het KNMI noteren elke ochtend om 10.00 uur de regenhoeveelheden van de voorgaande 24 uur. Met 88 millimeter - wat neer komt op 88 liter water per vierkante meter - had Haamstede veruit de meeste neerslag. Ook binnen Zeeland waren de verschillen groot. In het westen van Zeeuws-Vlaanderen werd bijvoor beeld rond de 25 millimeter gemeten. Op Walcheren liepen de hoeveelheden uiteen van 29 (Middelburg) tot 58 millimeter (Vrouwenpolder). Het slechte weer leidde op meerdere plaatsen tot overlast. De brandweer moest in actie komen in Borssele, Nieuw-Namen, Kruiningen en Burgh- Haamstede. Een aantal woningcorporaties kreeg nogal wat mel dingen binnen van lekkages en andere problemen door de regen. Vooral Zeeuwland, met woningen op zowel Schouwen-Duiveland als Walcheren, werd overstelpt met telefoontjes. NEERSLAG Haamstede Kerkwerve x Vrouwenpolder Kortgene Krabbendijke Philippine Vakantiegangers lopen steeds vaker ernstig letsel op bij scooterongevallen in het buitenland. Zij raken zo zwaargewond dat ze geregeld liggend moeten worden gerepatrieerd naar Nederland. Alarmcentrale Eurocross, de groot ste organisatie van Nederland op het gebied van medische reishulp- verlening, luidt met de zomerva kantie in aantocht de noodklok van wege de toename van scooteronge vallen. „Ongevallen vormen de nummer één reden voor repatrië ring naar Nederland. Het aandeel van scooterongevallen is daarbij be duidend meer dan vorig jaar", bena drukt hoofd van het medisch team van Eurocross Nicole Bootsma. Hoeveel dat er precies zijn, is onbekend. Deze gegevens worden niet apart bijgehouden. Vo rig jaar zomer vervoerde de alarm centrale in totaal zo'n 68o gewon den terug naar Nederland. Volgens de arts is het letsel dat de Nederlandse toeristen oplopen bij scooterongelukken 'ernstiger dan een aantal jaar geleden'. „Denk daarbij aan hoofdletsel, bovenbeen- breuken, en bekkenbreuken. De laatste scooterongevallen waren dusdanig ernstig dat we de reizigers liggend moesten repatriëren." De toename van het aantal scoo terongevallen komt volgens Euro cross doordat Nederlanders weer meer reizen en doordat zij steeds vaker kiezen voor een avontuurlijke vakantie. „All-inclusive resorts in bijvoorbeeld Turkije en Egypte zijn niet meer in trek. Mensen kiezen nu eerder voor een vakantie waarbij ze zelf op pad willen gaan." Brancheorganisatie Bovag her kent de problematiek met scooter ongevallen. „Toeristen kiezen weer eerder voor een appartementje in Spanje, waarbij ze zelf ook mobiel willen zijn", zo verklaart ook Bovag- woordvoerder Tom Huyskens. Bovag wijst erop dat de scooters die je in het buitenland meekrijgt vaak veel zwaarder zijn dan die in Nederland. Huyskens: „Hier is een bromfiets 50 cc en heeft die een maximale snelheid van 45 kilome ter per uur. Als je in het buitenland een scooter huurt, krijg je standaard een 125 cc mee, die soms wel 90 of 100 kilometer per uur gaat." Eurocross gaat vanwege de toe name van de problematiek vanaf nu registeren hoe vaak er ernstige on gevallen plaatsvinden, meldt Nicole Bootsma. De organisatie verwacht een aanzienlijke toename aan hulp vragen. Scooterongevallen gebeu ren vooral in Azië, Griekenland en Spanje. »P11 Nieuwsmedia fes Voor meer uitslagen zie pagina 26 en pzc.nl/tourdefrance ELFDEETAPPE 1. Marcel Kittel 4.34.27 2. Dylan Groenewegen zt 3. Edv. Boasson Hagen zt ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Chris Froome 47.01.55 2. Fabio Aru +18 3. Romain Bardet +51 27. Bauke Mollema +22.55 FOTOTHINKSTOCK 45 mm I 38 mm] 26 mm "Hoeveelheid regen tussen dinsdag 11 juli 10.00 uur en woens dag 12 juli 10.00 uur, gemeten door neerslagstations KNMI. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam donderdag 13 juli 2017 Wisselvallig zomerweer pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1