aea K Met vakantie... 9 m R mss9- w Een auto hoeft voor hem niet zo no dig. Als hij een auto nodig heeft, leent-ie die wel. Of hij reist met het ov of pakt het vliegtuig. „De laatste tijd ga ik regelmatig naar Kopenha gen. Ik overnacht daar bij vrienden, dan ben ik alleen een vliegticket kwijt. En ach, eten moet ik in Neder land ook." Ongeïnteresseerd wel/niet Een van de andere verwijten is dat deze generatie ongeïnteresseerd is in wat er in de wereld gebeurt. Ze leeft in een 'schijnwereld' die Facebook, Instagram en Snapchat heet, waar al les en iedereen het geweldig lijkt te doen. Spangenberg: „Veel van deze jongeren zijn op de buitenkant ge richt en hebben soms moeite onder scheid te maken tussen feit en fictie." Doordat ze zijn opgegroeid in het internettijdperk, vinden ze het bijna normaler om te communiceren via de smartphone dan een echt gesprek te hebben met hun ouders of onbe kenden, zo constateert hij. Maar zegt dit iets over hun mate van interesse? Allerlei onderzoeken wijzen uit dat jongeren vooral op hun werk iets willen toevoegen, aldus een jaarlijks terugkerend onderzoek van de De- loitte Millennial Survey. In dat on derzoek zeggen ze flexibiliteit en zin geving, het gevoel te werken voor een doel waar ze in geloven, belangrijk te vinden. Volgens Spangenberg gaat dit zeker niet op voor alle jongeren. „Er is ook een groep die er niet van wakker ligt." Hoezo ongeïnteresseerd? Ze begon de blog De Jonge Idealist, en dat is welhaast een passende be naming voor Annemiek Lely (26) zélf. Ze werkt onder meer bij Open Joodse Huizen als programmeur en promotor, waar sprekers vertellen over de levens van joodse mensen. Ook hielp ze om van het boek PAAZ over opname in de psychiatrie, een toneelstuk te maken. „Bewustzijn creëren, dat vind ik interessant." Kritiek is er vaak over social media en het oppervlakkige beeld dat mil- lennials neerzetten. Daarover zegt ze: „Mensen laten zich graag van hun beste kant zien. Maar dat is van alle tijden. Als je naar portretten kijkt uit de 17de of 18de eeuw, werden men sen extra breed geschilderd om te la ten zien dat ze welvarend waren." Zelf gebruikt ze social media om over haar depressie te praten en het stigma aan te pakken. „Mensen gene raliseren snel. Dat is iets waar ik te gen vecht." G y> zijn c w IJ „Een voorbijganger heeft deze foto ge maakt. Vlak vóór we af stapten om wat te eten. Ongetwijfeld kip, rijst en een sausje. Dat was het dagelijkse menu wel zo'n beetje. Ik ben de jongen in het mid den. Links zie je Koen. Rechts Bas met dat getto-gebaartje 'jo, kijk mij'. We scheurden voor het eerst in ons le ven op een scooter rond, bij een graadje of 30, over stoffige wegen in de buurt van Siha- noukville, een stadje in het zuiden van Cam bodja, en parkeerden bij een strandje waar nie mand was. Dat gevoel! Dat je helemaal weg bent. Van alles en ieder een. We waren negen maanden daarvoor met zijn vieren in Nijmegen de kroeg in geweest en hadden geroepen: we gaan samen een verre reis maken. Uiteindelijk vertrokken alleen ik en Koen; die andere vriend had een te bezitterige vriendin en Bas had geen geld. Maar Bas werd zó jaloers toen hij die eerste reismaand onze foto's uit Vietnam op Facebook zag, dat hij geld van zijn vader heeft geleend en toch is gekomen. Op deze foto is Bas er net een week: nog een beetje bleek. We zijn met zijn drieën naar Thailand doorge reisd. De reis kostte niet meer dan 2500 euro. Daar had ik sinds mijn 16de voor gespaard. En ik had geld van mijn opa gekregen. We zijn er twee lange maanden van weggeweest, door voor een paar dollar per dag te eten en in hostels te slapen. En we pakten 's nachts de bus om op overnachtingen te be sparen. Ik heb me ver baasd over de gastvrij heid. Ik vroeg eens om cola in een huiskamer restaurantje; rende de eigenaar direct naar buiten om het in de winkel te halen. Nu ik het erover heb, wil ik weer het vliegtuig in. Naar Japan. Of Chili. En, ja, ik weet, vroeger waren dit soort reizen héél bijzonder, maar voor mij is het eigenlijk, nou ja, gewoon." VAN RIN TIN TIN TOT BOKITO woensdag 12 juli 2017 GO aeneratie beste van CONCLUSIE Ze doen graag wat ze leuk vinden, maar als het niet leuk (meer) is dan verliezen ze energie en motivatie. MORGEN Gat in de markt: beetje gamen, dat filmen en online zetten ZATERDAG 2 Unlimited Van deze serie verhalen over generaties - plus extra materiaal - komt een boek uit! Bestel het Grote Generatieboek op ad.nl/ditzijnwij, voor 17,50 euro. Daar vindt u ook quizzen en een virtueel museum. Volg alles over de generaties op: ad.nl/ditzijnwij sSSISWB Zandvoort aan Zee of een weekendje Rome. Elke generatie kent vakantietrends. Waar heen gaat Generatie Z met vakantie? Dierbare vakantieher innering van: Adrian van Huet (25 jaar) Reis naar: Vietnam, Cambodja, Thailand Zomer 2013 Eefje Oomen Elke generatie kent een dierenheld Karien Sondervan (33). Nooit een vaste baan gehad. Wel tijdelijke contracten. GORILLA BOKITO woonde pas twee jaar in het Rotterdamse Blijdorp toen hij wereldbe roemd werd door een onbe zonnen daad. Het jonge DOkltO mannetje sprong op 18 mei 2007 uit zijn verblijf en ver wondde daarbij vier mensen, van wie één ernstig. Uiteindelijk werd hij met verdovingspijltjes gestopt en teruggebracht naar zijn onderkomen. Het slachtoffer stelde een 'bijzondere band' met de aap te hebben. Dierentuinmedewerkers waarschuwden de vrouw eerder geen oogcontact met Bokito te maken. De ontsnapping was wereldnieuws. Op filmpjes was te zien hoe de imposante mannetjesgorilla bezoekers de schrik van hun leven bezorgde. Het verblijf van de gorilla's kreeg een metershoge muur. Dat leverde een nieuw woord op: 'bokitoproof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9