u Advocaat: 'Zeven jaar cel? Komisch!' 3 delburg dat OMG's zich met name bezighouden met 'on dermijnende criminaliteit'. Hierbij gaat het om crimina liteit die de samenleving ver zwakt. Vermenging van bo venwereld en onderwereld, bijvoorbeeld door infiltratie in bedrijfsleven of horeca, is daar een voorbeeld van. Weydema kon niet aangeven in hoeverre dat in Zeeland al het geval is. „In dit geval is We treden hard op, laten zien dat we ze in de gaten houden aangifte gedaan, maar wel licht zijn er andere gevallen waar we niets van weten." In Nederland werken on der meer politie, gemeenten, de belastingdienst en het Openbaar Ministerie samen bij de aanpak van criminele motorclubs. Weydema: „We treden hard op. We willen la ten zien dat ze in de gaten worden gehouden door de overheid en dat het beter is om bij die clubs uit de buurt te blijven." Aangifte doen Aan mensen die onder druk gezet worden door motor clubleden, gaf hij het advies altijd aangifte te doen. „Je hebt als horecaondernemer een bepaalde verantwoorde lijkheid wanneer motorclubs bij je café komen. Je moet het niet willen. Een ondernemer heeft snel genoeg in de gaten als er iets niet in de haak is. Laat het zover niet komen en neem in elk geval contact met de politie of de wijk agent op om melding te doen." Het is niet duidelijk hoe veel bewijs er tegen de drie Zeeuwen is. Het onderzoek is nog volop gaande. Naar verwachting blijft het in deze afpersingszaak bij de drie aanhoudingen. Op de vraag of de be dreigde vader en zoon nu po litiebescherming genieten, wilde Weydema niet direct antwoorden. Wel het hij doorschemeren dat ze er niet alleen voor staan. Eerdere straffen voor oplichting hadden niet geholpen, voorwaarde lijke straffen om hem voor uitglij den te behoeden evenmin. Ook al hielp dat allemaal niet, de maat schappij bleef in ieder geval voor geruime tijd verschoond van de cri minele activiteiten van de man uit Veenendaal. Den H. wordt verdacht van groot schalige oplichting met stelconpla- ten. Hij bood ze op internet aan via onder meer Marktplaats, Speurders .nl. Op het moment dat de bestel lers het geld hadden overgemaakt, verdween dat als sneeuw voor de zon. Naar de betonplaten konden ze uiteraard fluiten. Op die manier werden 6i mensenonder wie ko pers uit Nieuwerkerk, Koudekerke, Clinge en Noordgouwe voor een dikke twee ton benadeeld. Den H. schitterde tijdens de zit ting door afwezigheid, zodat zijn zaak bij verstek werd behandeld. Hij had last van zijn darmen en voelde zich niet in staat om de zit ting bij te wonen. Via zijn advocaat was hij duidelijk misnoegd, omdat de rechtbank zijn zaak niet wilde aanhouden. Den H. werkte met zijn oplich- tingspraktijken niet alleen: de 36- jarige A. J. uit Spijkenisse - tegen hem was twee jaar cel waarvan een jaar voorwaardelijk geëist - was zijn rechterhand. Daar waar Den H. met Den H. wist iedereen voor zich te winnen met zijn vlotte babbel. J. zorgde voor de uitvoering een uiterst geloofwaardige babbel iedereen voor zich wist te winnen, zorgde J. voor de uitvoering. J. zette de advertenties op de internetsites, zorgde voor de aliassen waarvan ze zich bedienden, regelde via katvan gers bankrekeningen. Bij het 'rege len' van bankrekeningen schuwden ze ook niet om met smoezen de zoon van Den H. en het buurmeisje van J. in te schakelen. Den H. kwam in contact met J. toen die berooid in een Arnhems café zat. Den H. deed zich voor als een hoge piet bij de BAM en wilde hem wel helpen met wat klusjes. En zo ontstond er volgens het OM een hechte samenwerking tussen het duo. J. zorgde dat er geld van de ene naar de andere rekening werd door gesluisd, maakte facturen, maar waar uiteindelijk die twee ton is ge bleven, was en is onbekend. Dat Den H. niet te beroerd was om ook J. te bedriegen bleek uit het feit dat J. geld voor de oprichting van een bedrijf naar een notaris moest over maken en hij niet in de gaten had dat hij het geld op de rekening van Den H. stortte. De advocaten van het duo hadden zo hun eigen ver weer. J.'s raadsman vond dat zijn cliënt er door Den H. was ingeluisd en dat de zonder werk, geld en huisvesting bij zijn moeder wo nende J. beter af zou zijn met een taakstraf. „Hij heeft toch niets te doen." De raadsman van Den H. vond de eis van zeven jaar cel 'ko misch'. Zijn conclusie was dat Den H. moest worden vrijgesproken, omdat er niet was voldaan aan de voorwaarden die de Hoge Raad stelt aan medeplegen en oplichting. Los daarvan noemde de advocaat J. de kwade genius die Den H. alles in de schoenen probeerde te schuiven. De uitspraak is op 1 augustus. woensdag 12 juli 2017 FOTOTHINKSTOCK Brotherhood op de korrel -Ronald Weydema, politiechef De officier van justitie in Middel burg was gisteren resoluut in haar eis tegen de 53-jarige J. den H. uit Veenendaal: zeven jaar cel. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 94