c* Duikclub Dow bestaat vijftig jaar Clavis investeert fors in nieuwbouw en renovatie Het is mooi, wonen in een energieneutrale woning, maar het vraagt ook wat van de bewoners om de energielasten zo laag mogelijk te houden. Woningcorporatie Clavis, verhuur der van zo'n 2.500 woningen in Ter- neuzen en Sluiskil, komt met een energiecoach. „Want wij kunnen wel veel investeren in energiebe sparende maatregelen", geeft waar nemend directeur-bestuurder Wim Poortvliet aan. „Om de ener giekosten laag te houden, moeten mensen ook wel wat doen." Neem de energieneutrale wonin gen die Clavis momenteel laat bou wen in de Terneuzense wijk Lie- venspolder. In totaal 117 verouderde woningen worden daar afgebroken, waarvoor 95 energieneutrale hui zen terugkomen. Een gasaanslui- ting is er niet meer. Alles draait op elektriciteit, waarvoor zonnepane len op de daken zijn geplaatst. De nieuwe vorm van energie voorziening vraagt een gedragsver andering. Zonnepalen wekken overdag elektriciteit op. Het is dan ook zaak zoveel mogelijk overdag energie te gebruiken. Poortvliet: „Terwijl veel mensen het gewend zijn 's avonds of 's nachts hun vaat wasser of wasmachine te laten draaien. Als ze dat blijven doen, krijgen ze te maken met extra kos ten. Een energiecoach moet helpen dat te voorkomen met tips en ad viezen." Woningcorporaties hebben lan delijk afgesproken hun woningen energiezuiniger te maken. Ze moe ten in 2020 gemiddeld op het ener- gielabel B zitten. Poortvliet geeft aan dat zijn woningcorporatie er al les aan doet om dit te halen. Clavis zit nu nog op gemiddeld energiela- bel D. De herstructurering in de Lievenspolder, waar de nieuwe huizen 'dik op energielabel A' ko men, helpt alvast de doelstelling fors dichterbij te brengen. Zo'n ingreep als in Lievenspolder We komen met een energiecoach om onze huurders te helpen is niet overal mogelijk of nodig. Zo laat Clavis in de Terneuzense Kats- polder 78 woningen renoveren, waardoor ze veel energiezuiniger worden. Werk met werk wordt ge combineerd in een flat aan de Ber- liozhof. Poortvliet: „Die moest ge schilderd worden. Tegelijkertijd hebben we hoog rendement plus plus-glas (hr++-glas) aan laten brengen." Het blijft zoeken naar de beste oplossingen, zelfs in internationaal verband. Clavis werkt mee aan een project met Europese subsidie, waarbij elf woningen aan de Bella- mystraat worden voorzien van - wat heet - 'nieuwe warme buiten jassen'. Poortvliet is daar hoopvol over. „Dit zou zomaar een voorbeeldpro ject kunnen worden voor meer van onze woningen, zodat wij als ver huurder en onze bewoners er alle maal profijt van hebben." It woensdag 12 juli 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 11 Wendy Wagenmakers Scharendijke Een houten bouwbord van 35 meter lang fleurt het hart van Scharendijke nou niet bepaald op. Honderdvijftien kinderen met verf en kwasten doen dat wél. „En dan hier nog een beetje bruin... Uiterst geconcentreerd tekent Philippe Vlam (9) een vensterbank. „Dit is het huis van mijn opa. Mooi hè? Het staat naast de kerk, die Tom en Jord hebben geschil derd." Voor wie Scharendijke een beetje kent, is de wandschildering een feest van herkenning. De Plus, de Surf-lnn, de uit kijktoren, de waterschans en natuurlijk de Grevelingen, compleet met zeehon den en kitesurfers. De leerlingen van de Helcherseeschool zijn dolenthousiast, net als voorbijgangers en ondernemers in de Dorpsstraat. Initiatiefnemer Karen Wullings van drukkerij Ogeltje: „Nu ze zien hoe mooi het is, komen ze ons zelfs drinken brengen." Energie besparen moet je leren Harmen van der Werf Terneuzen -Wim Poortvliet, waarnemend directeur-bestuurder Clavis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 92