Een sluis vullen is net Tetris spelen Zorgen over 'onschuldig asbest' 8 Oostsluis als eerste vanaf afstand bediend De nieuwe uitvalsbasis voor de Ter- neuzense sluiswachters is de nauti sche centrale aan de Westerschelde. Hun vertrouwde stek bij de Oost sluis is leeg. In noodgevallen kan die wel weer direct worden geactiveerd. De sluizen van Terneuzen zijn in ruim een jaar omgebouwd voor centrale bediening. Rijkswaterstaat heeft vaker met dit bijltje gehakt. Kleinere sluizen in Midden- en Noord-Zeeland worden sinds 2009 aangestuurd vanuit het Topshuis op Neeltje Jans en sinds 2015 ook de grotere Kreekraksluizen. Het vergt nogal wat investerin gen, maar die zullen hun nut bewij zen, is de overtuiging van Rijkswa- terstaat-woordvoerder Jos Geluk. Er kan scherper worden gepland door sneller informatie uit te wisselen. „Een schipper die bijvoorbeeld van Amsterdam naar Antwerpen vaart, weet precies wanneer hij een brug en sluis kan passeren. Vergelijk het met de groene golf op de weg." Rijkswaterstaat is er ook op ge- Het is in principe mogelijk om een route van Amsterdam naar Antwerpen helemaal te plannen brand de Terneuzense Oost- en Westsluis optimaal te kunnen ge bruiken, met oog op de bouw van de Nieuwe Sluis (2017-2022) en het uit bedrijf nemen van de Midden- sluis. Sluis- en brugbediening op af stand moet helpen de scheepvaart vlot te verwerken. Het werkt, valt direct op in de nautische centrale. Sluiswachter nieuwe stijl Rudi de Krijger hoeft niet meer gebeld te worden. Zijn collega's zitten een paar meter ver derop. De Krijger kijkt uit op twee strek kende meter beeldscherm. Een serie camera's brengt de hele sluis in beeld. De sluisdeuren, de verkeers lichten, de slagbomen, alles kan hij er met de muis bedienen. Hij heeft een volle kolk op zijn schermen. Op een beeld is schematisch weergege ven hoe alle schepen in de Oostsluis liggen. Het is passen en meten met blokjes. „Mijn dochter zegt dat ik op mijn werk Tetris speel." Ze mag dan 84 zijn, dat betekent niet dat ze zich in de maling laat ne men, zegt Joke de Vries ferm. „Asbest is nooit onschuldig, maar kankerverwek kend materiaal." De krasse Vlissingse woont al bijna een halve eeuw in een huurwoning aan de Paauwenburgseweg. In 1969 waren mogelijke gezondheidsrisico's van as best nog niet bekend. „Mijn kinderen sliepen er vroeger en mijn kleinkinderen slapen nog wel eens op zolder. Dan wil ik wel zeker weten dat er geen gezondheids- risico's zijn." Fikri Bouzambou, directeur wonen van l'Escaut Woonservice, bezweert dat er geen reden voor vrees is. „De enige plek waar asbest is te vinden, is in het cv-hok. Alleen in die afgesloten ruimte zitten nog wat asbestplaten. In de zolderkamers is geen asbest verwerkt." l'Escaut onderzoekt of zo'n 5500 woningen van voor 1994 nog asbest bevatten. Voor de inventarisatie van eventuele knelpunten wordt tien procent van de wo ningen onderzocht. „De huurders zijn allemaal geïn formeerd. Met bewoners van te onderzoeken huizen wordt contact opgenomen. Mochten ze niet thuis zijn dan bellen we bij buren aan om daar te kijken of en waar er asbest in de woning is te vinden. We inventa riseren ons hele woningbestand om te kunnen beoor delen welke maatregelen we op welke termijn moeten nemen." Bouzambou kan zich niet voorstellen dat medewer kers spreken over 'onschuldig asbest'. Maar hij bena drukt dat in het huis van mevrouw De Vries in geen enkel woon- of slaapvertrek asbest is verwerkt. Joke de Vries: „Die informatiebrief heb ik nooit gehad en de uitleg had eerder zo duidelijk mogen zijn. Maar het is mooi dat huurders zich geen zorgen hoeven te maken over gezondheidsrisico's." IN DE REGIO Concert op carillon Montmartre in Goes MIJN DORP, MIJN STAD Woensdag woensdag 12 juli 2017 BE De tijd van de sluiswachter die naast zijn kolk een klompje laat zakken voor de betaling van de passage is voorbij. Een beetje sluis wordt centraal bediend. Sinds 1 juli is ook de Oostsluis bij Terneuzen over, de Westsluis volgt over 'een paar maanden'. Guido van der Heijden Terneuzen -Jos Geluk Dat Woonservice l'Escaut asbestonderzoek in haar huis deed, vond Vlissingse Joke de Vries prima. De mededeling dat er alleen 'on- /A schuldig' asbest in haar woning aanwe zig is, stelde haar niet gerust, maar leidde juist tot grote bezorgdheid. A- René Hoonhorst Vlissingen M Joke de Vries, foto dirk-jan gjeltema GOES Marc van Bets, bei aardier van de Sint- Romboutskathe- draal in Mechelen, bespeelt donderdag 13 juli het carillon in de toren van de Grote- of Maria Magdalenakerk in Goes. De beste luis terplaats is de Man- huistuin, ingang Sin gelstraat, waar te vens het proramma te verkrijgen is. Het zomeravondconcert is van 19.30 tot 20.30 uur. GOES 'Het Montmartre van Goes' vindt zater dag 15 juli plaats in en rondom 't West- licht. Op deze markt is van alles te erva ren, te zien, te koop op het gebied van creativiteit en kunst. Bijna vijftig stand houders kleuren de markt. Zo is er schil derkunst, pottenb akkers, fotografie, muziek, sieraden- makers, tekenaars en viltbewerkers. Publiek is welkom tussen 10.00-16.00 uur. Toegang is gra tis. Bij slecht weer vindt is de markt in de Maria Magdale nakerk. SCHORE Leerlingen en leerkrachten van obs De Tunnel hebben afscheid genomen van de school. Vandaag sluit deze definitief de deuren. Daarom lieten alle kinderen (van groep 1 tot en met 8) met de leerkrachten in een roodwitte circustent zien wat zij in twee dagen oefenen aan acts had den geleerd. Onder begeleiding van goochelaar Evert van Asselt passeerden acrobaten, jongleurs en clowns de revue. Het publiek werd er eveneens bij betrokken toen de juffen de arena overnamen. Daarbij zette ook burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle (dansend) zijn beste beentje voor. FOTO MARCELLE DAVIDSE GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Jeugdcentrum SMWO, De Spinne, 09.30-11.30 uur - In loopspreekuur voor vragen over de computer; 13.00- 14.00 uur - Spreek uur van wijkagent in de wijkinfowinkel; Bibliotheek, 10.00- 11.30 uur - Digitaal Café; Ingang Histo risch Museum, Sin gelstraat 13,14.00- 15.30 uur-'t Gilde de Bevelanden or ganiseert gratis stadsrondleiding; Sportzaal de Spinne, 15.30-16.15 uur - Zaalvoetbal voor jongeren van 12 t/m 15 jaar; 16.15- 17.15 uur - Zaalvoet bal vanaf 15 jaar; Sportzaal Thorbec- kelaan, 19.00-20.00 uur - Sporten voor mensen van 55 tot 70 jaar met Heidi Bras HEINKENSZAND Westdijk 3,10.30 en 14.00 uur - Rondlei dingen door Klom penmakerij Traas; Molen de 5 Gebroe ders, 12.30-17.00 uur-Werkende Molen ter bezichti ging, molenwinkel open; Galerie 't Kun- stuus, 13.00-18.00 uur - Expositie Dick Hofstra en Simone Bolijn-Ahrens KAPELLE De Vroone, 13.00- 17.00 uur - Biljarten voor senioren; 19.15 uur - Bridgeavond KLOETINGE Geerteskerk, 13.30- 16.00 uur - Exposi tie schilderijen Ad Beaufort KRUININGEN Reimerswaalhal, 09.30-10.30 uur- Bewegingsuur voor 50+ RILLAND Middenhof 3a, 11.00- 17.00 uur - Exposi tie 'Kunst uit de Pol der'; Restaurant de Nieuwe Vliedberg, 10.00 uur - Wande len in groepsver band SINTANNALAND Langeweg 11,11.00 en 14.00 uur-Toe ristische streekpro ductenveiling WEMELDINGE Binnendijk 3,10.00- 13.00 uur - Work shop wandpanelen maken; Sluisplateau 29,13.00-16.00 uur - Zeehondensafari; De Wemel, 14.00- 16.00 uur - Bingo; Bonzijweg 17,19.00- 20.00 uur - Boog schieten; Schou- deeweg 1,19.30- 22.30 uur - Bingo YERSEKE Zorgcentrum Moer- zicht, 10.00-11.15 uur -Wandelen in groepsverband; Hervormde Kerk, 11.00-15.00 uur- Open Kerk en expo sitie Kinderen schilderen hun favo riete Bijbelverhaal'; Kerkplein 1,14.00 uur - Rondleiding door Oosterschel- demuseum A Sluiswachter Rudi de Krijger kan de hele Oostsluis met de muis bedienen, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87