PatserCard 07/17 3 Hond Bobby en huiskat Sammy moeten ook nog terug pwa MISBRUIK Vogelpoep voorbeeld International Card Ser vices (ICS) of de ANWB. Een creditcard kost meestal een paar tientjes per jaar, terwijl je je pin pas doorgaans gratis krijgt bij je be taalrekening. De vaste kosten liggen dus hoger, maar de transactiekosten zijn vergelijkbaar. Geld opnemen is wel duurder, ook in Nederland. Bij een geldautomaat kun je dus beter (gratis) je pinpas gebruiken. Veilig? Maar kleven er geen risico's aan het gebruik? Zo werd ik zelf enkele zo mers geleden gebeld door mijn bank. Of ik na mijn verblijf in Madrid mis schien ook nog een paar dagen in de VS was geweest? Dat was niet het ge val. Maar op mijn afschrift dook naast wat kleine transacties in Madrid ook een flinke betaling op bij een Target winkel in New Jersey, Amerika. Waarschijnlijk was mijn pasje in Madrid geskimd, bij het pinnen of in de kaartjesautomaat van de metro. Vervolgens is het gekopieerde pasje gebruikt om in New Jersey stevig uit te pakken. Gelukkig merkte de bank het nog eerder op dan ik, waardoor ik er geen kosten aan had. Mijn nieuwe Je moet voor vertrek goed weten wat je daadwerkelijk kunt uitgeven pasje zat kort erna bij de post. Maar ook zonder skimmen kunnen creditcardgegevens worden mis bruikt. Beugel: „De meeste fraude berust op card not present-gevallen: misbruik bij bijvoorbeeld online ver koop, waarbij de kaart niet fysiek in een automaat wordt gestoken. Met een mobiele app die een unieke auto risatiecode aanmaakt voor elke on line betaling kun je die fraude tegen gaan." Mexico, Brazilië en de Verenigde Staten kampen met relatief veel last van fraude. Ook op de Antillen en in Indonesië (Bali), Australië en Zuid- Afrika is het opletten, vooral met skimmen. Maar dat risico geldt ook voor de pinpas. Tip: controleer je rekeningafschrif ten regelmatig, zeker op vakantie. Met mobiele apps is dat erg eenvou dig. Als je zorgvuldig met je pasjes omgaat, zijn de risico's zeer beperkt, veel kleiner dan bij contant geld. Schuld In het gemak van de kredietkaart schuilt ook meteen het gevaar. Zeker als je onbekommerd van je vakantie wilt genieten, is het geld zo uitgege ven. Geleend geld, dat met rente moet worden terugbetaald. Die kan stevig oplopen met het voor banken toegestane en torenhoge tarief van 14 procent. Die rentetoeslag kun je voorkomen door snel af te lossen. De meeste Ne derlanders doen dat, blijkt uit onder zoek van het Nibud. Zij voldoen bij voorkeur volledig de maandelijkse afrekening. Slechts 8 procent van de huishoudens heeft een creditcard schuld. „Maak voor jezelf een duidelijke begroting", adviseert Gabriëlla Bet tonville van het Nibud. „Je moet voor vertrek goed weten wat je daadwer kelijk kunt uitgeven. En plan vooral ook de rest van de maand, want na je reis heb je thuis ook weer allerlei uit gaven. Houd dus altijd rekening met het totaalplaatje." Wie zichzelf niet vertrouwt met die extra bestedingsruimte, kan nog kiezen voor een prepaid creditcard, vergelijkbaar met telefoonkaartjes voor wie een mobieltje zonder abon nement wil. Zo'n pasje is simpel aan te vragen en voorkomt dat je meer uitgeeft dan wenselijk is, omdat je al leen kunt besteden wat je er eerst zelf op zet. woensdag 12 juli 2017 GO Die potplanten zoeken het maar uit. zijn eigen aarde waarin hij geworteld zit. Planten die begoten moeten worden als het regent! Daar worden ze maar lui en afhankelijk van. Nee, je mag planten best opvoeden opdat ze een greintje zelf standigheid krijgen. Slap hangen na een dag geen water? Geen ruggengraat! Volgens mij ben ik aanhan ger van jouw darwinistisch tuinierengedachtengoed ge worden: de plantjes moeten het maar lekker zelf uitvech ten met die natuur. Tot morgen, Gerda Bij repatriëring van va kantiegangers denken we vaak aan mensen. De ANWB weet beter: regelmatig moeten ook huisdieren onver wachts een andere te rugreis maken. Neem Robert en Janine uit Oosterhout. Zij zijn met dochter Sabine, golden retriever Bobby en kat Sammy op vakantie aan de Costa Brava. Tijdens een dagje strand is Robert uitge gleden en heeft zijn enkel zwaar gekneusd. Robert kan niet terug rijden en Janine durft dat niet in haar eentje. De ANWB Alarmcen trale boekt vliegtickets voor het gezin, met extra beenruimte voor Robert. Hoe komen Sammy en Bobby thuis? Precies: mét het vlieg tuig. Janine koopt een bench en ge lukkig kan ze aantonen dat de beestjes alle inentin gen hebben. Het hele gezin in het vliegtuig! De ANWB krijgt vaker telefoontjes over mee reizende huisdieren. Opmerkelijk voor beeld: de alarm centrale heeft er al eens voor gezorgd dat het water in een tropisch aquarium warm werd gehouden nadat het voertuig waarin de vissen wer den vervoerd pech kreeg. 44 Gabriëlla Bettonville Misbruik is verzekerd als je zorgvuldig met je creditcard omgaat. Berg je pasjes veilig en gescheiden op en houd je pincodes goed ge heim. Ook de creditcard heeft een 4-cijferige code, die je in ieder geval in Europa aan de toonbank altijd gebruikt, behalve bij contactloos betalen. Online mag je die pincode nooit intik ken; een betrouwbare site zal daar nooit naar vragen. Meld verlies, diefstal of misbruik zo snel mogelijk aan de bank, zodra je het ont dekt. Ans (61) uit Roosendaal moest in actie komen toen een vriendelijke man in Barcelona haar erop wees dat er vogel poep op haar kleding zat en met water en zakdoekjes hielp de boel schoon te maken. „Terug in het hotel ont dekten we dat de cre ditcard en enkele tien tjes losgeld in de porte monnee ontbraken. Leeggehaald én terug- gestopt tijdens die schoonmaakbeurt! We hebben het direct bij de bank gemeld en niet hoeven opdraaien voor betalingen met het pasje. Pogingen om te pinnen bleken mislukt, maar hij heeft er zijn tol op de Spaanse wegen nog een tijdje mee kun nen betalen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47