14 ZEELANI Sociale uitsluiting van transgenders is onacceptabel. Vrijheid van geslacht is van groot belang. Zichtbaarheid van transgenders is van onmisbaar belang Duizenden transgenders weten hoe Lizbeth van Meel zich voelde Uziet ze regelmatig er gens achter een raam hangen - 'Hoera, een jongen!' of'Hoera, een meisje!' - wan neer er een kindje is geboren. Nog voor een mens er zelf weet van heeft, staat vast wat het geslacht is, als een onuitwisbaar stempel. Voor het gros van de Nederlanders voelt dat geboortestempel oké aan. Maar voor transgenders niet. Hoe graag waren zij welkom geheten in de wereld als zoon in plaats van dochter, als dochter in plaats van zoon, of simpelweg als een mens. Het geboortestempel is voor hen voorbarig: het voelt als een mal die niet past bij wie ze zijn, maar wel één waar de buitenwereld maar nauwelijks zonder lijkt te kunnen. Begin mei 2016 besloot Lizbeth van Meel uit Hilvarenbeek uit het leven te stappen. Het isolement waar zij als transgender vrouw in terecht was gekomen, werd haar te veel. Lizbeths verhaal staat niet op zichzelf. Meer dan twee op de drie transgenders heeft ooit een zelf moordpoging overwogen, stelde het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) in 2012 vast. En één op de vijf heeft daadwerkelijk een po ging ondernomen. De psychische problemen die daar achterliggen, hebben veel, zo niet alles te maken met het gebrek van acceptatie van transgender- personen in onze samenleving. Het wordt transgenders vaak niet in dank afgenomen dat ze zich willen ontworstelen aan die be knellende mal van het geboortege slacht. Vijfjaar na het eerste SCP-rap- port publiceerde datzelfde insti tuut een nieuw onderzoek. Daarin wordt duidelijk dat ook in 2017 transgender personen nog altijd een zeer kwetsbare groep vormen. Het SCP noemt drie factoren die deze mensen beschermen en hun kwetsbaarheid verminderen: het ontvangen van sociale steun, het accepteren van jezelf als transgen der en het versterken van je weer baarheid. Lizbeth ontving echter weinig sociale steun en raakte geïsoleerd. Dat ze pas op latere leeftijd haar transitie startte, laat zien hoe lang het duurde voordat ze zichzelf ge noeg kon accepteren om die stap te zetten. En ten slotte was er 3 mei 2016: de dag dat haar weer baarheid het definitief begaf. Dat was dus geen kwestie van pech, maar van een noodlottig gebrek aan acceptatie in onze samenle ving. Sociale uitsluiting van transgen ders is onacceptabel. Dat vinden de meeste Nederlanders ook. De praktijk is alleen nog vaak anders. En als transgenderpersoon ben je je daar maar al te bewust van. Eén op de vier Nederlanders verdraagt het namelijk niet wanneer het ge slacht van iemand anders niet eenduidig als mannelijk of vrou welijk gelezen kan worden. Dat zijn te veel mensen om te kunnen ontwijken. Je gaat daardoor elk stukje uiterlijk of gedrag van je zelf, dat naar het geslacht verwijst waaraan je je hebt ontworsteld, langs een meetlat leggen: gaan ze het zien? Dat zagen wij, Transgender Net werk Nederland, in 2015 ook terug in ons eigen onderzoek naar vei ligheid van transgenderpersonen in de openbare ruimte. Daarin komt duidelijk naar voren dat deze mensen zich veiliger voelen naar mate ze niet gelezen worden als transgender. Meer dan de helft had in het voorgaande jaar belediging of geweld meegemaakt. Dat er transgenders zijn die liever zo min mogelijk vertellen over hun trans zijn, is geen kwestie van liegen. Het is een kwestie van lijfsbehoud; zelfbescherming. Acceptatie Tegelijkertijd treden er de laatste jaren steeds meer transgenderper sonen naar voren die wel open durven te zijn over hun transgen der zijn. De groeiende zichtbaar heid van transgenders in de media wijst op een groeiende zelfaccep tatie van hen en acceptatie in de samenleving en draagt er ook aan bij. En dat is heel positief. Maar toch knaagt er iets. Transgender zijn is zeker niet iets om je voor te schamen, vinden wij. Zichtbaarheid van transgen derpersonen is van onmisbaar be lang voor erkenning van de reeds aanwezige genderdiversiteit in de samenleving. Maar ook een coming out in een steunende omgeving heeft gevolgen: nadat je als trans gender zichtbaar bent, word je na melijk steeds maar weer gecon fronteerd met je geboortegeslacht. 'Dus je bent geboren als manV is een vraag die menig transvrouw zich wel kan heugen. 'Oh, je bent dus een meisje geweest', horen trans mannen vaak. Vragen die het zo genaamde 'werkelijke geslacht' van deze personen dienen te ach terhalen. Transgender personen worden na hun coming out niet meer, zoals anderen, gezien als de vrouw, man of persoon die ze zijn. Je bent, nadat je over je transgen der zijn hebt verteld, die man die ooit een meisje is geweest, of die vrouw die geboren is als man. En dat heeft gevolgen. Zo kan je niet meer onbekommerd daten. Veel heteroseksuele cisgenders (niet- transgender) mannen zien een re latie met een trans vrouw niet zit ten, want 'ze zijn toch geen homo?' En vrouwelijke collega's menen eindelijk te snappen waarom ze zo goed met jou als transgenderman kunnen opschieten. Die geboorteslinger achter het raam komt steeds tevoorschijn. Er zijn transpersonen die symbolisch een geboortekaartje aan hun di recte omgeving versturen na het begin van hun transitie. Een dui delijk signaal: het oorspronkelijke geboortegeslacht is verleden tijd. Als maatschappij vinden we dat signaal blijkbaar moeilijk te accep teren. De moeite die transperso nen ondernemen om zich te be vrijden van hun geboortegeslacht wordt nooit definitief beloond. Dat ervaren ze telkens weer, op het werk, in de zorg, op school en op straat. Als cisgenderpersoon sta je daar niet zo bij stil. Je vindt het misschien wel dapper dat een transpersoon zichzelf is en daar open over is. Als je dan een trans- gendervrouw zoals Lizbeth tegen over je ziet, heb je geen idee van wat er in haar om gaat. Duizenden transpersonen we ten hoe Lizbeth zich voelde, want ze deden ook een poging uit het leven te stappen. Het stempel dat we allemaal bij de geboorte krij gen - meisje of jongen - is dus niet zo onschuldig. Het laat geen ruimte voor ontdekking van de ei gen genderidentiteit, of die nu mannelijk, vrouwelijk of geen van beide of allebei is. 'Hoera, er is een baby geboren' is de geboorteslinger die levens kan redden wanneer we alle kin deren zelf hun mal uit laten zoe ken: meisje, jongen, of één die deze tweedeling ontstijgt. Ge slacht houdt op biologie te zijn wanneer het een excuus wordt om transgenderpersonen uit te schel den, te discrimineren, te mishan delen of niet te accepteren. Vrijheid van geslacht is wat we nodig hebben, dat is wat Lizbeths dood ons duidelijk maakt. woensdag 12 juli 2017 ZV Proficiat, het is een baby Lizbeth van Meel uit Hilvarenbeek in 2012. Vier jaar later stapte zij uit het leven, fotohildagroenendijk Brand Berghouwer Sophie Schers GASTOPINIE Brand Berghouwer is bestuurslid van Transgender Netwerk Neder land (TNN). Sophie Schers is be leidsmedewerker van TNN. Transgender Netwerk Nederland maakt deel uit van de Alliantie Gen derdiversiteit, een netwerk van or ganisaties die zich inzetten voor méér genderdiversiteit. Crisislijn: www.113.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42