Ciske de Rat - De Musical Nieuwe leidingen 10 ZE HOE WORDEN WE AARDGASVRIJ INSTALLATIE 11e woningeigenaren zul- len vroeg of laat te ma- ken krijgen met de vraag: ^^^^Maoe maak ik mijn huis duurzaam? In het kader van het Zeeuws Energieakkoord is een rij tjeshuis aan de Biesbosstraat in de Middelburgse Stromenwijk radi caal omgebouwd. Een team - bestaande uit verte genwoordigers van Economische Impuls Zeeland, Bouwbedrijf Adri- aanse uit Middelburg, de Architec ten Alliantie uit Goes, duurzaam heids- en bouwadviseurs Robert de Bourgraaf en Tim de Jonge, installa- tiegroep Van de Velde en de ge meente Middelburg - was betrok ken bij de voorbereiding, het ont werp en de uitvoering. „Het gaat om een woning uit 1972. Een woning zoals er zoveel zijn en daarom perfect geschikt als model woning. Sinds de bouw waren er wel wat verbeteringen geweest, zo als dubbele beglazing, na-isolatie van de spouwmuur en vervanging van de cv-ketel. Maar al met al was de isolatiewaarde naar de huidige maatstaven minimaal", vertelt aan nemer Jan Adriaanse. „Het eerste wat we wilden berei ken was zo veel mogelijk beperken van de energievraag door het huis heel goed te isoleren. De beste me thode hiervoor was plaatsing van een nieuw gevelsysteem." Voor de gevelisolatie viel de keuze op E-board. Aan de binnenzijde aanbrengen van de 18 cm dikke iso latieplaten was geen optie. De com binatie van geïsoleerde gevel met een nieuw kunststof kozijn, drie dubbele beglazing, dikke dakisola- tie en het isoleren van de kruip ruimte onder de vloer, zorgt dat de woning nauwelijks nog warmte verliest, zoals uit een vrieskist met dikke geïsoleerde wanden nauwe lijks kou kan ontsnappen. Die extreme isolatie maakte een luchtverversingssysteem noodza kelijk. Niet alleen voor de frisse luchtmaar ook om te voorkomen dat vocht zich in huis ophoopt. „We wilden eerst een warmte pomp installeren die aard warmte gebruikt. Dat bleek voor deze woning niet zo handig omdat je dan in de kleine tuin aan de buizen diep de de grond in moest boren. Dat idee hebben we, ook uit kostenoverwegingen, laten varen en en we hebben gekozen voor een systeem dat warmte onttrekt aan de buitenlucht." Het is een soort om gekeerde airconditioning die in de nieuwe dakkapel wordt geplaatst. Volgens Mart-Jan de Koeijer, van installatiebureau Van de Velde uit Yerseke, is dit systeem het meest praktisch voor de doorsnee-door zonwoning. „In de toekomst zullen dakkapellen, compleet met warm tepomp, boiler en unit voor de luchtverversing voorgemonteerd, bij de leverancier worden gemaakt. Een zonnecollector - voor warm water - was voor dit project niet no- dig, maar zou ook nog een optie zijn. Alles wordt in een keer op het dak gezet zodat alleen nog de lei dingen hoeven worden aangeslo ten." Plug and play, als het ware. Dat scheelt overlast voor de bewoner, arbeidsuren en daardoor kosten. rflinmEfiT productie voordeel Laatste kans! Ga naar pzc.nl/ciske woensdag 12 juli 2017 WA Huis uit 1972 is een perfect voorbeeld Theo Giele In het dak is een gat gemaakt voor de dakkapel. Die biedt ruimte voor de nieuwe appara tuur en zorgt dat de zolder als slaapkamer gebruikt kan worden. Nederland moet af van het aardgas. Deze week in de PZC een serie over wat dit betekent voor een gewoon rijtjeshuis. Aan het plafond zijn de platte grijze buizen voor het luchtsys- teem gemonteerd. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA De ombouw van doorzon naar duurzaam is een flinke klus voor de installateurs. Alle leidingen in de woningen worden ver nieuwd en er komen nieuwe leidingen bij. De gasleidin gen worden verwijderd, net als de gasme ter. Voor de warmtepomp en het elek trisch koken zijn nieuwe elektrische groepen nodig. Omdat de elek tricien toch bezig is, wordt de hele installatie in een moeite door vernieuwd. Door de isolatie zit er geen kiertje meer in de woning. Natuurlijk kunnen de ramen open, maar een mechanische aan- en afvoer gaat zorgen voor de luchtverversing. In de woning worden platte zwarte buizen aangebracht die uit monden in de verschillende ruimten. C02-detectoren sturen in de woonkamer en de hoofdslaapkamer de luchtverversing aan. Dit zorgt voor een continu goede luchtkwaliteit in de woning waardoor het comfort in huis sterk verbetert. De warme lucht die van binnen naar bui ten gaat wordt gebruikt om de inkomende lucht te ver warmen. Ook de warmte van douchewater verdwijnt niet zonder meer in het riool. Het doucheputje is aangesloten op een dubbele buis die dient als aan- en afvoer. Het douchewater verwarmt het koude leidingwater voor de douche alvast voor. En dat scheelt allemaal weer veel energie bij het nemen van een douche. Ciske de Rat, de Beste Musical van 2017, begon in Amsterdam en sluit de tournee nu ook af in z'n eigen stad. Van 12 t/m 23 juli is Amsterdam weer even helemaal van Ciske. De weekendvoorstellingen zijn al uitverkocht, dus wacht niet te Lang en boek nu met €10 voordeel per kaart voor de voorstellingen van 12,13,19 en 20 juli in het DeLaMar Theater en geniet van de allerlaatste voorstellingen met Danny de Munk in de rol van Cis de Man!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38