1 Stageplaatsen en banen beter te vinden Wantrouwen actiegroep Nollebos 9 Wereldwinkel Zierikzee zet fototentoonstelling Nepal op poten tJÉ Zeeland telt acht Wereldwinkels en een assortiment om je vingers bij af te likken. De betrokkenheid bij de makers van die spulletjes is groot. Zoals in Zierikzee waarde hechte band met Nepal leidt tot een expositie. Toen een paar jaar gele den bananenbier werd geïntroduceerd was dat spul in Twente niet aan te slepen. Maar in Zie rikzee? „We hebben er één flesje van verkocht." Geen Wereldwin kel hetzelfde, wil Jan Nauta van de Zierikzeese fairtrade cadeaushop maar zeggen. Die winkel onder houdt nauwe banden met de stichting Madat Nepal. Vanaf 20 juli is een foto-expositie over Ne pal in het gemeentehuis in Zierik zee te zien. Met foto's gemaakt door Pauli en Rob Gerritsen, oprichters van de stichting. Zij brengen het leven na de aardbevingen in 2015 in beeld. Verwoestende bevingen waren dat, met ruim 8000 doden en dik 600.000 vernietigde woningen tot gevolg. „Met deze expositie willen we dat nog eens onder de aandacht brengen. Mensen vergeten heel snel." De foto's doen op indruk wekkende wijze verslag van de chaos die de aardbevingen teweeg brachten. „Maar ook van de voor zichtige wederopbouw en de posi- tiviteit waarmee dat gebeurt. Zo zie je een vrouw die zit te breien voor een huis dat in puin ligt", schetst Nauta. De veerkracht van de men sen in het bergachtige land is enorm. In de in 's Gravensteen (de oude stadsgevangenis) ondergebrachte Wereldwinkel staan strakke klank schalen en kleurrijke spaarpotjes uitgestald. „Mooie stof hè", wijst winkelmedewerkster Jacq Ben schop op een hip zijden shawltje. De Wereldwinkels werken samen met een stuk of 23 verschillende importeurs. Samen goed voor een veelzijdig en origineel aanbod uit alle windstreken van de wereld. En dus ook uit Nepal, waar importeurs van Madat Nepal onder meer sa menwerken met een pottenbakker, smid en textielbewerker. De goede- doelenstichting helpt mensen in het tussen China en India inge klemde land hun producten op eer lijke wijze aan de man te brengen. Daarnaast zetten de mensen van Madat Nepal zich in en rondom de stad Bhaktapur in voor onder meer betere gezondheidszorg en beter onderwijs. Er is een busje gekocht om mensen met een handicap naar een dagbestedingsvoorziening te brengen en er is aandacht voor za ken als schoon drinkwater. Nauta zelf bezocht Nepal drie keer en het land en de inzet van de stichting daar deden hem wat. De oud-onderwijsman smeedde zo doende door de jaren heen een hechte band tussen het land en de Zierikzeese Wereldwinkel. Jaarlijks wordt een deel van de winst van de winkel in het scholenproject van Madat Nepal gestopt. Hoewel kleinschalig zijn er een stuk of zes- Dat ene gezin dat je kans van leven geeft, dat heeft al zin tien schooltjes in de regio op poten gezet. Een druppel op de gloeiende plaat? Misschien wel, maar dat maakt het nog niet zinloos, vindt Nauta. „De stichting heeft niet de intentie heel Nepal te helpen. Maar die ene Nepalees of dat ene gezin die je kans van leven geeft, dat heeft al zin. En het gaat in dit geval om veel meer gezinnen." De foto-expositie wordt door de fotografen zelf ingericht. Er komen 45 foto's te hangen. Wet houder Jacqueline van Burg opent de expo donderdag 20 juli om 11.00 uur. Tot en met 30 au gustus is de expo te bezoeken op doordeweekse dagen, van 8.30 tot 16.00 uur. MIDDELBURG Het netwerk De Zeeuwse Connectie krijgt bijna 38.000 euro subsidie van de pro vincie voor het op te richten Plat form Werk en Stage. Dat dient twee doelen. Ten eerste zorgen dat er minder hoogopgeleide Zeeu wen de provincie verlaten en, ten tweede, proberen meer mensen naar Zeeland te halen. De Zeeuwse Connectie pro beert vooral de beschikbare werk en stageplaatsen in Zeeland on line beter vindbaar te maken, met name voor werkzoekenden bui ten de regio. Daarvoor worden ook uitzendbureaus in Vlaande ren ingeschakeld. Er zijn in Zee land wel losse initiatieven, maar die zijn op internet niet altijd makkelijk te vinden. Zeeland kampt met een krappe arbeidsmarkt. Door de vergrijzing zijn er relatief veel vacatures en een gering aantal geschikte kandi daten. Aanbod en vraag sluiten in veel sectoren niet aan, waardoor bedrijven vacatures moeilijk kun nen invullen. Daarbij speelt ook dat veel jongeren de provincie ver laten om te studeren en vaak niet meer terugkeren. Een krappe ar beidsmarkt remt economische groei van bedrijven af. Woordvoerster Koosje Naudts weet wel dat burgers het Vlis singse college niet met een 'motie van wantrouwen' om de oren kunnen slaan. Zo'n politiek sig naal is aan de gemeenteraad. Maar Red Nollebos-Westduin park wantrouwt de meerderheid in die raad evenveel als B en W. De actiegroep verdenkt college en co alitie er van al afspraken met on dernemers te hebben gemaakt over de invulling van het Nollebos en het Westduinpark. Weg vrij De actievoerders zijn 'het vertrou wen in het college helemaal kwijt', omdat B en W - volgens Naudts en de haren - al 'sinds het aantreden aan geheime plannen werken', die de weg vrij maken voor een grootschalig vakantie park met meer dan honderd huis jes en eventueel een hotel. De gang van zaken in diverse (ad- vies)raadsvergaderingen over tuigde actievoerders ervan dat burgers buiten spel worden gezet, betoogt Naudts. Ze is er ook van overtuigd dat er al toezeggingen aan ondernemers zijn gedaan, omdat angst voor schadeclaims anders misplaatst zou zijn. Ondersteunen Red Nollebos-Westduinpark geeft mensen de zomermaanden de kans om haar motie te onderteke nen en bekijkt eind augustus wat ze met het resultaat doet. Naudts: „Mensen kunnen de motie onder steunen via petities.nl of via onze facebookpagina." Gisteren net na de middag hadden ruim 150 men sen dat al gedaan. woensdag 12 juli 2017 WA Elk geholpen gezin heeft zin Esme Soesman Zierikzee n Jan Nauta en Jacq Benschop bij de Nepalese shawls en klankschalen in de Wereldwinkel in Zierikzee. foto dirk--jan gjeltema -Jan Nauta Red Nollebos-Westduinpark roept mensen op een 'motie van wantrouwen' aan het adres van B en W van Vlissingen te onder tekenen. De actiegroep vreest dat het college een projectont wikkelaar de ruimte wil geven tientallen (vakantie)huisjes in het Vlissingse natuurgebied te bouwen. René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37