Onttakeld Elke Zeeuw moet steentje bijdragen aan economie Vlissinger na 10 jaar aangehouden voor aanranding meisje (7) Sluise scholen gaan op in Nieuwe Van Dale 2 JAN VAN DAMME Column Hebt u ooit een druppel wij water op uw voorhoofd voelen landen? Dan mag u de twee Zeeuwse boeken over de worsteling met het geloof, die af gelopen maand verschenen, niet missen. Om te beginnen Liesbeth La beur uit Middelburg, die terug blikt op haar met de tale Kanaans doordesemde jeugd. Haar boek 'Een lamp voor mijn voet' laat een beschadigd meisje zien in een streng gereformeerd milieu. Dan is er ook Michael van Oostende, stadgenoot van Liesbeth. Hij stamt uit een minder strenge gemeen schap, maar afscheid nemen van de Here bleek ook voor hem een hele klus. Als God het hagelslag laat regenen, dan wil hij zijn ver trek uit de kerk nog wel eens her overwegen. De verhalen van Liesbeth en Mi chael roepen natuurlijk de vraag op: hoe ging dat eigenlijk bij jou? Bij mij? Ik hoef maar naar het ka tholieke kerkje in Groede te kij ken. De gebrandschilderde ramen zijn eruit gehaald. Een paar jaar geleden stond ik er nog eens bin nen. Het altaar was eruit gesloopt, op de plek van de Lourdesgrot ach terin de kerk gaapte een gat. Het Anthoniusbeeld zag ik later in een schuur van het nabije Vlaams Erf goed. Mijn geloofsbeleving is al ruim veertig jaar huisloos. Ooit was ik een accurate misdienaar, die zorgde dat voor de hoogmis alle zes kaarsen op tijd waren aange stoken. En bij een begrafenis ver gat ik nooit het kooltje in het wierookvat gloeiend te houden. Pastoor Fassaert zou me zo'n ver zuim immers niet in dank hebben afgenomen. Ik zag de kerk voor mijn puber ogen onttakeld worden. Nog voor het tabernakel en de biechtstoel in de verkoop werden gedaan ging het al fout met beatmissen en bloemen in het haar. Was het maar zo simpel geble ven als toen de wijn nog in bloed veranderde. Met een onzevader en drie weesgegroetjes, dan begon je weer met een schone lei. j Mijn geloofsbeleving is al ruim veertig jaar huisloos DESTELLING Vandaag: Commotie over motorclubs is overdreven Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Nader onderzoek Goese zedenzaak Eten aan langste mosseltafel Half werk in banendeal MIDDELBURG Plan voor Zeeuws Oranjefonds De gemeenten en de provincie werken aan een stimuleringsfonds om de Zeeuwse economie te ver sterken. Als de gemeenten volgend jaar t euro per inwoner opzijzetten, verdubbelt de provincie dat bedrag. Zo zou het gezamenlijke stimu leringsfonds alvast gevuld worden met zo'n 760.000 euro. Na de ge meenteraadsverkiezingen in maart moeten gemeenten besluiten of ze daar een jaarlijkse bijdrage van ma ken. Dat blijkt uit een brief die voor zitter Rob van der Zwaag van de Vereniging van Zeeuwse Gemeen ten (VZG) en commissaris van de koning Han Polman hebben ge schreven aan alle colleges van bur gemeester en wethouders in Zee land. De bedoeling is een structureel vervolg te geven aan de aanbevelin gen die oud-premier Jan Peter Bal kenende heeft gedaan om de Zeeuwse economie te versterken. Onlangs heeft het Rijk 25 miljoen euro uitgetrokken voor zes Zeeuwse projecten. De provincie, Middelburg, Zeeuwse kennisinstel lingen en bedrijven leggen daar nog zo'n 35 miljoen euro bij. Stimuleringsfonds Daar moet het niet bij blijven. Het Rijk wil graag de tijdelijke taskforce structuurversterking Zeeland om vormen tot een permanente Eco nomie Board Zeeland. Daaraan zou ook het ministerie van Economi sche Zaken deelnemen. Het andere middel om blijvend de Zeeuwse economie te versterken is het sti muleringsfonds. Het idee daarvoor is in december 2016 al gelanceerd in een bijeenkomst met Jan-Peter Bal kenende. Twee weken geleden heb ben Zeeuwse economiewethou ders afgesproken vaart te zetten achter zo'n Zeelandfonds. Zo wordt de 'motor om tot structuurverster king te komen draaiende gehou den'. Overigens zat in de 25 miljoen van het Rijk al een bedrag van 5 miljoen euro aan 'aanjaaggelden'. Die zijn bedoeld om het bedrijfsle ven te stimuleren met nog meer in novatieve projecten te komen. APPINGEDAM De politie heeft af gelopen donderdag een 52-jarige Vlissinger aangehouden voor de aanranding van een 7-jarig meisje bij Appingedam (Groningen) in 2007. De politie kwam de man op het spoor via DNA-onderzoek. Het meisje werd in 2007 nabij Appingedam aangereden door een automobilist. De bestuurder leek haar te willen helpen, maar randde haar aan. Een rechercheteam on derzocht de zaak, maar zonder re sultaat. Het DNA dat werd aangetroffen, is opgeslagen door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) in de landelijke databank. Het NFI meldde begin juli dat bij een mis drijf elders in Nederland DNA was aangetroffen dat overeenkwam met het DNA-spoor in Appingedam. Uit die match bleek dat het ging om de Vlissinger. De man zit vast voor nader on derzoek. Hij is voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die besloot hem twee weken in bewaring te stellen. Het slachtoffer en haar fa milie reageerden opgelucht dat tien jaar na dato een verdachte is aange houden, meldt de politie. SLUIS De Nieuwe Van Dale is de naam waaronder basisscholen Sint Jan en J.H. Van Dale in Sluis samen verder gaan. Dat maakten de 122 leerlingen van beide scholen gister avond bekend door middel van een theatervoorstelling voor zo'n 400 ouders en andere belangstel lenden. Basisschool Sint Jan sJuit na de zomer. Bijna alle leerlingen stap pen over naar de naastgelegen J.H. Van Dale. Om een frisse start te ma ken met één nieuwe school voor Sluis die het beste van beide scho len combineert, werd gekozen voor een naamsverandering. „We heb ben ook suggesties aan ouders ge vraagd en de meerderheid wilde dat Van Dale in de naam bleef', zegt Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland-projectleider Jan En- nik, die betrokken was bij dat pro ces. Dat resulteerde in De Nieuwe Van Dale. De naamsverandering was ook buiten de school onder werp van gesprek. Zo riep oud schooldirecteur en raadslid Frank Gijsel (Nieuw Gemeentebelang) op om de naam te behouden, omdat die met Sluis verbonden is. woensdag 12 juli 2017 Gisteren: Waterschap mag best wat kosten 1259 reacties MIDDELBURG De zaak waarin twee jonge vrouwen (van wie één min derjarig) zijn aangezet tot prostitutie wordt pas na oktober inhoudelijk behan deld. Hetzelfde geldt voor het ontrekken van een minderjarig meisje aan het ouderlijk gezag. De Goe- senaren J. K. (21) en B. D.(24) zijn de verdachten. Op verzoek van de verde diging moeten in de zaak van de prostitutie alsnog de vrouwen worden ge hoord. Ook de oom van D. moet worden gehoord. ANTWERPEN Het Nederlands Mossel bureau stelt op zondag 24 september de langste mosseltafel van België op bij het Museum aan de Stroom (MAS) in Antwer pen. Er kunnen 500 men sen aanschuiven om van Zeeuwse mosselen te ge nieten. De langste tafel is een van de activiteiten van het Zeelandplein dat daar drie dagen (van 22 t/m 24 sept) wordt ingericht om streekproducten uit de provincie te promoten. Het provinciebestuur verleent een bijdrage van 7500 euro aan de mosseltafel. GOES Zeeuwse overheden en onderwijsinstellingen scheppen nauwelijks banen voor arbeidsge handicapten. Het gaat om 23 banen in drie jaar tijd. Het bedrijfsleven presteert met 264 banen wel goed. Het afgespro ken doel - 440 banen begin 2017 - is niet ge haald, blijkt uit de laatste rapportage. Het zijn er nu 290. Overheden en scho len zouden 150 banen scheppen, maar blijven steken op 23. De provincie steekt 75.000 euro in een Zeeuws Oranjefonds, op voorwaarde dat de ge meenten - behalve Vlis- singen - daar 45.000 euro bijleggen en het lan delijke Oranjefonds het bedrag van 120.000 euro verdubbelt. Op die manier blijft voortaan elke cent van de jaarlijkse oranje collecte in Zeeland. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2