Groenewegen: één probleem «ff Na alweer de vierde sprintzege van Kittel Ij I 22 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE Met Peter Sagan won de afgelopen vijfjaar niet de snelste sprinter, maar de meest complete renner de groene trui. De wereldkampioen ziet thuis in Monaco nu hoe topsprinter Marcel Kittel (29) daar verandering in lijkt te brengen. Column Hij ging 70 kilometer per uur. Op een fiets. In een lycra pakje. Dylan Groenewe gen scheerde vlak langs de dranghekken en nog vlakker langs andere sprinters. Dat hij dat mag van zijn moeder. Hij werd derde, gisteren in Bergerac. Dat inte resseerde hem zelf nogal weinig. Derde is name lijk derde. En niet eerste. Groenewegen is een échte sprinter. Zo eentje voor wie ereplaatsen net zo waardevol zijn als de supermarktzegeltjes voor een nieuwe pannenset: je pakt ze wel aan, maar eenmaal thuis liggen ze nog jarenlang te vergelen in een keukenla. Niks ereplaatsen. Al leen winnen telt. de helft van de etappes vlakke ritten zijn die voor 99,99 (zoniet meer) procent zeker eindigen in een massasprint. Hij doet van voren mee in vrij wel alle sprints, maar de puzzelstukjes lijken nooit helemaal te passen. De ene keer raakt hij ingesloten, de andere keer begint hij te ver van achteren. Dat ligt deels aan hemzelf, deels aan zijn haperende sprinttrein, maar vooral aan de Tour zelf. Er zijn zó veel sprinters en zó veel treint jes dat er van een georgani seerde sprint nooit sprake is. Sprinten in de Tour anno 2017 is een kruising tussen vrij worstelen en heel hard trappen. Je moet beuken uitdelen, hopen dat je recht blijft en hopen dat je in de laatste meters ergens een gaatje krijgt waar je in kunt duiken. De ene keer raakt hij ingesloten, deandere keer begint hij van te ver Het lukt Lotto-Jumbo niet om hem écht goed af te zetten. Maar dat zelfde kan gezegd worden van alle andere ploegen. Het is al heel wat als je het als ploeg voor elkaar krijgt je sprinter ergens in de buurt van de top 10 te droppen in de laatste 3 ki lometer - daarna moet hij het zelf maar uit zoe ken. Het is alsof je je puberzoon met een krat bier afzet bij de lokale comazuipkeet: op hoop van ze gen. In zulke hotseknotseflotseklotsebegonia- sprints is het des te ongelofelijker dat vrijwel elke keer dezelfde sprinter als eerste over de streep komt. En dan ook nog eentje die altijd keurig netjes rechtdoor sprint. Marcel Kittel is zó sterk en zó snel dat hij in de laatste 200 meter kan winnen vanuit elke positie. Van kop af of van de zesde rij: als Kittel aanzet verschijnen er schroeistrepen op het asfalt. Precies één massasprint won hij niet - toen hij werd uitgeschakeld door een valpartij in de rit die werd gewonnen door Arnaud Démare. Waarmee ik maar wil zeggen: Groenewegens probleem in deze Tour is niet zijn haperende sprinttrein. Het is niet zijn positiekeuze. Het is niet zijn timing. Zijn werkelijke probleem is een veel te snelle, veel te sterke Duitser. weken in korset Mollema Niet snel terug naar Giro le Huilend hangt hij over zijn stuur. Mike Teunissen slaat een aantal keer troostend op de schokkende buik van Michael Matthews. Er heerst een grafstemming bij zijn ploegmaten van Sunweb. De sprinttrein zat te ver van achteren, de Australiër is dertiende gewor den en vraagt zich af of de groene trui nog wel haalbaar is. „We moeten maar eens een goede discussie aangaan en beslis sen ofwe ervoor blijven gaan, of dat we eerlijk zijn en zeggen: het zal voor een ander jaar zijn", zegt Matt hews even later. Ploegmaat Roy Curvers is duidelijk. „Het wordt nu een strijd om de tweede plaats in het groen. Ook als Sagan erbij was, had Kittel het groen gepakt. Hij is te sterk." In de Allée Lucien Videau in Ber gerac heeft Kittel al zijn concurren ten weer eens op lengtes gefietst, zijn teller deze Tour staat nu op vier. In zijn eerdere gloriejaren, 2013 en 2014, won hij ook vier etappes in de Tour. Maar de groene trui? Die hing in Parijs om de schouders van Peter Sagan, die in die twee jaren slechts één overwinning behaalde, RITZEGESINTOUR Kittel loopt uit op Greipel en Sagan Pi» THIJS ZONNEVELD woensdag 12 juli 2017 Groenewegen is naar de Tour gekomen omdat GO ^£g)thijszonneveld Robert Gesink (foto) heeft gisteren in het ziekenhuis van Oyonnax het korset aange meten waar mee hij van daag wordt vervoerd naar Nederland. De renner van Lot- toNL-Jumbo komt na de val zondag naar Nederland voor nader onder zoek, maar moest wachten tot er een pas send korset gemaakt was. Dat zal hij zes weken moeten dragen. Teammanager Luca Guerci- lena van Trek- Segafredo ziet Bauke Mollema (foto) niet snel terugkeren in de Giro. „De Tour ligt Bauke gewoon beter. Maar ook het moment van het seizoen is in zijn voordeel. Het geldt voor veel meer ren ners, dat ze in juli tot betere prestaties kun nen komen." O a 0) Het groen is weer van de snelste sprinter Pim Bijl Perigueux/Bergerac 1. Mark Cavendish (32) 30 2. Marcel Kittel (29) 13 3. André Greipel (34) 11 4. Peter Sagan (27) 8 5. Daniele Bennati (36) 2 E. Boasson Hagen (30) 2 Alexander Kristoff (29) 2 8. Arnaud Démare (25) 1 Michael Matthews (26) 1 Sprinters die deze Tour aan start stonden Chris Froome rijdt vandaag in de elfde etappe van - de Tour de France r voor de vijftigste I dag in zijn loop baan in de gele trui. Daarmee eve 1 naart de Brit de score van de Franse wielerle gende Jacques Anquetil. Froome weet dan nog drie renners voor zich. De Belg Eddy V Merckx is record- houder met 96 dagen in het geel. Gevolgd door de Fransman Ber nard Hinault (75) en de Spanjaard Miguel Indurain, die zestig dagen in het geel rond reed. Het ge noemde viertal won allen vijf keer de Tour de France, Froome staat voorlopig op drie Touroverwin ningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22