Streeo e B! O 20 M Dat ze vanavond samen spelen is een van verrassendste wendingen uit de rockgeschiedenis. Axl Rose en Slash leken bijna 25 jaar lang onverzoenbaar, maar Guns N' Roses toeren weer in stadions overal ter wereld. VINCENT LUISTERT RADIO NN-VARA wordt met ingang van het nieuwe seizoen BNNVARA. Jazeker, het streepje verdwijnt, het streepje is namelijk verwarrend, daar dient korte metten mee gemaakt te worden. Het stond daar om aan te geven dat BNN en VARA weliswaar ge fuseerd zijn, maar dat het wel degelijk twee aparte merken zijn. VARA is een progressief merk en BNN is een jongerenmerk, al begin nen sommige medewerkers de pensioenleef tijd al in zicht te krijgen. Sterker nog, de eerste transfers van BNN naar MAX zijn al een feit. Het profileren van de twee merken BNN en VARA, zoals men nu nog doet, dat doen KRO- NCRV en AVRO-TROS niet, die slingeren al les gezamenlijk als een merk de ether in, dat profileren werkt niet goed, hebben de jongste onderzoeksresultaten geleerd. Kijkers en luis teraars snappen er niets van. Dan lezen ze weer BNN-VARA, dan weer VARA, dan weer BNN, ze raken het spoor volkomen bijster. Ik ook. Ik denk steeds: Zit ik nou naar iets jongs te luiste ren of naar iets progressiefs? Soms hoor ik dingen die en jong en progres sief zijn maar dan worden ze toch door de VARA uitgezonden. Het kan ook voorkomen dat ik iets vreselijks oubolligs bij BNN hoor, dat kan natuurlijk niet. Dan klotsen je content en je boodschap over de randen van je merk heen. De directie van BNN-VARA is in spoedzitting bijeengekomen en heeft een moedig besluit genomen. Er is daar, te Hilversum, een streep getrokken door te zeggen: Wij stellen, in deze toch al zo onzekere tijden een daad. Wij bie den onze kijkers en luisteraars vanaf het nieuwe seizoen, met onze nieuwe huisstijl, een anker, een rots, een baken, een boei. Dat doen wij door het streepje af te schaffen. Voortaan zijn wij, als BNNVARA, kijk eens hoe robuust het er uit ziet met die zeven hoofdletters achter elkaar, wij bieden als BNNVARA een nieuw merk dat en progressief en jong en conservatief en oud tegelijk is, op dat de mensen weten waar zij aan toe zijn. Laat dit streepje het begin zijn van een totale ontstreping. Laat dit streepje de aanzet zijn tot de afschaffing van de vermolmde, lege zuilen structuur die ons omroepbestel nog steeds is. Op naar BNNVARAAVROTROS- KRONCRWPROEOMAXNOSHUMANN- TRWNLPOWNEDENANDEREZENDGE- MACHTIGDEN. Quote van de dag Donkere modellen? Dat is elke keer een nachtmerrie. Kermit is sprakeloos Nieuwe cd Williams 11 we need is just a little pa tience. Guns N' Roses dichtte de re gel over ge duld als red middel van een relatie al in 1989, maar de zin had de afgelopen 25 jaar het mantra kunnen zijn van iedere fan van de hardrockband. Want het leek eindeloos te du ren: het wachten op, smachten naar en bidden voor een hereni ging van wat begin jaren 90 de grootste rockgroep van de pla neet was. Velen van hen gaven die hoop op. Onder hen de twee sleutelfi guren in het zwarte sprookje dat de geschiedenis van Guns N' Roses inmiddels is geworden: Axl Rose (55) en Slash (Saul Hudson, 51). Niet voor niets heet de concertreeks die vanavond in het Nijmeegse Goffertpark neerstrijkt de Not in this Life- time-tournee. Net zoals ooit de Eagles deden met (When) Hell Freezes Oververnoemd naar hun standaardantwoord op de vraag wanneer de twee weer samen zouden optreden. Het gebeurt dus toch nog tij dens het huidige aardse leven van het tweetal. De terugkeer van Guns N' Roses is overigens geen volledige reünie van de originele bezetting waarin de groep in 1987 met Appetite for Destruction het bestverkochte debuutalbum aller tijden maakte. Bassist Duff McKagan is erbij, maar gitarist Izzy Stradlin en drummer Steven Adler niet. In hun plaats spelen Richard Fortus en Frank Ferrer. Het zijn details, want de hui dige formatie van Guns N' Roses draait volledig om de gelijmde relatie van tegenpolen Rose en Slash. Ze staan er weer: de zan ger zichtbaar aangedikt, een vale spijkerbroek in plaats van zijn Schotse kilt, maar nog steeds in het bezit van die heerlijk pie pende krolsekatervocalen. Naast hem heeft de tijd juist stil gestaan. Slash is nog altijd het gehele begrip rock-'n-roll samengebald in één mannenli chaam. Zwarte leren broek, zak doek uit de achterzak, haardos half verborgen onder een zwarte hoge hoed, zonnebril met spie gelglazen en diep verzonken in de zes snaren van zijn Les Paul. Oké, er is één verandering: de aan zijn lippen gelijmde sigaret tenpeuk is verdwenen. Slash is gestopt met roken. Op een week na 24 jaar gele den is het nu dat de twee voor het laatst vóór de ruzie op het podium stonden. Een jaar later namen ze hun finale muziek op: een cover van Sympathy for the Devil van de Rolling Stones. Die klonk in de woorden van Slash We hebben samen gedineerd. Dat was een prima maaltijd 'als het geluid van een uit elkaar vallende band'. Tüssen de twee heerste toen al enkele jaren een tensie van een politieke top middenin de Koude Oorlog. De kiem van de verwijdering tussen beiden werd vermoede lijk al gelegd toen de band vol maatschappelijke misfits na en kele jaren ploeteren in andere metalgroepjes plotseling door brak. Guns N' Roses werd de succesrijkste, stoerste en meest beruchte band van het tijdperk van de uitgesponnen gitaarsolo, de opgefóhnde rockercoiffure en de strakke lederen pantalons. Van amper geld voldoende voor een traytje bier waren er ineens meer dollars dan een mens kan opmaken. Daarmee kon Rose - naar de mening van iedereen, behalve Rose - het slechtst omgaan. Zijn gedrag werd hoe langer hoe onvoor spelbaarder. Beginjaren 90 vulde Guns N' Roses over de ge hele wereld stadions, maar Rose bleek zich steeds vaker in een ei gen tijdzone te bevinden. Con certen begonnen te laat of ein digden abrupt als Rose zich stoorde aan organisatie, publiek óf zijn bandgenoten. De zanger raakte steeds verder van vooral de stuurse Slash verwijderd en verplaatste zich op het laatst steevast apart van zijn bandge noten. Het is een situatie die zich, nadat zijn collega's de groep één voor één verlieten en Rose in zijn eentje overbleef, zo'n twin tig jaar voortzette. Met het ver schil dat Rose niet langer kapi tein van het roemruchte vlag genschip Guns N' Roses was, maar president van een raritei tenkabinet dat dreef op ver geelde glorie. Rose, die de rech ten op de bandnaam hield, re kruteerde in totaal negen nieuwe, steeds excentriekere, muzikanten om de vacatures te vervullen en oude hits te spelen. Ondertussen sleutelde hij aan wat uiteindelijk het duurste al bum uit de rockgeschiedenis zou worden: Chinese Democracy. Om de eerste demoversies had Rose nog ruzie gemaakt met Slash, maar solo raakte Rose langzaam stuurloos. Platenlabel Geffen poogde het proces nog te versnellen door Rose in 1998 een bonus van een miljoen dollar te beloven als hij het album voor het eind van het jaar inleverde. Rose miste die deadline op bijna 10 jaar. Chinese Democracy ver scheen pas in 2008, kostte 12 miljoen euro aan studio's, muzi kanten en instrumenten en le verde drie rechtszaken op. Het werd de grootste flop uit de his torie van Guns N' Roses. Het moet een van de redenen zijn dat Rose en Slash zich uit eindelijk toch verzoenden. Want over de exacte staat van hun onderlinge relatie heerst ra diostilte. „Die spanningen van toen zijn langzaam weggeëbd", zei Slash slechts. En Axl: „We hebben samen gedineerd. Dat was een prima maaltijd." Sinds ruim een jaar spelen ze weer sa men. En beginnen steevast op tijd ook. Uiteraard, de shows bestaan alleen uit oud materiaal. Maar het publiek is lyrisch. Ook in Nijmegen raakten de 60.000 be schikbare tickets in sprinttempo uitverkocht. Daarmee komt ook een mogelijke drijfveer achter de hereniging in beeld: met de tournee is inmiddels ruim 200 miljoen euro verdiend. Reageren? vincent@persgroep.nl —Voetbalvrouw en desig ner Winonah de Jong merkt in de Volkskrant op dat modellenbureaus amper donkere vrouwen hebben. woensdag 12 juli 2017 GO TELEVISIE Kermit de Kik ker is voorlopig uitgekwaakt. Steve Whitmire, die 27 jaar lang de stem van de kikker deed, zegt zijn mup- pet vaarwel. Whitmire 'deed' de kikker sinds 1990. Hij volgde Jim Henson op als Kermit. MUZIEK Robbie Williams brengt nog deze zomer een nieuwe plaat uit. Het album gaat Under The Radar Volume 2 heten. In 2014 bracht de Britse popster het eer ste deel uit. „Het zijn num mers waar ik ontzettend trots op ben", aldus Williams. V ■o Stefan Raatgever 44 —Axl Rose Axl Rose en Slash in 1985. fotogetty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20