LOOïI 16 Raad van State moet oordeel vellen Randstad Kort Storing bij containerterminal Het Rotterdamse overslagbedrijf APM Ter minals heeft gisteren opnieuw te kampen gehad met it-problemen bij zijn container- terminals. De terminals zijn aan het eind van de ochtend stilgelegd, net als twee weken geleden toen APM door een cyber- aanval werd getroffen. Dit keer betrof het een 'puur lokale kwestie' aldus directeur Pieter Hartog. Vroeg in de middag konden de werkzaamheden alweer worden hervat. Meer loon bij Suiker Unie Suiker Unie heeft gisteren een cao-akkoord gesloten met de vakbonden. Dat gebeurde enkele uren voordat een ultimatum van de bonden zou aflopen. De ongeveer achthon derd medewerkers van de suikerproducent krijgen tot april 2019 een loonsverhoging van 4,5 procent. Behalve de loonsverhoging is vooral ingezet op het behoud van een ouderenregeling, waarbij werknemers 80 procent kunnen werken tegen 90 procent salaris en 100 procent pensioenopbouw. KI: km Makelaars boeren goed Makelaars hebben een goed jaar achter de rug. De omzet van de gezamenlijke kanto ren groeide met ruim 160 miljoen euro. In 2015 was de omzet al met bijna 140 mil joen gegroeid. In totaal kwam de omzet vorig jaar uit op net geen 1,1 miljard euro. Van de makelaarskantoren was 87 procent in 2016 winstgevend, 7 procentpunt meer dan een jaar eerder. Gemiddeld verkocht iedere makelaar 78 woningen. Nieuw af haalcentrum Jumbo opent volgend jaar in Raalte een tweede afhaalcentrum voor onlinebestellin- gen. Er komen circa 550 mensen te werken. Het huidige bezorgcentrum in Den Bosch loopt sneller dan verwacht tegen de grenzen van zijn capaciteit aan, zei Jumbo-topman Frits van Eerd gisteren. Hij noemde de keuze voor Raalte een logische, omdat van daaruit makkelijk klanten in het noorden en oosten van het land kunnen worden bediend. Flitsen Aperam Arcelor Mittal 4 Dit voorjaar besloot minister Kamp dat de gaskraan verder dicht moet. Vanaf komend gasseizoen mag er, uitzonderingen daargelaten, niet meer dan 21,6 miljard kuub gas per jaar gewonnen worden uit de Gro ningse bodem. Dat plafond geldt voor vijfjaar. Het gasbesluit kwam niet zonder slag of stoot tot stand. Aanvankelijk ging Kamp voor 24 miljard per jaar. Hij veranderde van gedachten toen er begin dit jaar weer meer aardbe vingen plaatsvonden. Belangrijke onderbouwing voor de aanpassing vormde daarnaast een advies van het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM), de toezichthouder. Aan dat advies zullen morgen in de rechtszaal - en misschien ook vrijdag, de verwachting is dat het een lange zit wordt - de nodige woorden gespendeerd worden. Zo wel door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), het bedrijf dat het gasveld in Groningen ex ploiteert, als door de bewoners en milieuverenigingen. Beide partijen vinden namelijk dat het Kamps verhaal niet bepaald sterker maakt. En dat is opmerkelijk, want heel sec gesteld zijn de belangen van de NAM en de Groningers compleet tegengesteld. De NAM wil het gas uit de bodem halen, de Groningers willen het gas in de bodem houden. Wat heeft het SodM dan gezegd? Waar het eigenlijk op neerkomt, is dat de toezichthouder het ook niet meer weet. Welk niveau van gas winning er ook gekozen wordt: de effecten op de bodem zijn met de huidige kennis niet te voorspellen. Of, in rapportentaai: 'Er [is] geen model dat kan voorspellen bij welk productieniveau de seismische risi co's overeenkomen met de veilig heidsnormen.' Wij zijn van mening dat met de huidige gaswinning wordt voldaan aan de norm De NAM was hierdoor nogal in zijn wiek geschoten, liet het bedrijf twee weken terug weten. Want de modellen waarvan voorheen ge bruik werd gemaakt, die kwamen nou juist uit hun koker. En ze vol doen prima, stelt NAM-directeur Gerard Schotman. „Wij zijn van mening dat met de huidige gaswin ning wordt voldaan aan de gel dende veiligheidsnorm." Nu is volgens Schotman een situ atie ontstaan 'waar niemand bij gebaat' is. „De NAM vindt het niet acceptabel dat wel wordt toegestaan dat wij doorgaan met produceren, terwijl zowel de minister als de toe zichthouder aangeven dat niet kan worden vastgesteld dat er voldaan wordt aan de veiligheidsnorm. Het is voor ons cruciaal om te weten binnen welke kaders wij moeten blijven." De tegenstanders zien in het SodM-oordeel iets heel anders: een rode vlag. „Als je niet weet wat de effecten zijn van een bepaald win ningsniveau, hoe kun je zo'n niveau dan voor vijf jaar vastleggen?", vraagt Jorien de Lege, campagnelei der bij Milieudefensie, zich af. „We lopen gewoon tegen de grenzen aan van wat we weten, dat laat de toe zichthouder zien. Vergelijk het met een mengkraan. Je draait een beetje aan de warme kraan, een beetje aan de koude, en hoopt maar dat je je vingers niet brandt." De inzet van Milieudefensie, dat voor de Raad van State samen optrekt met onder meer de Gronin ger Bodem Beweging, de Wadden vereniging en 51 inwoners van Gro ningen, is een nieuw gasbesluit waarin de gaskraan verder dicht gaat. „Eerst naar 16 miljard kuub, en op termijn naar nul." Om dat laatste doel ooit te berei ken moet Nederland zich wel een stuk actiever opstellen, zegt De Lege. „Nu wordt er altijd gepraat over leveringszekerheid, maar nie mand weet hoeveel gas er nou echt nodig is. Wat gebeurt er als je de gasvraag van huishoudens actief terugdringt? Daar is nog steeds geen goed plan voor. Een met gas verwarmd huis voor de inwoners van Nederland is nog steeds belangrijker dan de veiligheid van de Groningers." IT-PROBLEMEN CAO-AKKOORD arx? JAARCIJFERS ONLINEBESTELLINGEN De Belastingdienst heeft in de Panama Papers de identiteit van 411 Nederlandse be drijven en personen achterhaald. In 25 pro cent van de gevallen betrof het een individu, in 60 procent een midden- of kleinbedrijf en in 15 procent een grote onderneming. PepsiCo heeft het afgelopen kwartaal meer winst gemaakt en een hogere omzet gedraaid. De nettowinst van de maker van Pepsi-cola, Lays-chips en Quaker-ontbijtgra nen ging in het tweede kwartaal met 5 pro cent omhoog tot 2,1 miljard dollar. O m In de MidKap ging de roest- vrijstaalprodu- cent aan kop. De staalprodu cent was de sterkste stijger onder de hoofd fondsen. woensdag 12 juli 2017 GO Op het Damrak kampte de uit zender met een adviesverlaging. Topman Roelofs ontkende dat er nieuw bod op de bottelarij was van investeerder PAI. o De grootste gebreide deken van Nederland als protest tegen het gasbesluit. fotobartmaat/anp ledereen vecht het gasbesluit van Kamp aan Normaal staan ze recht tegen over elkaar, de NAM aan de ene kant en de Groningers en de mi lieubeweging aan de andere. Morgen, bij de Raad van State in Den Haag, hebben ze echter een gezamenlijk doel: het gasbesluit van minister Kamp onderuit halen. Beide partijen twijfelen aan zijn onderbouwing. Sander van Mersbergen Den Haag —Gerard Schotman, NAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16