t NO MORE Geheime dienst mag veel meer aftappen Li ERITREA» €99,- EUWS 11 Oppositie keert zich tegen aanhangers van omstreden regering ^icfa+or I" Protest bij Eritrees feest Exclusieve Lezersreizen Eerst even wat feiten op een rij: Eritrea (bijna 6 miljoen inwoners) is een kleine staat in Oost-Afrika, aan de Rode Zee, ingeklemd tus sen Sudan en Ethiopië. Van dat laatste land scheidde Eritrea zich in 1991 na een onafhankelijk heidsoorlog af. Sindsdien zijn president Afewerki en zijn partij PFDJ aan de macht. Eritrea staat er slecht op bij de internationale gemeenschap. De VN en Human Rights Watch brachten de afgelopen jaren snoeiharde rapporten uit over schendingen van de mensenrech ten en uitbuiting van de bevol king in het land. President Afe werki ziet dat uiteraard anders, maar feit is wel dat er al jarenlang tienduizenden (vooral jonge) Eri treeërs uit het land wegvluchten. Bij hun asielaanvraag in Europa is de lange dienstplicht, die door critici wordt omschreven als ver kapte slavernij, vaak de opgege- ven reden. In Nederland vroegen de afgelopen twee jaar zeker 8.000 Eritreeërs asiel aan, de overgrote meerderheid kreeg een tijdelijke verblijfsvergunning. Er wonen zo'n 20.000 Eritreeërs in Nederland. Een groot deel van hen is hier al jaren: zij zijn gevlucht in de periode met de grensoorlogen met Ethiopië en dus niet, zoals de vluchtelingen van nu, voor het huidige regime. Bij die groep Eri treeërs (en hun in Nederland ge boren kinderen) is de enige partij van het land, de PFDJ, populair. Toen de jongerenafdeling van die partij in april een conferentie in Veldhoven hield, kwamen er honderden jonge Eritreeërs van uit heel Europa om mee te praten. Maar buiten de poort stonden meer dan honderd 'verse' vluch telingen én oudgedienden van de Eritrese oppositie om de confe rentie te verstoren. Zij zeggen zaterdag weer te gaan demonstreren, nu bij het jaar lijkse Eritrean Festival Holland. Nee. De oppositie maakt zich ook druk over 'de Lange Arm van Asmara'. Vanuit die hoofdstad van Eritrea probeert het regime invloed uit te oefenen op landge noten in de diaspora. Vanuit de ambassade in Den Haag zouden functionarissen Eritreeërs in Nederland intimideren en afpersen. Zo zouden ambassade medewerkers op informele bij eenkomsten en bij huisbezoeken op intimiderende wijze om 'bij drages' hebben gevraagd voor on der meer de conferentie in Veld hoven. Het Nederlandse kabinet waar schuwde voor die 'Lange Arm', ook noemde ze de geplande komst van de tweede man van het regime naar Veldhoven 'onge makkelijk'. Deze krant vroeg de ambassade van Eritrea en de orga nisatie van de conferentie in april meerdere keren om commentaar, maar kreeg nooit antwoord. Op het plan van demissionair minister Ronald Plasterk (Bin nenlandse Zaken) was veel kri tiek, omdat de AIVD met deze wet in handen meer gaat lijken op de bekritiseerde Amerikaanse ge heime dienst NSA. Plasterk kon de senaat, net als eerder een meer derheid in de Tweede Kamer, vol doende geruststellen. Door de wet mogen onze inlich tingendiensten nu op grotere schaal datastromen via de kabel onderzoeken, zoals telefonie, in ternet, e-mail en sociale media. De AIVD mocht al gericht een ver dachte hacken, maar de diensten kunnen vanaf nu ook specifieke gebieden, bijvoorbeeld een wijk, enige tijd monitoren als een ver dachte daar is. Of de familie van een verdachte, net als een be paalde wifi-hotspot of een provi der van mobiele telefonie in een gebied. Dat aftappen moet wel een noodzakelijk doel dienen en bin nen proporties zijn. Volgens Plasterk kan de wet hel pen bij het in kaart brengen van netwerken van jihadisten. Er is straks simpelweg meer informatie die naast elkaar gelegd kan wor den, zodat er verbanden kunnen worden ontdekt. W AIVD kan straks een hele wijk in de gaten houden als daar een verdachte is De minister wil er niets van weten dat er 'een sleepnet' wordt ge bruikt. De NSA werkt andersom, stelt Plasterk: die verzamelt een bulk informatie en kijkt later wat bruikbaar is. Opvallend is wel dat de AIVD informatie veel langer gaat bewaren - drie jaar - dan col lega-diensten in het buitenland. Ook toezicht op de nieuwe be voegdheden is een heet hangijzer. De minister moet straks vooraf per 'onderzoeksopdracht' akkoord vragen van een onafhankelijke commissie, maar veel privacy- waakhonden wilden liever dat onafhankelijke rechters de verzoe ken om te gaan monitoren zouden toetsen. 3 dagen Noordwijkerhout Strandwandelen en shoppen aan zee Slechts rr ')M, arrea Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reisUatern.nl woensdag 12 juli 2017 PC Eritreeërs vechten ruzie hier uit Waarom vluchten zoveel men sen uit het Oost-Afrikaanse Eri trea naar Nederland? Hoe komt het dat zaterdag opnieuw een confrontatie dreigt tussen ver schillende groepen Eritreeërs in Nederland? Drie vragen over de toestand in Eritrea. Cyril Rosman Rotterdam Hoe staat het land erbij? A Protest in Veldhoven tegen de regering van Eritrea, foto anp Waarom is er dan spanning in Nederland? Gaat het dan alleen om de situ atie in Eritrea zelf? Aanhangers van de Eritrese oppositie in Nederland gaan zaterdag demonstreren bij het Eritrean Festival Holland in Rijswijk. Een groep Neder landse Eritreeërs en Eritrese asielzoekers, die zichzelf tot de oppositie rekenen, stellen dat het festival ook wordt be zocht door 'handlangers van het dictatoriale regime in Eri trea' en eigenlijk een verkapte politieke bijeenkomst is. „Zij vormen de lange arm van het regime", schrijven ze in een brief aan de Tweede Kamer. In april liep een demonstratie bij een Eritrese bijeenkomst in Veldhoven nog uit op relletjes en 128 arrestaties. Daar hield de jongerentak van de enige politieke partij van Eritrea een conferentie. Betogers gingen er met de politie op de vuist en belaagden bezoekers. Dezelfde betogers hebben nu toestemming voor een de monstratie, zaterdag in Rijs wijk. De gemeente stelt dat het 'nadrukkelijk om een cultu reel evenement' gaat. „Dat vindt al sinds 2003 jaarlijks plaats, zonder noemenswaar dige incidenten." De geheime dienst AIVD en de militaire inlichtingendienst MIVD mogen vanaf nu op veel grotere schaal spieden in mo bieltjes en computers. De Eer ste Kamer nam hiervoor gister avond een wet aan. Tobias den Hartog Den Haag n Vertrek: t/m december 2017, m.u.v. feestdagen Nabij het strand en de bollenvelden NH Lazy Sunday Onze eigen Nederlandse kust is ideaal om een paar dagen uit te waaien. Noordwijkerhout ligt in het hart van de Bollenstreek en vlakbij de mooie badplaats Noordwijk. Een prachtige omgeving waar u ein deloze fiets- en wandeltochten kunt maken. In Noordwijk gaat u natuurlijk lekker uitwaaien op het strand of gezellig winkelen (ook op zondag!). Op de gezellige boulevard van Noordwijk is keuze genoeg voor een hapje en drankje. De oude universi teitsstad Leiden mag u zeker niet missen. Cultuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen. NH Leeuwenhorst (4*) is een gezellig en gastvrij hotel. Dankzij faciliteiten als een binnenzwembad, een fitnessruimte, squashbanen en diverse bars en restaurants is dit hotel een uitstekende keuze voor een ontspannen verblijf. Inbegrepen: 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner (aankomstdag, mogelijk in buffetvorm) NH Lazy Sunday; op zondag tot 12u ontbijten en pas om 15u uitchecken (o.b.v. beschikbaarheid) Gebruik van WiFi Gratis parkeren Prijs 3 dagen Prijs: €99,-p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer Toeslag alleengebruik: 28,00 p.n. Toeristenbelasting: 1,60 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking Meer informatie en boeken: Ga voor Strandwandelen en shoppen aan zee naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1726 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 V y hotelar hotelarrangementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11