Ta Gillen van angst tijdens horrorrit van schooltaxi 10 EIGEN SLEUTEL IN GEVANGENIS ARNHEM Zestig gevangenen in de Blue Band Bajes in Arnhem hebben de sleutel van hun eigen cel op zak. Het is een experiment, waarbij veroordeelden privileges krijgen gebaseerd op goed gedrag. •jg re. De zestig gedetineer den in de 'Blue Band Bajes' (formeel: P.I. Arnhem Zuid) kun nen zich tot 2t.30 uur vrij bewegen in delen van het ge bouw. Zij zijn zelf verantwoorde lijk voor het volgen van hun dag programma en moeten dus bij voorbeeld zorgen dat zij op tijd op hun gevangeniswerk zijn. „Wij willen gevangenen zo min moge lijk uit hun eigen verantwoorde lijkheden en denken zetten", zegt directeur André Aarntzen. „Er is niks makkelijker dan een gevan gene 24 uur vastzetten en af en toe luchten. Maar als wij alles van hen overnemen, dan zijn we alleen aan het bieden. Wij willen ook vra gen." Het experiment begon alleen op de 'plus plus afdeling', een cellen blok waar 25 gevangenen zitten die zich al langere tijd goed gedra gen. Als beloning mogen zij zoveel mogelijk zelf regelen. Ze koken, maken schoon en organiseren ac tiviteiten, bijvoorbeeld voor fami lieleden van gedetineerden. Daar naast mogen deze gedetineerden meer uren werken, waardoor zij iets meer geld hebben. Hotel Inmiddels is het bezit van een ei gen celsleutel niet meer exclusief voorbehouden aan de 'plus plus gevangenen'. 35 gedetineerden van andere afdelingen hebben ook een eigen sleutel gekregen. Aarntzen kan de reacties op zijn experiment wel raden. „Neder landse gevangenissen worden al tijd weggezet als een hotel. Ik kan het woord 'soft' niet meer horen. Dit experiment laat wat mij be treft het omgekeerde zien. Wij willen gevangenen die het aan kunnen juist niet bedienen, maar hen zelf verantwoordelijkheid la ten nemen. Niet alleen binnen de muren, maar ook daarbuiten. Moet je een vader in de gevangenis di rect al zijn verantwoordelijkheden voor zijn gezin ontnemen? Ik vind van niet. Daarom zetten onze ge vangenen nu bijvoorbeeld een project op touw waarbij zij binnen de muren van de P.I. huiswerkbe geleiding aan hun kinderen geven. Dit is ook ten gunste van het kind." Twaalf uur 's middags. Het is lunchpauze in de Blue Band Bajes. In de kale gangen wandelen man nen met een sleutelbos van hun werkplek naar de lunch. Het is geen gevangenispersoneel, maar enkele van de gevangenen die zich vrij mogen bewegen door het ge bouw. Onder hen Jaap (53) en Sergio (43). Ze groeten onderweg de be wakers. Waren zij voorheen nog afhankelijk van de sleutelbewaar ders, nu volstaat een kletspraatje zonder wederdienst. Jaap zit een straf van drie jaar uit, Sergio zit al negen jaar vast. Beiden verblijven sinds kort op de plus plus afdeling. „Normaal loopt de sleutel achter je aan. Nu heb je hem zelf vast", zegt Sergio. „Het maakt je minder af hankelijk en geeft meer verant woordelijkheid." Na negen jaar brommen, kan Sergio wel wat eigen verantwoor delijkheid gebruiken. Langzaam zal er toegewerkt moeten worden naar het moment dat hij gedeelte lijk vrij komt, over drie jaar. „Ik heb voor het eerst in de gevange nis het idee dat ik wat te verliezen heb. Op de plus plus afdeling mo gen we vaker sporten, we krijgen 'leukere baantjes' en mogen meer uren werken. De motivatie om me te blijven gedragen is heel groot." Jaap prijst zich ook gelukkig met zijn verworven positie. „In de werkplaats werd ik gillend gek. Nu mag ik werken in de sportzaal, dat bevalt heel goed. 's Avonds zitten we als groep vaak bij elkaar in de gemeenschappelijke ruimte. Het is een goede club gemotiveerde mannen." Jungle Die sfeer, daar is Sergio het meest gelukkig mee. Hij zag heel wat ge vangenissen van binnenuit. „Al tijd is er een gevoel van dreiging, ik zou het een jungle willen noe men. Op deze afdeling, waar ik door goed gedrag terecht ben ge komen, is het eindelijk relaxed." Zo relaxed als in een hotel mis schien? „Zolang je je kinderen 's avonds op het prikbord ziet han gen in plaats van echt zien, zal het nooit aanvoelen als een hotel." WestCord Boek nu de laatste appartementen hotelkamers in de Zomervakantie! www.westcordhotels.nl/zomer Kiki stapt gisteren om 07.50 uur in bij de taxi die haar naar Onder wijscentrum Het Roessingh in Enschede moet brengen, maar het gaat al snel mis. Om 09.30 uur stuurt ze een whatsappberichtje naar haar moeder om te vertellen dat ze nog steeds niet op school is. Moeder Hilleke Kuitert schrikt: „Ik vroeg waar ze dan wel waren. In Duitsland. Ze was bang, want de chauffeur was al twee keer te gen de vangrail gereden." De moeder houdt telefonisch contact met haar dochter en schakelt di rect vervoerder Taxi Almelo in. „Vervolgens ontstaat er een hart verscheurende situatie waarin Kiki de chauffeur smeekt om recht te rijden omdat ze steeds bijna in de vangrail zitten. Op de achtergrond hoor ik een ander meisje gillen van angst." Kiki blijft herhalen dat de man moet stoppen maar dat weigert hij. „Uiteindelijk lukt het de kin deren hem er toch bij een afrit af te laten gaan." Vervolgens zijn ze direct uitgestapt, aldus de moeder op Facebook. Taxi Almelo achter haalt de locatie van de taxi. „De chauffeur is door een collega naar huis gebracht", zegt directeur Gerbert Luttikhuis. „Zijn verhaal is dat hij een afslag zou hebben ge mist. Maar hij reed 60 km/uur op de snelweg en ik tel toch echt ne gen gemiste afritten." Waarom hij daar reed, blijft onduidelijk. „Ik vermoed een medische achter grond." De chauffeur was via een uitzendbureau in dienst. Hilleke Kuitert doet aangifte bij de politie. woensdag 12 juli 2017 'Het maakt je minder afhankelijk' Eric van der Vegt Berendien Tetelepta Arnhem Gedetineerde Jaap in zijn cel in de P.I. Arnhem Zuid. FOTO ROLF HENSEL Ruime appartementen met kinderkamers Veel faciliteiten onder één dak Kids Teens programma tijdens vakanties Gratis bus- en bagagevervoer* Beste prijsgarantie "Condities verschillen per eiland. Kiki Kuitert (12) uit Almelo heeft een angstaanjagende er varing achter de rug. Met twee meisjes werd ze door de chauf feur van de taxi niet naar school, maar naar Duitsland gereden. Hij raakte twee keer een vangrail. Mandy de Jong Enschede FO TERt Kiki Kuitert FOTO CARLO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10