M Inbreker verdrinkt puppy's uit wraak' Hier loop je warm voor! 7 Italiaans kustdorpje Acciaroli doet wetenschappers versteld staan hollands nieuwe. Nergens ter wereld worden zoveel mensen 100 jaar of nog ouder dan in het dorpje Acciaroli in Zuid-ltalië. Onderzoekers uit heel de wereld willen maar één ding weten: wat is hun geheim? Ten zuiden van de wereldberoemde Amalfi- kust ligt het kustplaats) e Acciaroli. Sinds een paar jaar staat het bekend als 'het dorp van de eeuwelingen'. Meer dan ïo procent van de inwoners is de too jaar voorbij. Een vijfde van hen is zelfs ouder dan 110. En misschien wel belangrijker: in goede gezondheid. Alzheimer en hart- en vaatziekten komen nauwelijks voor en de ouderen zijn zeer zelfstandig. In de dorpsstraat wandelen ze langs de winkels voor hun dagelijkse boodschappen, of voor een praatje met de buurvrouw. Al is het wat onbeleefd om te vragen naar hun leeftijd, ze vertellen vol trots hoe oud ze zijn. En dat ze zich nog 'benis- simo' voelen. Onderzoekers en journa listen van over heel de wereld kwa men de afgelopen twee jaar naar het dorpje om het geheim van Acciaroli te ontdekken. De 95-jarige Amina Fedollo en haar 101 jaar oude echtgenoot Antonio Vas- sallo - bijna 102, voegt hij er met opge heven vinger aan toe - vinden alle aan dacht voor hun manier van leven maar vreemd. „De meesten van ons hebben heel hun leven keihard gewerkt op het land. Het is geen gemakkelijk leven ge weest." Het koppel is nog goed ter been. Amina wijdt zich elke dag aan haar grote passie, poëzie. Antonio ging tot vijfjaar geleden nog dagelijks vissen, maar blijft nu aan wal. Ach, ze hebben net iets meer ruzie sinds Antonio altijd thuis is, lacht Amina, terwijl ze naar haar man knipoogt. Actief Een paar kilometer verderop, in een speciaal onderzoekscentrum, zet een team van twintig wetenschappers alles op alles om het geheim van hun ge zondheid te ontrafelen. Professor Sal- vatore di Somma van de Sapienza Uni versiteit in Rome: „Ze lijken fysiek en mentaal eerder 60 jaar dan 100. Ze lo pen nog goed, hebben nauwelijks een bril nodig, kampen niet met ziektes zo als diabetes en zijn nog helemaal bij de pinken. En, vooral, ze zijn ontzettend actief." Lachend voegt hij eraan toe: „In alle opzichten!" De dit jaar 100 geworden Giuseppe - 'Zeg maar Peppino' - staat er in Accia roli om bekend dat hij een paar jaar ge leden, toen zijn vrouw overleed, een korte wilde periode heeft gehad met meerdere affaires. Hij wuift het gniffe lend weg. „Ach, roddels hè. Ik pro beerde mijn vrouw te vergeten en dat was niet gemakkelijk." Peppino woonde een tijdje in de buurt van zijn kinderen, bij Milaan. „Vrese lijk. Ik was altijd verkouden, ziekjes. Terug in Acciaroli was ik er binnen een maand weer bovenop." Hij loopt zonder hapering de steile trap naar zijn tuin af en voelt of de aarde nat genoeg is. „Aubergines, to maten, courgettes, sla, basilicum, ik heb alles. Boodschappen doe ik hier!" Vers Volgens Di Somma speelt het mediter rane dieet een grote rol. De inwoners van Acciaroli koken vers. Met produc ten uit de directe omgeving. En min stens zo belangrijk: de mensen in Acci aroli zijn gewend samen te eten en te koken, waardoor ze de tijd nemen voor de maaltijd. „Ze wonen vaak bij jon gere mensen, meestal hun kinderen. Dat houdt ze ook mentaal scherp en gezond." Ze lopen nog goed, dragen nauwelijks een bril en zijn nog helemaal bij de pinken De wetenschappers storten zich na de zomer op de volgende fase van hun on derzoek: de kinderen van de 100-jari- gen. Di Somma: „Iedereen wil weten of wij ook zo gezond oud kunnen wor den. Of dat het iets genetisch is en dit 'supermensen' zijn." „Het voelt als verdoofd. Ik kan nog steeds niet bevatten dat dit is ge beurd." De vrouw uit Heesch die in de nacht van zaterdag op zon dag slachtoffer werd van een wrede dierenbeul die bij haar in brak, is zwaar aangeslagen. Vier van haar zes puppy's zijn door de inbreker(s) verdronken. De vrouw werd rond midder nacht gealarmeerd door een ang stig geluid van haar hond, een whippet, ook wel mini hazewind hond genoemd. „Toen ik beneden kwam, hoorde ik de buitenkraan lopen en wist ik dat er iets mis was. Ik belde meteen 112." De po litie was snel ter plaatse. Agenten ontdekten in de achtertuin een emmer met daarin een slang met stromend water. Toen ze de natte doek van de emmer haalden, za gen ze vier verdronken puppy's. De inbreker of inbrekers heb ben verder niets gestolen. „De po litie gaat ook uit van een wraakac tie", vertelt de vrouw. Ze zegt al maanden te worden lastiggeval- len. Dat is ook de reden dat ze rol luiken voor de ramen en deuren heeft en bewakingscamera's aan de gevel. Alleen de aanbouw ach ter haar huis was zaterdagnacht slechts afgesloten met een hor deur. „Het was zo ontzettend warm voor de hond en haar pup py's. En wie verwacht er nou dat iemand dit doet?" De politie stelde gisteren met een sporen veilig en hield een buurtonderzoek. Het slachtoffer hoopt dat de dader snel wordt ge pakt. „Afgelopen nacht was het net of mijn hoofd op ontploffen stond." hollandsnieuwe.nl/pzc maandag 10 juli 2017 iop de Eveline Rethmeier Acciaroli 10 wordt gezond 100 jaar Salvatore di Somma Voor Antonio en Amina stopt de liefde niet bij 100. Veel inwoners halen die respectabele leeftijd in het kustdorpje Acciaroli. foto's lightrocket/getty Heesch Deze twee puppy's leven nog wel. Let op! Geld lenen kost geld Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 408 0 408 €17 24 mnd 0% vast Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 31 juli 2017. Een inbreker heeft moedwillig vier van zes puppy's verdron ken. Mogelijk speelt wraak een rol. Peter van Erp BUNDELVERDUBBELAAR: 4000 MB/MIN/SMS voor slechts 3,- extra Gebruik nu i de hele EU s«Persnel 4G internet Extra grote bundels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7