Last minutes! 5 INTERVIEW KINDERPORNORECHERCHEUR Lesley Lindner ging vlak na de geboorte van haar jongste kind aan de slag als kinder pornorechercheur. Nu kijkt ze al jaren naar de meest heftige beelden om misbruikers op te sporen. Met maar één doel: slacht offertjes meer leed besparen. Het raakt me dat zegeloven dat ze een kind een plezier doen Lindner kan het in ge dachten nog afspelen: dat ene filmpje van dat meisje en haar vader. Zij zit rustig te tekenen als hij in beeld verschijnt. Het gezicht van het kind verraadt dat ze liever door wil tekenen. Maar haar vader wil seks. Het gemak waarmee het gebeurt laat zien dat het meisje dit vaker meemaakte. „Er wordt veel ge dacht dat op kinderpornografisch materiaal alleen huilende, schreeuwende kinderen te zien zijn, die bruut worden misbruikt. Dat is niet altijd zo. Sommige kin deren weten niet beter." Juist zoiets raakt Lindner, die elke dag in een kantoor van de po litie in Zoetermeer speurt naar kinderporno in een oceaan van filmpjes en foto's die soms einde loos van hand tot hand gaan, of liever gezegd: van computer tot computer. Ze solliciteerde vlak na de ge boorte van haar jongste kind op deze baan. „Mijn omgeving ver sleet me voor gek, maar hier kan je echt iets betekenen. Als ik een slachtoffer identificeer, teer ik daar zo ontzettend lang op. Je kan een einde maken aan een ver schrikkelijke periode in het leven van een kind." Het is nu meer dan ooit nodig. De beelden die voorbij komen lij ken steeds heftiger te worden, met jongere kinderen ook. En het aan tal meldingen erover is inmiddels zo groot, dat de politie spreekt van een nationale dreiging. Een gedeelte van al dat materiaal wordt opvallend genoeg steeds va ker gemaakt door kinderen zelf, die soms nog piepjong zijn. „Het is geen uitzondering dat kinderen met een leeftijd van 6 of 7 jaar naaktfilmpjes van zichzelf maken, waarna ze dat op YouTube zetten." Soms dansen ze in hun blootje, andere keren ontdekken ze voor het oog van de camera hun eigen lichaam. Kwaadwillenden maken daar dankbaar gebruik van, waar mee ze aan onschuldige filmpjes een sinistere lading geven. Effecten Het liefst zou Lindner willen dat het zo ver niet komt. Dat ze de beelden niét tegenkomt tussen al het zo heftige materiaal dat ze in eerste instantie voorzichtig inven tariseert. Filmpjes kijkt ze eerst zonder geluid, foto's in klein for maat. Later komen de stemmen, het grote scherm. Zo komt alles minder hard binnen, kan ze ermee omgaan. „Als we bij ouders van kinderen die filmpjes maken voor de deur staan, blijkt dat ze van niets weten. Daarom moeten we ook inzetten op preventie. Eigen lijk moeten kleuters al begrijpen wat dat zwarte rondje op de iPad is. Zij groeien op in een wereld van tabiets, internet en vloggers, maar kunnen nog niet overzien welke effecten het maken van een film pje meebrengt." Net zo min hebben kinderen in de smiezen dat zelfs de meest on schuldig ogende spelletjes- of chatsites in groten getale worden bemand door pedofielen. „Het is schrikbarend hoeveel reacties van volwassen mannen je daar ziet. Ouders moeten daar alert op zijn, hun kinderen niet zo maar losla ten op het internet. We leren ze ook eerst oversteken voor we ze buiten laten spelen." Hoe schrijnend de consequenties kunnen zijn, ziet Lesley in de on derschepte webcamsessies van jongeren die denken dat ze te ma ken hebben met een leeftijdsge nootje. Ze zijn overgehaald voor de camera uit de kleren te gaan, waarna ze prompt worden ge chanteerd om meer beelden te maken. Het leeftijdsgenootje met wie ze dachten te chatten, is veelal een oudere man. „Voor kinderen is zoiets het einde van de wereld.Stel je voor dat hun ouders er achter komen? Hun vrienden? De enige manier om dat te voorkomen, krijgen de slachtoffers te horen, is door meer beelden aan te leveren. Ook al smeken ze hun afpersers te stop pen, zij zijn veelal onvermurw baar. De meedogenloosheid die ze tij dens haar werkdag aan zich voor bij ziet trekken zorgt dat Lindner anders kijkt naar wat er om haar heen gebeurt. Zij kent de onderzoeken, die stellen dat 1 tot 3 procent van de mannen een voorkeur heeft voor kinderen onder de 13 jaar. Als ze een man ziet die na de zwemles plotseling in zijn eentje tussen twaalf kleintjes staat te douchen en zijn ogen de kost geeft, weet ze wat dat kan betekenen. En ze kent de daders, dankzij haar vorige werk in een tbs-kli niek. „Het raakt me dat er binnen deze groep mannen een groot ge deelte is dat gelooft dat het oké is, wat ze doen. Dat ze een kind een plezier doen, dat er sprake is van liefde, dat het voor een kind net zo'n prettige ervaring is als voor henzelf. Maar de mentale gevolgen voor een kind zijn niet te overzien. Afgezien van het misbruik worden ze soms jarenlang voorgelogen door iemand die ze waarschijnlijk heel erg vertrouwden, maar zelfs dat ontkennen deze daders vaak. Ik zie een kant van de maatschap pij die heel lelijk is." Toch blijft ze kijken. Ze doet het voor al die kinderen die zo'n ander leven hebben dan die van haarzelf. Als ze thuis komt na een dag wer ken, ziet ze hoe het zou moeten zijn. Dan kijkt ze naar de kracht, die zo tegengesteld is aan de kwetsbaarheid die voorbijkomt op haar computer in Zoetermeer. Dan dompelt ze zich onder in de vro lijkheid. Zo houdt ze het vol. Wacht niet langer en kies nü uit ons ruime aanbod. Kras.nl/lastminutes of bei oss-osss 886 maandag 10 juli 2017 'Laat je kind niet zomaar los op internet' Lesley Lindner bekijkt de filmpjes eerst zonder geluid. FOTO GUUS SCHOONEWILLE A/ILLE Carla van der Wal Zoetermeer —Lesley Lindner -«fsSÏ, Zie: kras.nl/actievoorwaarden De wereld is Kras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5