Formatie verkast naar goedkoop adresje Oad 4 Iraakse premier claimt de overwinning In het Johan de Witthuis kunnen Mark Rutte, Sybrand Buma, Alexander Pechtold en Gert-Jan Se- gers onbespied door de binnentuin wandelen. Vergaderzalen zijn er eveneens genoeg in het statige rijksmonument. En het grootste voordeel: de ra men kunnen er open. Iets wat in de bloedhete Stadhouderskamer, op het Binnenhof, niet mogelijk is. „Het wordt daardoor verschrikke lijk warm binnen", zegt D66-voor- man Pechtold. „We hebben wel eens geprobeerd om de ramen te openen tijdens de besprekingen, maar bij het testen merkten we dat dan echt alles te verstaan is buiten." Toch valt het een beetje tegen, het Johan de Witthuis als vergader- plek 'buitenshuis'. Het is een min der schilderachtige plek dan ver derop 'op de hei', zoals in 2006 toen PvdA, CDA en ChristenUnie een kabinet smeedden in het koetshuis van het landgoed Lauswolt in het Friese Beetsterzwaag. De locatie die Zalm koos, steekt daar wat pover bij af. Praktisch is het wel. Premier Rutte kan dan 's avonds op het Catshuis 'gewoon' zijn geplande diner hebben met de minister-president van Vietnam. En geheel naar de sobere stijl van de premier (hij declareert nauwelijks) scheelt dat ook nog eens in de kos ten. Sinds de Tweede Kamer de for matie in eigen hand heeft geno men, is de rekening óók voor het parlement. Vergaderen in het Johan de Witthuis - rijkseigendom - drukt de kosten. Beleef Disney's Magische Vuurwerkfestival Ter illustratie: de paar dagen verga deren in Beetsterzwaag kostte des tijds 25.070 euro voor de huur van de locatie, diners en gebruik van de slaapvertrekken. Rutte, Buma, Pechtold en Segers blijven vandaag weliswaar 'in de buurt' slapen in een hotel, maar de rekening zal lager uitvallen. Infor mateur Zalm krijgt daarnaast toch al geen salaris voor zijn werk. Grootste voordeel van het Johan de Witthuis: de ramen kunnen er open Overigens moet wel gezegd dat er geen maximum is verbonden aan de kosten voor de formatie, dus je zou van een blanco cheque kunnen spreken. Kamervoorzitter Khadija Arib krijgt de rekening op haar bu reau, maar heeft nog geen idee hoe hoog die gaat uitvallen. Ze rekent er vast op dat premier Rutte zijn Dreesiaanse zuinigheid blijft vol houden. van nauwe straatjes. „Dit wordt De Iraakse strijdkrachten wilden zo graag de val van Mosul melden dat zij zichzelf voor de voeten lie pen. Al weken was de nederlaag van Islamitische Staat een kwestie van dagen, sinds zaterdag van uren. Toen moesten er nog 'enkele tientallen meters' in de Oude Stad worden heroverd, een dag later 'nog enkele meters'. Maar nu is het dan zover: premier Haider al- Abadi roept de overwinning uit over Islamitische Staat. Met een bliksembezoek aan de stad felici teert hij de 'heroïsche soldaten en het Iraakse volk met deze zege'. Met de val komt er een einde aan een offensief dat bijna negen maanden heeft geduurd. Vorig jaar 17 oktober lanceerde een grote strijdmacht de aanval op de tweede stad van Irak. De Iraakse strijdkrachten kregen daarbij hulp van de Koerdische Peshmerga, soennitische stammen, sjiitische milities en Iraanse adviseurs. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers zorgden voor massieve luchtsteun. De coalitietroepen stonden al snel aan de poorten van de stad. Volgens afspraak hielden de mili ties daar halt. Zij zorgden voor de omsingeling, maar het was nu aan het Iraakse leger, met voorop de elitetroepen van de Gouden Divi sie, om IS uit de stad te verdrijven. Doolhof Na ruim drie maanden waarin ten minste r.700 Irakezen en 3.000 ter roristen sneuvelden, kon de ver overing van het oostelijke stads deel worden gemeld. Maar de zwaarste kluif lag aan de overkant van de Tigris, de rivier die de stad in twee stukken snijdt: het oude stadscentrum, met zijn doolhof een uitputtende guerrillaoorlog", voorspelde de Iraakse generaal Ta- lib Shaghati. De naar schatting 6.000 overgebleven IS-strijders le verden fel verzet. De Grote Moskee van al-Noeri waar IS-leider Abu Bakr al-Baghdadi in 2014 het kali faat uitriep, vloog in de lucht. Bijna alle extremisten zouden nu zijn gedood. Een handvol zou zijn ont snapt, te midden van de vluchte lingenstromen. Iraakse generaals willen niet zeggen hoeveel eigen soldaten er zijn gesneuveld. Vol gens Amerikaanse cijfers zou 40 procent van de anti-terro- risme-eenheid (CTS) zijn gedood of verwond. »Na de val van Mosul begint een nieuwe strijd; die over haar toekomst Ook de burgerbevolking betaalt een zware prijs. Er zijn meer dan 10.000 mensen om het leven geko men. De bevolking uit het ooste lijke stadsdeel leeft al ruim een halfjaar onder kommervolle om standigheden in opvangkampen buiten de stad. De inwoners in het westelijke stadsdeel zaten tot gisteren midden in de strijd. IS gebruikte hen als schild. Nu de stad is her- joen inwoners van Mosul op de vlucht. De stad ligt in puin. Het herstel van de kapotgeschoten luchthaven en de vele bruggen over de Tigris kost al ruim een mil jard euro, het herstel van elektrici- teits- en waterleidingen, alsmede de riolering, zeker het dubbele. Claim Na de val van Mosul begint een nieuwe strijd, die over haar toe komst. Nu de coalitie is beroofd van haar gemeenschappelijke vij and voeren alle partijen weer hun eigen agenda. De tweede stad van Irak is een belangrijke prooi. De soennitische minderheid in Irak zou het graag weer voor het zeg gen hebben in Mosul. Sommige leiders zien de stad zelfs als hoofd stad van een eigen staat, maar net als in de rest van het land eist de sjiitische meerderheid ook daar alle zeggenschap op. Met steun van bondgenoot Iran. Volgens Iran is 'Mosul een onmisbare schakel in de snelweg van het sjiitische ver zet', van Teheran, via Bagdad en Damascus naar Beiroet in Liba non. Maar ook de Koerden en Tur kije leggen een claim op de strategisch gelegen stad. Na Kirkoek willen de Koerden Mosul toe voegen aan hun 'auto nome staat' in Irak. En dat is tegen het zere been van de Turken. maandag 10 juli 2017 De formatie gaat vandaag en morgen verder 'buiten' het Bin nenhof, maar wel stukken goed koper dan in het verleden. Infor mateur Gerrit Zalm strijkt met VVD, CDA, D66 en ChristenUnie neer op slechts honderden me ters van de gebruikelijke Stad houderskamer. Tobias den Hartog Den Haag Vertrekdata: 5, 7 of 9 november 2017 3-daags arrangement inclusief: Schitter mee tijdens de 25e verjaardag van Disneyland Paris Twee overnachtingen in een Disney® Hotel 2x ontbijt in het hotel of ontbijtpakket bij Disney's Davy Crockett Ranch Drie dagen onbeperkt toegang tot beide Disney* Parken le avond Disney Illuminations®! show in het Disneyland® Park 2e avond spectaculaire vuurwerkshow boven Lake Disney® Voor alle data, prijzen en voorwaarden kijk op oad.nl/disneyfestival Boek nu op oad.nl/disneyfestival, (.0547 28 44 88 os, *Bovenstaande prijzen zijn p.p. en geldig voor een verblijf van 2 overnachtingen in een Disney Hotel incl. 3 dagen toegang tot beide Disney Parken, o.b.v. eigen vervoer. Reserveringskosten a 25,- per boeking en 2,50 calamiteitenfonds. Het Johan de Witthuis, waar Zalm de formatie rond wil krijgen, foto'sjerrylampen/anp IS verjaagd, Mosul in puin Mosul is heroverd op Islamiti sche Staat maar er is weinig reden tot vreugde. De Iraakse stad, ooit het kloppend financi- eel-industriële hart van Irak, ligt in puin. De miljoenenbevolking leeft in vluchtelingenkampen en met de herovering begint meteen de ruzie over haar toe komst. Hans van Zon Rotterdam/Mosul two wsumcEco. a Een rookpluim na een luchtaanval markeert het laatste stukje waar nog wordt gestreden, fotoafp Feestende Iraakse troepen in de Oude Stad. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4