B De Wereld na Hamburg 5*1 Vierdaagse Fraaie voorstellingen, enthousiast publiek en ideaal weer. Onderstroom telde de afgelopen dagen zijn zegeningen. Tegelijk is de vraag: is er volgend jaar nog wel een festival? 18 ZEELAND CULTUUR ONDERSTROOM Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl DE GOEDKOOPSTE IS GRATIS VF PLAY INN BROUWSEDAG Commentaar I ijna vijfhonderd gewonde politiemensen. Dat lijkt het ver fhaal van de topontmoeting van de G20, de negentien belang rijkste landen en de Europese Unie, afgelopen weekeinde in Hamburg. Al vrijdagavond tussen tien en elf uur verdween de poli tiek uit beeld. Agressie en vernielzucht namen het over. Duizenden agenten waren niet genoeg om de orde te handhaven. Maar het echte verhaal van de G20 is anders. Hamburg is veel meer dan de vandalen en activisten die met ge weld de aandacht opeisten. Rond het linkse bolwerk Rote Flora wo nen veel mensen die één ding gemeen hebben: ze zetten grote vraagtekens bij de huidige wereldorde. In het Schanzenviertel van Hamburg is een gemeenteambtenaar het eens met een radicale au tonoom. Zij geloven niet in 'grote leiders' als Angela Merkel, Do nald Trump en Emmanuel Macron. Het verloop en de uitkomst van de top geven hen gelijk. De G20 was toneel. Politieke commentatoren werden recensen ten. Zij beschreven de rollende ogen van Merkel, zij interpreteerden de handdruk die Trump en Poetin uitwisselden. Dit alles zou geen probleem zijn, als in de coulissen toch zaken waren gedaan. Daar van is echter geen sprake. Uit de slotverklaring blijkt duidelijk dat de G20 het over heel veel grote kwesties grondig oneens zijn. Het onvermogen van de G20 komt om een slecht moment. Want er zijn dringend harde afspraken nodig over het klimaat en over eerlijke handel die de welvaart beter verdeelt. Dat zit er nu niet in. In plaats daarvan zinspelen Engeland en de VS op onderlinge over eenkomsten en willen ook Duitsland en China zaken samen rege len. Zo tekent zich een wereld af waarin gelegenheidscoalities be palen wat er gebeurt. De top in Hamburg heeft hooguit bereikt dat de tegenstellingen tussen de landen niet groter zijn geworden. Gelegenheidscoalities tussen landen bepalen straks wat er gebeurt ALMANAK De vrouw van een echtpaar uit Yerseke gaat deze maand de Vierdaagse lopen in Nijmegen. Om goed beslagen ten ijs te ko men is zij al lange tijd aan het oefenen. Onlangs is zij ergens in de pol der buiten haar dorp aan het trainen samen met haar man als supporter. De kilometers glij den onder haar voeten. Als zij onderweg zijn, zij stevig door lopend, hij rustig fietsend er naast, komt hun een man tege moet. Hij knikt hen vriendelijk toe en voegt hen de legendari sche woorden toe: „Vrouwtje aan het uitlaten!" Aanhoudingen voor mishandeling Felle autobrand na botsing Zwaargewonde bij botsing VLISSINGEN Paniek om vermiste vrouw Toeval of niet, het pro gramma van Onder stroom kende dit jaar meerdere koorddansers. Ze oogstten waardering en be wondering, maar onbedoeld ver beeldden ze ook de situatie waarin het Vlissingse festival verkeert: ba lancerend op het slappe koord. Na vier jaar bezuinigen is de on dergrens bereikt. „Tot nu toe heb ben we door zeer creatief te zijn het festival op een heel goed niveau kunnen houden, vinden wij", zegt directeur Onno Bakker. „Maar het festivalbudget wordt nu weer ge halveerd. Als er niets gebeurt, zal het festival volgend jaar niet in deze omvang kunnen plaatsvinden." Of Onderstroom blijft bestaan? Bakker durft het niet te garanderen. „Je moet een festival kunnen pre senteren dat echt iets toevoegt aan de stad en dat mensen van elders aantrekt. Dat lukt niet met alleen drie straatacts. Als we niet vol doende omvang en kwaliteit kun nen bieden, dan moeten we ons af vragen of we deze opdracht nog wel willen doen." Onderstroom wil eigenzinnig blijven, een festival waar bezoekers zich laten verrassen en dat zich niet hecht aan één locatie. „We willen rondzwerven en de artistieke vrij heid hebben om elke keer weer an dere plekken in de stad te ontdek ken. Ik zou het ook niet raar vinden om het festival bijvoorbeeld een keer in het Nollebos te houden. Daar maken we het onszelf soms wel moeilijk mee, omdat mensen gehecht zijn aan plekken en tradi ties." Bakker put hoop uit de editie van dit jaar, met het Britannia-terrein voor de tweede keer als festivalhart. Onder meer Cirque Pardi en BOT (met gisteravond nog een extra voorstelling) trokken veel publiek. Maar ook bijvoorbeeld Boost en Zo- maargasten (waarbij 'gewone men sen' werden geïnterviewd) waren in trek. „Dit geeft iedereen die erbij be trokken is enorm veel energie", zegt Bakker. „Het zou bijna onbe staanbaar zijn als we dit niet meer zo zouden kunnen organiseren, maar ik weet dat de weemoed altijd pas achteraf komt. Als het al ver dwenen is, gaan mensen denken: dat was toch wel heel bijzonder. Ik hoop dat we dat een stapje voor kunnen zijn." 7// SPECIAALZAAK maandag 10 juli 2017 n BROUWERSHAVEN Dirigenten Jaap Everwijn en Ad van Nieu- wenhuizen hebben weer een nieuw huzarenstukje geleverd. Ruim driehonderd muzikanten van heinde, verre en dichtbij slo ten de Brouwsedag zaterdag swingend in stijl af. Daar gingen twee repetities aan vooraf, waarin onder leiding van het duo vooral aan het juiste tempo en temperament van de blazers werd gesleuteld. Een attractie op zich. Ook na 38 keer blijft de Play Inn het onbetwiste hoogtepunt van het jaarlijkse evenement in de smalstad. foto marieke mandemaker Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Zes mannen zijn zaterdag aangehouden omdat ze een man en een vrouw hebben mishandeld in een café aan het Bella- mypark in Vlissingen. De mannen tussen de 26 en 34 jaar gedroegen zich luidruchtig en agressief. Toen een 22-jarige Vlis- singer langs het zestal op het terras liep, kreeg hij gelijk klappen. Volgens getuigen zou ook een vrouw mishan deld zijn. HOEDEKENSKERKE Een personenauto is za terdag rond 22.50 uur op een transformatorkast aan de Havenstraat in Hoedekenskerke ge botst. Daarbij ontstond een felle brand. Er is nie mand gewond geraakt tij dens de botsing. Het eenzijdige ongeval zou zijn ontstaan nadat de automobilist uit de bocht was gevlogen. De auto is volledig uitgebrand. De transformatorkast lijkt nog te werken. SEROOSKERKE (W) Een persoon is gisteren rond 16.00 uur zwaarge wond geraakt bij een bot sing tussen een perso nenauto en een snor- scooter op de Eeperk- weg in Serooskerke. Vermoedelijk wilde de snorscooter de weg oversteken en kwam daarbij in botsing met de personenauto. Het onge val vond plaats bij een (brom)fietsoversteek- plaats. De Eeperkweg was enige tijd afgesloten. Duikers werden in de nacht van vrijdag op za terdag gealarmeerd om te zoeken naar een ver miste vrouw. Tijdens het zoeken werd haar fiets aangetroffen langs de Koningsweg in Vlissin gen. Voordat de duik- ploegen het water in konden, vond de politie de vermiste vrouw in de Paardenstraat. Wankelend festival houdt moed Rolf Bosboom Vlissingen 2 1 s/°s& Enkel geldig voor individuele verpakkingen. Geldig tot 16-7-2017 ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49