II Stephanie de Frel stuurt uitblinker Beach Boy naar de zege Liefst 28 Grand Prix-paarden uit de stal van Leunus van Lieren 13 Toeval bestaat niet in de ogen van Leunus van Lieren. „Grand Prix is een keuze, niet alleen maar een droom." lsof het lopende handwerk is: 28 paar- den van Leunus van Lieren uit Schore ^B^^^^khebben sinds de op richting van zijn dressuurstal in 1980 het hoogste niveau in de dressuursport bereikt, de Grand Prix. Normaalgesproken is dat ni veau voor maar weinig paarden weggelegd, laat staan ruiters. Of hij het zelfheeft bijgehou den? „Nee, daar houd ik me echt niet mee bezig. Dat heeft een pen sionklant, Marina Wisse, voor me gedaan. Ze heeft er keurig een lijstje van gemaakt." Dat lijstje stond lang op 25 paarden, maar sinds kort is het aangevuld met nog drie paarden uit stal Hexagon, het bedrijf van Leunus van Lieren (63). Een daarvan is Double Dutch, het paard waarmee stalamazone en mede-aandeelhouder Thamar Zweistra binnenkort verschijnt in het walhalla van de dressuursport: het internationale concours hip- pique in Aken. Daarnaast heeft Zweistra een grote bijdrage gele verd aan het Grand Prix-lijstje: maar liefst 20 keer staat haar naam in de kolom 'Grand Prix-geklas- seerd door'. Leunus van Lieren staat als trai ner achter al die successen. Als rui ter komt hij twee keer voor in de lijst: met zijn zelfgefokte hengst Rubiquil en met het paard Louis ville. We gaan nog even verder met de statistieken, want van die 28 Grand Prix-paarden zijn er 22 geboren in stal Hexagon. En twaalf hebben Rubiquil als vader. Die hengst beschikt dan ook over het juiste karakter, vindt Van Lieren. „Om Grand Prix te kunnen lopen, heeft een paard een aantal eigen schappen nodig. Een daarvan is willen werken. Wil een paard dat niet, dan wordt het een moeilijk verhaal. Ik selecteer in mijn fokke rij heel streng op karakter." Idealen en motivatie Toeval bestaat dan ook niet in de ogen van Van Lieren. Als jonge ke rel wist hij dat al. „Toen ik hier be gon, had ik helemaal niets. Alleen maar idealen en motivatie." Paar den trainen en naar het hoogste niveau brengen was toen al, 37 jaar geleden, zijn passie en dat is het nog steeds. Maar dat gaat niet van zelf. Mijn filosofie is: als ik het niet kan, hoe kan ik het dan van mijn paard vragen? Dat Grand Prix rijden voor som mige mensen bij een droom blijft, hebben ze volgens Van Lieren he lemaal aan zichzelf te danken. „Grand Prix rijden is een keuze, niet alleen maar een droom. Het is niet zomaar een proefje rijden, het gaat richting topsport. Misschien moet je er daarom bepaalde din gen voor doen of juist laten. Veel mensen willen wel topsporter zijn, maar niet als topsporter le ven. Als je elke dag McDonalds wil eten, heb je een probleem." „Alles moet goed zijn", vervolgt hij. „Je moet als ruiter ook fysiek in orde zijn en op je voeding let ten. Ik ben daarin misschien wel een beetje extreem: ik ben op mijn achttiende zowel rechts- als links handig gaan uitmesten en vegen en kan al mijn gereedschappen met beide handen bedienen. Mijn filosofie is: als ik het niet kan, hoe kan ik dan van mijn paard vragen wel beide kanten op even goed te lopen?" Dus zowel paard als ruiter moet een goede instelling hebben, maar dat is nog geen garantie voor suc ces. Grand Prix bereiken met een paard blijft een uniek iets, volgens Van Lieren. „Als het met alle paar den lukte, was het makkelijk ge weest. Als je kijkt naar het aantal veulens dat landelijk per jaar wordt geboren, wordt daarvan slechts een handjevol een Grand Prix-paard. Zeg maar een promil lage, zoveel per duizend veulens. Bij mij ligt het percentage hoog, oké, maar dat komt ook omdat ze veel kansen krijgen. We geven niet te snel op." De Frel stuurde in de prachtige en tourage van Zeeland Outdoor Dres sage in Nieuw- en Sint Jooslamnd de expressief bewegende en in de galopseries en Piaffe uitblinkende vosruin Beach Boy overtuigend naar de overwinning (69,90%). In ternational Margo Timmermans (Venhortst) eiste met de ruin Catch Me de tweede plaats voor zich op (68,15). Stephanie de Frel was goed te spreken over elfjarige Sorento- zoon. „De laatste tijd kan ik hem foutloos rond laten rijden. Maar hij werd soms toch nog wel erg heet. Vandaag kon ik hem wat meer rel- ext houden. Het is gewoon een goed Grand Prix-paard waar nog veel meer in zit." „Hij is sterk, heeft drie uitste kende basisgangen en met de moei lijkste onderdelen heeft hij totaal geen moeite", vervolgde de ama zone van de VMF Stables uit Elle- meet. „Nog meer controle, dan kan ik er nog meer aan gaan rijden en kan de score nog zeker vijf procent oplopen." Overigens was het niet de eerste keer dat De Frel won in Nieuw- en Sint Joosland. „Leuk detail: vorig jaar won ik hier met Zanyo de Grand Prix en twee jaar geleden met Zethar", voegde ze nog lachend toe aan haar verhaal. Zoë de Booij (Axel) deed bij de Young Riders goede zaken. De Booij liep zaterdag met de fraaie galopwissels springende en in de uitgestrekte gangen uitblinkende hengst Esprit met 66,91 procent Ik ben trots op mijn paard. Hij deed enorm zijn best en liet zich fijn sturen naar de zege. Sharon de Kok (Mid delburg) eindigde met vosruin Daydreamer op de tweede stek (64,74)- „Esperit is eigendom van dieren arts Henk van Dijk uit Heinkens- zand. Het is een paard met drie goede basisgangen, de stap in het bijzonder. Hij is pas acht jaar. Kan wel eens ondeugend zijn, maar is wel overal goed in. Bovendien maakte ze weinig fouten. De basis is er dus. Nu is het aan mij om alles te gaan verfijnen." Marijke van Giesen (Zaamslag) stuurde gisteren de spectaculair dravende en pirouettes draaiende Rubiquil-dochter Hexagon's Fino- mana in het ZZ-Zwaar naar de overwinning en een verdienstelijke derde plaats (68,50 en 64,29). Chantal Nijpjes (Sint Laurens) zorgde gisteren met de hengst Che- cavara voor een fraaie afsluiting van de twaalfde editie van Outdoor Zeeland. In een wedstrijd van hoog niveau, waarin de spanning te snij den was, toonden Chantal Nijpjes en de imposante Rubiquil-zoon met veel allure en gedurfd gereden en prachtig opgebouwde proef hun kwaliteiten. Met fraaie apuyementen vlie gende galopwissels en op een dub beltje gedraaide pirouettes liep de combinatie met 69,67 procent naar de overwinning. „Ik ben trots op mijn paard. Hij deed enorm zijn best en liet zich fijn sturen en bleef er heel de proef aan trekken", blikte een tevreden Nijpjes na afloop te rug. maandag 10 juli 2017 ZE 'We geven niet te snel op' Valeska Nastaly Schore Leunus van Lieren heeft 28 paarden van zijn stal opgeleid tot het hoogste niveau in de dressuur, fotorubenoreel - Leunus van Lieren Met de overwinning in de Grand Prix ging Stephanie de Frel (Koewacht) zaterdag bij aan vang van de zware tour met de ruin Beach Boy uitstekend van start. Lucien Roelandt Nieuw- en Sint Joosland -Chantal Nijpjes (32)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44