Matige North Sea Jazz met één uitschieter: 29 ■Mfiin Het werd de North Sea Jazz-editie van de zangeressen. Van de masterclass van grande dame Gladys Knight, van de slaapverwekkende Norah Jones en de ruwe diamant Solange Knowles. - ee, een absolute wereldster of de doorbraak van een toekomstige heerser van de livepodia had deze editie van North Sea Jazz niet in huis. Na jaren waarin met Pharrell Williams, An derson Paak, Lady Gaga en John Le gend de sterren van het moment in huis waren, beleefde Nederlands grootste soul- en jazzfestival een uit voering die zijn kracht vooral uit de breedte haalde. Het bleek ruim schoots voldoende voor een uitver kocht festival, waarbij de organisatie duizend bezoekers per dag meer toe liet dan vorig jaar. Met de blik op de toekomst gokte North Sea Jazz op zaterdag op de po tentie van Solange, de eigenzinnige jongere zus van Beyoncé Knowles. Solange (31) maakte vorig jaar grote indruk met haar album A Seat at the Table, waarmee ze op dwingende toon een plek aan tafel van de groot heden van de nieuwe soul leek op te eisen. Haar eerste grote live-optreden sinds die plaat was daarom omgeven met die heerlijk opgewonden stem ming die een festivaldag soms laadt met extra energie. De grote Maas zaal moest extra tribunes openen, omdat van de 25.000 festivalbezoe kers bijna de helft Solange wilde zien. Na zo'n aanloop viel het optreden ondanks de evidente kwaliteit sim pelweg een beetje tegen. Solange koos voor een strak geregisseerd vi sueel spektakel dat een uur lang baadde in hetzelfde oranje licht. Haar muzikanten had ze de opdracht ge geven danspasjes in te studeren. Het werd zo een langgerekte videoclip die enigszins afstandelijk en uitein delijk te eenvormig oogde. Ook mu zikaal bracht ze, ondanks fabuleuze vocalen met dezelfde klankkleur als die van haar zus, een weinig gevari eerde show vol koele elektro-soul. W Jones zingt engelachtig mooi, maar wat is haar presentatie saai! Wat was het verschil groot met de uiteindelijke koningin van North Sea, de 73-jarige Gladys Knight. Zij zorgde zaterdagavond voor het enige werkelijk magische optreden van het festival. Een masterclass in het neer zetten van een liedje werd het. Dank zij haar fenomenale persoonlijkheid (met één blik of uithaal kan Knight nog steeds elke song naar haar hand zetten) en haar warme stem, werd haar show een gloedvolle jukebox die van evergreen naar evergreen ging. Uiteraard zong ze haar successong uit de tijd van de Pips I Heard it Through the Grapevineen haar eigen klassieker Midnight Train to Georgia, maar ze verbaasde pas echt door zich een dubbelslag van twee Hello's (de ene van Lionel Richie, de andere van Adele) volledig eigen te maken. Tus sendoor strooide ze moederlijke ad viezen en anekdotes de zaal in. 'Ik zie vaak jonge artiesten het podium op komen en meteen roepen: 'Allemaal handen in de lucht en klappen'. Dan zeg ik: 'For what? You ain't done not hing yet!' Bijbetaling Die ouderwetse opgestroopte-mou- wen-mentaliteit viel goed op North Sea Jazz. Het was ook de reden waarom het concert van Norah Jones al vergeten was voordat het slotak koord had geklonken. Wat zingt Jo nes (38) nog steeds engelachtig mooi, maar wat is haar podiumpresentatie ook vijftien jaar na haar monumen tale debuut Come Away With Me nog altijd ongekend saai. Elke solo is af gepast en elke noot vooraf uitge dacht. Dan helpt zelfs de kwaliteit van songs als Don't Know Why en Sunrise niet meer. Tientallen bezoe kers verlieten - ondanks de betaling van 25 euro extra voor dit zogeheten plus-concert - voortijdig de zaal. Die bijbetaling blijft een zwak punt van het verder ouderwets broeierige, maar ook dure festival. Het ticket dat toegang geeft tot drie dagen festival inclusief alle plus concerten steeg in prijs van 259 naar 310 euro. En ook voor die prijs is niet zeker dat je van al je droomconcerten iets meekrijgt. Vooral jazz-zaal Ama zon is berucht om zijn rijen vooraf. m Met een blik of uithaal zet Gladys Knight elke song naar haar hand. Wie zich er niet ruim voor aanvang meldt, staat simpelweg voor een dichte deur. Onder anderen fans van Wayne Shorter, Chick Corea en Diana Reeves ondergingen dit lot. Omdat dit weekend ook duidelijk werd dat het North Sea Jazz Festival de komende vijfjaar in Ahoy zal blij ven, moet er binnen de grenzen van de locatie naar meer flexibiliteit wor den gezocht. En hopelijk kan tijdens die zoektocht ook die andere bezoe kersergernis worden meegenomen: betalen voor een schoon toilet. Daar voor werd een halve consumptie- munt (1,35 euro) gerekend. Simpel weg ongastvrij. maandag 10 juli 2017 'va Stefan Raatgever Dringen om je idolen te kunnen zien. De organisatie liet dit jaar duizend man extra binnen. FOTO'S MARCEL WAGENAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29