Hard én ludiek protest tegen wereldleiders in Hamburg 5 VS en Rusland maken afspraken over Syrië Vice. The Washington Post conclu deert al snel dat het 'een normale handdruk tussen twee gelijken' was. Er is dan al dagenlang voorbe- schouwd op de ontmoeting. Op bezorgde toon, want is Trump wel goed voorbereid? Hij heeft geen agenda, volgens het Witte Huis. Het geeft weinig vertrouwen dat Trump even voor de ontmoeting met de doorgewinterde, bereke nende leider van een vijandelijke grootmacht op Twitter nog de bi zarre constatering doet dat alle wereldleiders op de G20 het over de adviseur van Hillary Clinton hebben. Maar dat hij de confrontatie is aangegaan met Poetin en pas af scheid neemt na ruim twee uur praten - met een plan voor een wapenstilstand in Syrië op zak - wordt positief ontvangen. „Ge ruststellend", concludeert CNN's Fareed Zakaria. Witte Huis-cor respondent John Roberts op Fox News: „Veelzeggend. In die tijd kun je daadwerkelijk dingen voor elkaar krijgen." WAPENSTILSTAND Hartjes van papier-maché en kapotte bierflesjes tegen de grootmachten in de wereld. Diehard punkers, antiglobalisten, een doodgewone accountant, en ook Nederlandse socialisten. Allemaal kwamen ze naar Hamburg om te protesteren tegen de G20. Katharina Wagner (31) was eigenlijk niet van plan om te demonstreren, maar nu loopt ze middenin de protestmars. Met haar 6 maanden oude dochter in een draagzak op haar buik en een verbeten blik. Natuurlijk is dit niet zonder gevaar, geeft de moe der toe. „Maar de politie zou gek zijn als ze nu geweld gebruikt. Als dat in de media komt, staat ze wat te wachten." Er zouden gisteen 220.000 de monstranten zijn in de stad. Maar dat is niet te overzien. En dat is precies de tactiek van vandaag: de politie ontregelen, voor niks naar elke straathoek laten komen, ho nend lachen. Zeker r6o agenten en hulpverleners en elf demonstran ten raken gewond. Eén agent die in het nauw werd gedreven loste een waarschuwingsschot. Werkelijk overal in het oude centrum zijn plukjes demonstran ten met schuimrubberen kussens om de stokslagen van de ME op te vangen, met snerpende fluitjes, met spandoeken en anarchistische leuzen, met tamboerijnen, clownsneuzen, zwarte bivakmut sen. Hartjes van papier-maché versus kapotte bierflesjes. Er zijn de diehard punkers met oranje dreadlocks en neuspier- cings, zoals de vijftigers Toby en Michael uit Berlijn, die al sinds hun puberteit demonstreren te gen de gevestigde orde, kernwa- pens en bedenk het maar. Maar ook Paul Sanders (32), een accoun tant, die zijn rechtse baas niet durfde te vertellen over de invul ling van zijn vrije dag. De jonge man maakt zich druk om de vluchtelingen die nog steeds ster ven op de Middellandse Zee, en over de ongelijkheid op aarde, de macht van de 19 stinkend rijke landen. En daar op straat loopt ook eco nomiestudente Nathalie Tier die een wc-borstel aan haar broeks- riem heeft hangen (ze heeft schijt aan de wereldtop). Daartussen al antiglobalisten, antifascisten, antiTrumpetisten snelwandelen vijftien Nederlanders die de op rukkende politie op de hielen heb ben. Vanmorgen werden ze weg gespoten door waterkannonnen, vertelt Ewout van den Berg (31) van de Internationale Socialisten. Hij heeft ze net ook gezien: de monstranten met bivakmutsen die stoeptegels naar de politie gooien. „Het is niet mijn tactiek, maar ik heb er ook geen last van. De échte geweldplegers zijn vanmor gen ingevlogen." Hij verduidelijkt voor de zekerheid: Trump, Erdo- gan en Poetin dus. zaterdag 8 juli 2017 GO Actie met wc-borstel: schijt aan wereldtop De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Rus sische ambtsgenoot Vladi mir Poetin hebben op de G20-top in Hamburg af spraken gemaakt over een wapenstilstand in delen van Syrië. Dat bevestigden de Russische en Ameri kaanse ministers van Bui tenlandse Zaken gisteren na het gesprek tussen de twee leiders. Het staakt- het-vuren moet op 9 juli van kracht worden, zei de Rus sische bewindsman Sergej Lavrov. De Jordaanse rege ring maakte via staatspers- bureau Petra bekend het bestand te steunen, dat zou gelden voor het zuidwesten van Syrië. De Amerikaanse minister Rex Tillerson (Buitenlandse Zaken) had voor zijn vertrek naar Hamburg al aangege ven dat de VS bereid was met Rusland te praten over mogelijkheden om Syrië te stabiliseren. Hij verwees toen onder meer naar de mogelijkheid om vliegverbo den in te stellen in bepaalde gebieden; zogeheten no-fly- zones. Hanneke van Houwelingen Hamburg Actievoerder in Hamburg, foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8