WEER EVEN THUIS II 19 Voetballen op straat, boluspruim van de buurtbakker en balanceren op de leuning van de Koepoortbrug. Peter Walraven denkt met veel plezier terug aan zijn jeugd in Nieuw Middelburg. zaterdag 8 juli 2017 Annemarie Zevenbergen Pretlichtjes twinkelen in zijn ogen als Peter Walraven ver telt over zijn jonge jaren in zijn ouderlijk huis aan de Koningin Wilhelminastraat in de wijk Nieuw Middelburg. Hij woont nu in Vrouwenpolder en is bekend als Weerman Wallie. „Ik was een echte kwajongen. Ook als ik niets gedaan had, gingen ze er van uit dat ik kattenkwaad had uitge haald. Ik moest ook altijd nablijven op school. Iedereen noemde mij vroeger 'kleine Wallie'. Mijn zes jaar oudere broer was Wallie." Peter woonde van 1953 tot 1977 in het huis, grenzend aan één van de vele poorten in de karakteristieke wijk. „In dat poortje klom ik, met mijn handen en voeten tegen de zijwanden, om hoog. Die poorten waren ideale voet balgoal tjes. Aan de overkant van de straat zit er ook één. Kon je lekker heen en weer schieten. Veel poorten hadden ijzeren hekken ervoor, maar deze gelukkig niet. Het was in die tijd niet druk op straat. Er waren nog niet zo veel auto's. Je kon dus prima op straat spelen. In de winter als het vroor hadden we een glijbaan van sneeuw, midden op straat. Ik herinner me ook veel sneeuw in mijn jeugd. En de kou. De ramen waren echt bevroren. Dat zie je nu eigenlijk nooit meer." Hij wandelt de poort naast zijn ou derlijk huis in en wijst naar de dakka pel erboven aan de achterkant van het huis. „Daar sliep ik, samen met mijn broer. Inderdaad, boven de poort." Grinnikend: „Een van mijn buurjon gens klom vaak op de dakkapel en ging daar op liggen om zich te verstop pen. Ik hoor z'n moeder nog roepen; 'Jan komt d'r af, of....' Maar ze kon niet bij hem." „Wij zijn hier in 1953 komen wonen. We kwamen uit de noodwoningen die tegenover Miniatuur Walcheren stonden. Een douche hadden we niet, dus gingen we iedere vrijdagavond in de teil. Mijn moeder warmde 's zon dagavonds een ketel warm water op de houtkachel, want maandag was het wasdag." Mijn vader was duivenmelker. Hij had hokken in de tuin. Er zaten in de buurt ook veel duivenmelkers. Wij aten geen kip maar duif. Hij kweekte ze en wat hij over had ging naar de poelier. Maar die gaf op een gegeven moment oude duiven weer terug. Die waren echt niet te eten." „Er is niet veel veranderd aan de huizen. Kunststof heeft het hout ver vangen, maar verder zie ik weinig ver schil. De tegels in het poortje lagen er vroeger niet. Dat was een schelpen padje. In de Leliestraat zat bakker Melse. Die kwam nog aan de deur met een bakkerskar. Ik vroeg hem altijd om boluspruim. Een restproduct van het bolus maken. Met heel veel sui ker." A Peter Walraven: „Het was in die tijd niet druk op straat. Er waren nog niet zo veel auto's. Je kon dus prima op straat spelen." foto lex de meester Peter als kleine jongen voor zijn ouderlijk huis. Een douche hadden we niet, dus gingen we iedere vrijdagavond in de teil -Peter Walraven „Ik zat op de kleuterschool aan de Breestraat. Daar liep ik alleen naar toe. Mijn moeder is me één keer komen halen, begin januari 1956. Het sneeuwde hard. Ik weet nog dat ik dat best vreemd vond. Een tante van me zag me een keer lopen over de leuning van de Koepoortbrug. Ze durfde niet te roepen dat ik eraf moest, omdat ze bang was dat ik in de Veste zou val len." „We speelden ook veel in de bouw put aan de Nassaulaan. Waar nu de flats staan." Grijnzend: „Z'n tijd ver vooruit. Dat was echt de eerste bouw put van Middelburg... Het heeft jaren geduurd voor ze aan de bouw van die flats begonnen. We vingen daar kik kervisjes en bouwden vlotten van de planken die er lagen. Je had, voor die flats er stonden, een prachtig zicht richting Veere. Aan de overkant van de Nassaulaan, waar nu winkelcentrum de Veersche Poort zit, waren volkstui nen. Daar zat ook een speeltuin." Al pratend komt de ene herinnering na de ander naar boven. „De bolblik- sem die door de Zacharuas Jansen- straat ging; „Alle ruiten van die huizen eruit. Ik vergeet dat nooit. Een jaar of tien was ik toen." „We hadden ook een clubhuis op het terrein van het huidige winkelcen trum. Daar hielden we disco's. Ja, ik heb echt een geweldige jeugd gehad." Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. GO De poorten waren goaltjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80