Startende bedrijven vinden elkaar bij M2GO Schoolweek in vakantie prelude op flexibele vakanties Escalda Museum Schooltijd in Terneuzen viert jubileum 7 Wat ooit begon met een meester die niks kon weggooien, is nu drie verdiepingen herbeleven van de basisschooltijd. Schoolmuseum Schooltijd in Terneuzen viert de twintigste verjaardag. Reden voor een feestje. zv eet je nog Rinus? In het Vis- steegje?" „Als ik die foto zie, voel ik de spinnen nog steeds over mijn rugge." Okke van der Maas en Rinus de Jonge bekij ken foto's van de begindagen van het schoolmuseum in Terneuzen. In 1997 werkten beide vrienden aan de inrichting van het eerste onderkomen van het museum in een pandje aan de Vissteeg in Oud Terneuzen. Niks herinnert meer aan het be scheiden begin. Het schoolmu seum heeft nu verkering met het knapste meisje van de klas. Het huidige onderkomen is het mooi ste gebouw van de stad, een voor malig bankgebouw, een rijksmo nument. Van der Maas (8o) en De Jonge (78) kennen elkaar al heel lang. Ze zijn de grondleggers van het schoolmuseum. Het ontstaan klinkt als een anekdote. Van der Maas: „Wij kwamen elkaar bij een pompstation tegen. Rinus vroeg me waar ik tegenwoordig mee be zig was. Ik zei, met schoolspulle tjes. Dat deed ik trouwens al, toen ik nog meester was. Ik kan nou eenmaal niks weggooien." De twee jeugdvrienden besloten de krachten te bundelen. Het schoolmuseum was geboren. De collectie breidde in vlot tempo uit en hoewel er steeds een oud pandje bij het museum werd ge trokken, bleek bij de tiende ver jaardag dat het schoolmuseum toch echt te krap behuisd was. De gemeente schoot te hulp in 2008 met de oude Rotterdam Bank aan de Korte Kerkstraat als nieuw on derkomen. Het duurde nog vier jaar voor daar de deuren voor het publiek opnieuw opengingen. Van der Maas zag in de loop der tijden de collectie veranderen. Had jij dat nou gedacht Rinus? Dat we het twintig jaar vol zouden houden „Vroeger was dit echt een mu seum met vooral spullen van pro testantse scholen. De laatste tijd is dat veranderd en hebben we ook veel van katholieke scholen. Van alle soorten scholen eigenlijk wel. En dus heeft het museum zowel een katholiek aap, roos, zeef-lees- plankje als een protestante aap, noot, mies-variant en staat er een pop van een non in de klas voor wie daar dierbare herinneringen aan heeft." Het museum is nooit klaar. Van der Maas blijft verzamelen. Met Rinus gaat Okke nog steeds bij scholen langs wanneer die van hun spullen af willen. „Had jij dat nou gedacht Rinus? Dat we het twintig jaar vol zouden houden?" Boekje Vandaag, zaterdag, is het school museum gesloten en viert het zijn twintigste verjaardag met geno digden. De openingstijden zijn normaal van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Ter gelegenheid van het jubileum is een boekje gemaakt. Met het onthullen van een pilaar met bedrijfsnamen heeft wethou der Jack Begijn gisteren M2GO aan de Rooseveltlaan in Terneuzen ge opend. „Nou ja openen... We zijn hier eigenlijk al anderhalfjaar, twee jaar bezig", zegt Danny van den Berge, mede-eigenaar van M2GO, een bedrijfsverzamelpunt voor jonge, startende ondernemers. Van den Berge kocht het al ge ruime tijd leegstaande pand van Monuta en gaf het een facelift met veel glas en stoere eiken meubels. „Ik was een tijd geleden bij Google in Amerika. Alles was daar open en transparant. Dat wilde ik hier ook. Mensen zien elkaar, maken contact met elkaar en dat levert een kruis bestuiving op. Ze wisselen tips en ideeën uit. Terwijl ze hier eten, ma ken ze een praatje met bijvoorbeeld een advocaat. Dat zou anders al di rect een smak geld kosten." M2GO aan de Rooseveltlaan biedt onderdak aan acht bedrijven. Binnenkort opent ook M2GO City. Die vestiging tegenover het Ter- neuzense stadhuis, in het Tijman gebouw, is volgens Van den Berge zes keer zo groot als het vroegere Monuta-pand en krijgt ook de open stijl van M2GO. De zomerschool is een initiatief van De Kustschool van scholen koepel Escalda en is een samen voeging van de basisscholen in Re- tranchement, Nieuwvliet, Cad- zand en Zuidzande. De eerste twee zijn al dicht, die in Cadzand en Zuidzande gaan volgend jaar samen. Escalda gebruikt er een nieuw onderwijsconcept, dat uit gaat van thematisch onderwijs. Daarnaast worden in de toekomst ook flexibele vakanties aangebo den, omdat veel West-Zeeuws- Vlamingen in de toeristische sec tor werken en in de zomer niet of moeilijk op vakantie kunnen. De zomerschool is de eerste stap in die richting. „De kinderen die zich nu heb ben ingeschreven, hebben echter behoefte aan langere leertijden of willen educatief wat extra's doen", zegt Escalda-directeur Raymond de Jong. De deelnemers krijgen er nog geen vakantiedagen op een ander moment voor terug: dat is in de toekomst wel de bedoeling. Activiteiten Van maandag 24 juli tot en met vrijdag 28 juli gaan de kinderen op de school in Zuidzande in drie leeftijdsgroepen aan de slag rond het thema 'West-Zeeuws-Vlaan- deren, waterland, natte voeten- Naast het educatieve gedeelte zor gen leerkrachten van Escalda en medewerkers van Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen er ook voor dat er een 'leuk en spannend' acti viteitenprogramma is. zaterdag 8 juli 2017 Schoolmuseum blijft verzamelen Guido van der Heijden w -Okke van der Maas www.schoolmuseumterneuzen.nl Guido van der Heijden Terneuzen Tijdens de vakantie gaan 36 Es- calda-leerlingen uit West- Zeeuws-Vlaanderen voor een week naar school. Basisschool De Kustschool zet daarmee een eerste stap in het toewer ken naar een flexibel lesroos ter. Sophie Stockman Zuidzande J.pllrr Okke van der Maas (I) en Rinus de Jonge voor het schoolmuseum in het voormalige bankgebouw, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65