Veere giet regels cultuurhistorisch waardevolle panden niet in beton ]A MOENS Vlissinger Hans Koeman ontfermt zich over buitenkunst IL 7 De Druppel, het Nationale Milieumonument, is weer oliezwart. Vlissinger Hans Koeman nam het kunstwerk zelf maar onder handen. De gemeente doet het niet. versluis willeboer e gepensioneerde ge meente-ambtenaar Hans Koeman - be kend in zijn Michiel de Ruyterpak - er gerde zich blauw aan het verve loze, wit uitgeslagen monument. „Je zag niet eens dat het oliezwart moet zijn." Hij trok aan de bel bij de gemeente Vlissingen. „Ik kreeg een pot verf en kwasten en kon mijn gang gaan. De gemeente heeft geen geld." Koeman trekt wel vaker klussend door de stad. Met een emmertje sop en een luiwagen in de mand op zijn transportfiets. „Ik haal aanslag en stickers van verkeersborden en zet paaltjes recht. Vlissingen kan arti kel i2-gemeente zijn, de stad hoeft niet te verloederen." Dat gebeurt wel, vindt Koeman. „Vroeger was er een onderhouds dienst van 40,50 man. Nu is er nie mand. Onder het motto 'iemand moet het doen', doe ik het dan maar." Zoals hij ook vrijwillig tus sen r juni en r november de vlaggen hijst bij de herdenkingsplaats Un cle Beach. Het Nationaal Milieumonument van de Belgische kunstenares Lidy Hoewaer, waarvoor Vlissingen in 2987 werd uitgekozen, lag op het Badstrand tot de storm van 1991 het los sloeg. Het verhuisde naar de dijk naast de Oranjemolen, tot daar in 2024 de herdenkingsplaats Uncle Beach kwam. De 'Druppel' ligt sindsdien bij de Binnenhavenslui zen bij De Punt. Koemans arbeid werd opgemerkt door de Vlissingse kunstenaar Dani Ploeger. Hij is bezorgd over het ver val van de kunst in de ooit zo cul- tuurgezinde stad. Het neon-kunst- werk 'Lichtwolke' van Leonardo Mosso, dat sinds 1999 het dak en ge vel van de voormalige cultuurka zerne Willem III siert, is ook kapot en er zijn geen plannen voor her stel, hoorde hij. Kazerne-eigenaar L'Escaut zorgde vorig jaar wel voor reparatie van een kunstwerk op één Onder het motto 'iemand moet het doen', doe ik het dan maar van de regenboogflats in Paauwen- burg. De grote 'Ster' van Eric Brandts geeft daar 's nachts weer licht. LPV-raadslid Wim Hirdes stelde in mei schriftelijke vragen over de Vlissingse buitenkunst die nog op antwoord van het college wachten. Wordt het jaarlijks onderhouds budget wel gebruikt voor beheer van de 63 buitenkunstobjecten, wil hij weten. In het nieuwe Stedelijke Cultu reel Profiel dat de gemeenteraad donderdag moet accepteren of af wijzen, staat over buitenkunst: 'De financiën van onderhoud en beheer van de buitenbeelden in beeld brengen en de mogelijkheden van herbeleggen bij één organisatie on derzoeken'. Het beheer is dus nog erg onge wis. De gemeente neemt al een tijd geen nieuwe kunstzinnige uitingen in eigendom. Het monumentale beeld 'Mannen tussen Staal' van Jo ris Baudoin dat in september moet worden onthuld, wordt overgedra gen aan de gelijknamige stichting die geld inzamelt voor de realisatie. Het kunstwerk De Zuil, dat een particulier wil schenken in verband met een verhuizing, komt binnen kort in het park tegenover het zie kenhuis aan de Koudekerkseweg, maar blijft eigendom van die parti culier. Die 'pacht' de ondergrond van het kunstwerk. Het Veerse gemeentebestuur wil geen 'burgertje pesten'. Het is dus uitdrukkelijk niet de bedoeling het woongenot van bezitters van cultuurhistorisch waardevolle boerderijen, huizen en schuren te beperken. Overleg tussen ge meente en bewoner blijft dan ook belangrijk als er regels voor een pand worden vastgesteld in een nieuw bestemmings- of omge vingsplan. Na discussies in een commissie vergadering is afgesproken dat de lijst met cultuurhistorisch waar devolle panden niet definitief vastligt, maar 'dynamisch' blijft. Er kunnen in de toekomst indivi duele panden of bouwwerken die samen een ensemble vormen aan worden toegevoegd. Het is ook weer niet de bedoe ling om alle huisjes die raadsleden of anderen 'wel mooi' vinden op de lijst te plaatsen, zei Ad Maris (SGP/CU) tegen collega-raadslid Pieter Wisse (CDA) toen die nog wat panden aan de lijst wilde toe voegen. De gebouwen moeten niet alleen cultuur-historisch waardevol zijn, maar ook zeld zaam, authentiek, architectuur historisch interessant en eventu eel een ensemble vormen met na bije panden. Eigenaars van zulke huizen kunnen bij renovatie- en verbou wingswerkzaamheden een be roep doen op een (bescheiden) ge meentelijke subsidie. Veere trekt jaarlijks 30 mille uit voor dat doel. Beglazing Kunststof kozijnen Aluminium kozijnen U* Ra zaterdag 8 juli 2017 WA De Druppel glanst weer Claudia Sondervan Hans Koeman maakte de 'Druppel' van Lidy Hoewaer weer zoals het kunstwerk bedoeld is. foto ruben oreel -Hans Koeman Veere heeft zo'n 160 'cultuur historisch waardevolle panden', daterend uit de periode 1850 tot 1944 geclassificeerd. Eige naren van die panden zullen bij bouw- of verbouwingsplannen in overleg met de gemeente een verantwoord plan op tafel moeten leggen. René Hoonhorst Domburg r 4 De Zompe 2a, Serooskerke 0118 - 629 056 www.versluisenwilleboer.nl Advies op maat in tegels, sanitair en Tegels Sanitair vloerverwarming Cildeweg 20-A Vlissingen of kijk op onze site www.moenstegelsensanitair.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64