II Weer meer truckers op parkeerplaatsen Restauranthouder boos over aantijging door 'recherche' van Orionis 5 Pisnijdig is restauranthouder Fred Harinck. Alsof hij zwartwerkers zou hebben in zijn open keuken. Toch meende een 'rechercheur' van Orionis daar een cliënt van de uitkeringsinstantie te herkennen. Fred Harinck had niet geweten dat Italiaans restaurant Lungo Mare verdacht wordt van zwart werkend personeel als de cliënt in kwestie zich niet bij hem gemeld had. Frits de Kubber belde donderdagoch tend bij hem aan met een brief die hij die ochtend bij Orionis had ge kregen. De Kubber zou woensdag avond door een 'rechercheur' van Orionis bij Lungo Mare in de af waskeuken zijn gezien. De Kubber mag rekenen op een korting van zijn uitkering, kreeg hij aangezegd. De misnoegde Vlissinger klopte bij Harinck aan op zoek naar ophelde ring. De twee hadden elkaar nooit eerder gezien. Laat staan dat De Kubber in Lungo Mare gewerkt had. Bij nader inzien herinnert Ha rinck zich de twee gasten van de vorige avond. „Ze zaten zó op het terras dat ze naar binnen konden kijken. De vrouw kwam even een praatje met me maken bij de keu ken", weet hij. Harinck belde de Orionismedewerkster om een ver klaring. „Ze zei dat ze een jongen met een zwart petje had herkend Maaroveronze onderzoeks methodes kan ik niets zeggen als cliënt van Orionis", vertelt hij. Alle medewerkers van de koude keuken en de afwaskant dragen zwarte petjes. Na even denken over deze kwestie in verband met de privacy van de betrokkenen", stelt Van der Giessen. „Wij acteren op basis van interne en externe sig nalen. We doen ook mee aan inte grale controles met Belas tingdienst en politie. Hoe wij optreden, ligt aan de verschillende sta dia van onderzoek." Soms geeft Ori onis bevindin gen door aan andere in stanties, be vestigt Van der Giessen. „Wij krijgen ook tips van UWV en politie. Het hangt af van de si tuatie. Het kan zijn dat we de Arbeidsin spectie inroepen. Een ka merverhuurpand met onvei lige elektriciteit kan een melding voor brandveilig heid worden. We gaan sig nalen altijd op waarheid na." Over een tijd wil Van der Giessen de resultaten mel den van de verhevigde con trole op inkomensfraude. haalde Harinck zich van zijn 25 me dewerkers Cores Siwabessy voor de geest. Die had woensdagavond dienst. Niet dat Cores (19) en Frits (27) uiterlijk veel gemeen hebben. „Die Orionismedewerkster heeft niets laten blijken die avond. Ook geen identificatie gevraagd of opge merkt dat ze een bekende zag." Frits de Kubber, sinds zes jaar werkzoekend, weet niet hoe hij herkend kan zijn. „Ik zag haar don derdagochtend voor het eerst." De Kubber wil werk in de logistiek, als heftruckchauffeur of magazijnbe heerder. Hij maakt bezwaar tegen de aantijging met hulp van het ju ridisch loket, kondigt hij aan. Ha rinck doet daar een verklaring bij en denkt er over een advocaat in te schakelen. „Zo wordt door een overheid, zonder dat je het weet, in je reputatie als ondernemer ge schaad", briest hij. „Ik heb altijd al les aan gedaan om Lungo Mare goed neer te zetten." Orionis spoort inderdaad uitke ringsfraude intensiever op, beaamt Albert van der Giessen, afdelings hoofd Inkomen. Dat gebeurt in het kader van het Plan van Aanpak om de prestaties van de Walcherse in stelling voor werk en inkomen te verbeteren. „Maar over onze on derzoeksmethodes kan ik niets zeggen. Ik kan ook niets zeggen De controles op vrachtwagen chauffeurs die in Vlaanderen ille gaal op parkeerplaatsen overnach ten, zijn de laatste weken opge voerd. De gevolgen zijn merkbaar in Zeeuws-Vlaanderen. „Telde de dorpsraad Westdorpe op een par- keerstrook net buiten het dorp twee, drie weken geleden nog hooguit vijftien vrachtwagens", vertelt wethouder Van Hulle. „Laatst stonden er in een weekend meer dan dertig." De aanleg van een centrale par keerplaats voor buitenlandse vrachtwagenchauffeurs bij Terneu zen, in de Koegorspolder, werd eer der dit jaar nog afgeblazen. Terneu zen, Hulst en Sluis konden het niet eens worden. Het 'probleem' leek bovendien behapbaar geworden. Nederlandse transportorganisaties keerden zich tegen het treffen van een voorzie ning door overheden voor goed kope, buitenlandse truckers. Van Hulle heeft daar begrip voor, maar 'we moeten nu wel iets on dernemen'. De wethouder wil na de zomervakantie opnieuw overleg voeren met Hulst, Sluis en de pro vincie over een oplossing, bijvoor beeld toch een centraal parkeerter rein in de Koegorspolder, mogelijk gerund door een particuliere ex ploitant. Wethouder Van Hulle: „Want zolang Nederland minder streng controleert dan Vlaanderen, blijven we deze problematiek hou den." zaterdag 8 juli 2017 PC Zwartwerker of dubbelganger? Frits de Kub- ber (links), voor de gele genheid in T- shirt en cap van Lungo Mare en de veronder stelde 'dubbel- ganger'van Frits, Cores Siwabessy, medewerker van de koude keuken, foto's LEX DE MEESTER Claudia Sondervan Vlissingen - Albert van der Giessen, Orionis Fred Harinck. Meer buitenlandse truckers overnachten vooral in de week enden weer op parkeerplaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. Een op lossing is nodig, vindt de Ter- neuzense wethouder Frank van Hulle. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61