c* Provincie kan vanaf2020onderhoud niet meer betalen Profclubs slaan hun tenten op in Zeeland Zwartwerker blijkt dubbelganger LEK mag je niet missen op Onderstroom ZEELAND 8 Als er niks gebeurt, heeft de provincie vanaf 2020 niet genoeg geld voor wegenonderhoud. Geld is niet makkelijk te vinden, want door de sanering van Thermphos zit de begroting op slot. Orionis beschuldigt Frits de Kubber (links) uit Vlissingen ten onrechte van zwartwerken Tot en met 2019 liggen de Zeeuwse wegen er goed bij. Daarna dreigen Belgische toestanden. De provincie heeft dan namelijk te weinig geld voor het uitvoeren van preventief, levensduurverlengend onderhoud. Alleen beperkte schades kunnen nog worden aangepakt. Wat het gevolg is, staat omschre ven in de Zomernota van de pro vincie, waarover Provinciale Staten gisteren debatteerden. „Dit heeft negatieve gevolgen voor de bereik baarheid, veiligheid, leefbaarheid, duurzaamheid en het imago. Denk hierbij aan verminderd rijcomfort, grotere kans op schades en claims, toename van incidenteel (calami- teiten)onderhoud en kapitaalver nietiging." CDA-fractievoorzitter Hannie Kool pleitte voor een 'del taplan' voor de Zeeuwse infrastruc tuur. „Op de korte termijn is het nog niet catastrofaal slecht, maar na 2020 wel." De problematiek is niet nieuw. De Staten hebben het provinciebe stuur juni vorig jaar al opdracht ge geven maatregelen te nemen. Die zijn ook in de maak, verzekerde ge deputeerde Harry van der Maas. De provincie gaat andere keuzes ma ken voor het wegenonderhoud. Eerst wordt gekeken of de provincie wel de juiste dingen doet. Vervol gens of die dingen wel op de juiste manier worden gedaan. Dat kan lei den tot de conclusie dat sommige wegen meer en ander onderhoud nodig hebben dan andere wegen. Dan blijkt ook hoeveel geld er no dig is. Eind dit jaar hoopt Van der Maas daarover een voorstel aan de Staten voor te leggen. Gisteren werd nog eens duidelijk dat de pro vincie platzak is. Zolang niet duide lijk is hoeveel de schoonmaak van Thermphos gaat kosten, zit de be- Thermphosisde rode draad, of zeg maar liever de zwarte draad groting van de provincie op slot. Daarover maken de Staten zich zor gen. „Thermphos is de rode draad, of zeg maar liever de zwarte draad die door de jaarrekening en de Zomer nota loopt", aldus Kees Bierens (VVD). Kool sloot aan bij zijn beeldspraak. „De rode draad is een wurgend koord om onze nek." Vol gens Ger van Unen (SP) was de Zo mernota ooit het feest van het poli tieke jaar. Dan kwamen alle par tijen met hun wensenlijstjes en kon het provinciebestuur de meeste daarvan inwilligen. „Nu is het ijs overal dun met hier en daar een wak. En Thermphos is het grootste wak." Anton van Haperen (PvdA) noemde het 'terecht' dat het pro vinciebestuur een 'sobere Zomer nota' heeft opgesteld. Volgens Peter van Dijk (PVV) zit de provincie door Thermphos 'nog net niet op slot'. SGP'er Ad Dorst vergeleek Zeeland met 'een groot huishouden dat met een smalle beurs moet worden bestierd'. It zaterdag 8 juli 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 22 ZEELAND 5 FOTO RUBEN OREEL VLISSINGEN HZ-studente Hasmik Zakarjan (29) uit Oostkapelle bestuurde gisterochtend de zon- neboot 'Sealander', tijdens een testvaart in de Vlissingse binnenhaven. Studenten van de opleiding doen volgende week mee aan een race in Monaco. Het was een spannend moment voor de studen ten van de opleiding Engineering. Na wat pech met de boot, was het de eerste keer dat het vaartuig weer in het water werd gelaten. De toekomstige ingenieurs hebben het afgelopen jaar bijna alles aan de zonneboot vernieuwd. „Het zijn nieuwe technieken waar we niet eerder mee gewerkt hadden", zegt student Rick Witkam (18) uit Tholen. „Het is heel leerzaam: normaal leer je uit de theorie, maar nu zie je alles in het echt gebeuren." Te weinig geïd voor wegen Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Kees Bierens, VVD-Statenlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54