2 O \wm DE WEEK VAN PHLIPPEN V 20 CL D Refresco Aegon SEKSUELE INTIMIDATIE Een groeiende groep vrouwen in de Nederlandse iet voelt zich seksueel geïntimideerd, raakt overspannen en wil van baan veranderen. „Het is een mannenwereld met een voor vrouwen intimiderende cultuur." Is er in de toekomst nog wel ge noeg werk? Werk waarmee we genoeg inkomen verdienen om fatsoenlijk te kunnen leven? En als dat nou eens niet zo is voor een steeds grotere groep Nederlan ders of slechts voor een deel van je huidige baan? Zou het dan niet fair zijn om een basisuitkering te creë ren waarin je niet wordt gestraft omdat je niet werkt, maar waarin je wordt geholpen om via werk of an dere activiteiten bij te dragen aan onze samenleving? Afgelopen maandag gaf Jetta Klijnsma vier gemeenten toestem ming om uit te proberen wat het met mensen doet als je ze een uit kering geeft zonder tegenprestatie, maar met maatwerk en hulp om werk te vinden. Die gemeenten wilden dat al heel lang. Twee jaar geleden zagen ze hun kans schoon. Het idee van een basisinkomen voor alle Nederlan ders werd weer razend populair en gemeenten haakten er handig op in. Wat die gemeenten werkelijk wilden, was de tegenprestatie voor de bijstand die ze van het rijk moesten uitvoeren, de nek om draaien. Zij wilden dat de bijstand onconditioneel werd en voor ieder een die het nodig had. Makkelijk praten voor die wethouders, dacht Jetta, want zij hoeven die uitkering niet te betalen. Wat zij wél moesten doen sinds 2015, is de mensen in de bijstand naar werk begeleiden. En dat met minder budget dan het rijk er altijd voor had. De gemeenten wilden zelf beslissen hoe ze die mensen geactiveerd kregen. En ja, dan is het het fijnste als die uitkering oncon ditioneel is, de rekening daarvoor deels naar het Rijk gaat en zij zelf kunnen kijken 'wat de mensen nog kunnen, bovenop de uitkering die ze houden'. Leuk, maar Jetta zei in eerste instantie 'nee'. Tot deze week. Ondertussen bleven de voorstan ders van een basisinkomen, vaak PvdA'ers, aan haar trekken. Toen bedacht die slimme Jetta een list. Ze zei: 'oké, gemeenten, jullie mogen een voorstel indienen voor een experiment met een basisinko men voor mensen die geen werk vinden. Een commissie laat ik be oordelen wat het effect is van die 'zachte' benadering. Je kunt op je vingers natellen dat er nul mensen in de 'harde groep' overblijven Maarrr... dan wil ik ook dat jullie de 'harde' benadering, een stevige aanpak van bijstandsgerechtigden, uitproberen'. Door die harde benadering erin te fietsen kreeg Jetta het plan bij zowel de PvdA als ook de WD er doorheen. Jetta keurde de plannen maandag allemaal goed. Vanaf sep tember gaan de gemeenten aan hun bijstandsgerechtigden vragen of ze willen meewerken. Zeggen ze ja, dan doen ze mee aan de 'zachte' benadering, de 'harde' benadering of komen ze in de controlegroep. Dat is op papier. In werkelijkheid mag de groep die in de 'harde' aan pak terechtkomt ervoor kiezen om toch niet mee te doen, want uit stappen mag altijd. Je kunt op je vingers natellen dat er nul mensen in de 'harde' groep overblijven. Daarbij mogen ook gemeenten met te weinig mensen om überhaupt iets te kunnen meten, gewoon meedoen. Voor mij is duidelijk dat Jetta hier weer de winnaar is: lekker PvdA-idealen uitvoeren. En wat als straks heel Nederland wel aan zo'n basisuitkering wil? Ach wat zou het, dat zoekt een volgend kabinet maar uit. PC ^Werkje als MS vrouw met ■■H tien mannen BB BV op een afde- ^B ^B ling, dan moet je allerlei flauwe en seksis tische grappen aanhoren. Zeg je er wat van, dan ben je ongesteld of heb je een goede beurt nodig. Dan houd je je mond wel de vol gende keer, of je verlaat de iet. Ik koos voor dat laatste." Het is een van de vele ervarin gen die vrouwen uit de iet de afge lopen weken anoniem lieten opte kenen door onderzoekers van de Nationale Enquête Arbeidsom standigheden (NEA). De vrouwen vertellen over nare ervaringen van seksegenoten, maar ook over eigen ervaringen. Met naam en toenaam vertellen wat hen precies over kwam, dat wil tot nu toe niemand. Neem bijvoorbeeld Lotte de Bruijn, de directeur van branche vereniging ICT Nederland. Zij had ook negatieve ervaringen, maar wil daar verder niets over kwijt. „Het is in het verleden gebeurd. En het is altijd goed opgelost, na dat ik het meldde bij een vertrou wenspersoon." Toch schrikt De Bruijn van het hoge percentage vrouwen (7 pro cent van de 60.000 vrouwelijke ict'ers) dat zich seksueel geïntimi deerd zegt te voelen. De kans dat een vrouw deze ervaring heeft, is daarmee in de iet twee keer zo groot als in andere bedrijfstakken. Het is een opvallend cijfer. En niet alleen omdat in de bouw - een andere sector die wordt gedomi neerd door mannen - nog niet half zoveel vrouwen zich seksueel geïntimideerd voelen, maar ook omdat het een relatief nieuw ver schijnsel is in de iet. In 2007-2008 behoorde de ict- sector volgens de NEA nog tot een van de minst vrouwonvriendelijke werkplekken. 'Slechts' 2,5 procent van de vrouwelijke ict-medewer- kers voelde zich seksueel geïnti mideerd, evenveel als in de door vrouwen gedomineerde onder wijssector. Hoewel het aandeel geïntimideerde vrouwen behoor lijk schommelt, zit er volgens on derzoekers van de NEA wel een stijgende lijn in. Zegje er wat van, dan ben je ongesteld of heb je een goede beurt nodig Is dit het begin van Silicon Valley in de polder? Het recente schandaal van Uber ligt nog vers in het geheugen: een voormalig werkneemster legde een zwaar seksistische bedrijfscultuur bloot, met managers die vrouwen be laagden of ze ontsloegen omdat ze in hun ogen te aantrekkelijk wa ren. Sindsdien regent het rechtsza ken vanwege seksuele intimidatie in het ict-mekka. In Nederland doet seksuologe en psychologe Willeke Bezemer al @sandraphlippen Sluwe Jetta Terwijl Schiphol uit zijn voegen barst, liggen de belangen van lowcostair- lines, de KLM en omwo nenden mijlenver uit el kaar. Tijdens de recessie je eerste baan gevonden? Maak je niet druk, na drie jaar merk je dat niet meer. Albert Heijn gaat wel heel hard. Eerst ging de caissière eraan, nu de kassa zelf. lil Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O m zaterdag 8 juli 2017 Private-equity- firma PAI zou een nieuwe poging onder nemen om de bottelaar in te lijven. m Een analist van Kepler Chevreux gaf het aandeel een koopaanbe veling mee. De olie- en gas maatschappij heeft last van de lagere olieprijs. De bodemonder zoeker, afhanke lijk van oliebedrij- ven, verloor het meest in de MidKap. E o Wie stopt de haantjes in de iet? Natasja de Groot Sandra Phlippen Leiden —Anonieme ict'er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31