Joehoe Studie: laat die zeehondenbaby maar brullen Agenten niet vervolgd voor schieten op verwarde verdachte r 2 MAIKEL HARTE TIJN Column Vanavond moet het gaan ge beuren: Festival de Ballade. Voor het eerst in elf jaar weer met m'n oude bandje de La- maketta's het podium op. Ik heb er zin in. Een domper is wel dat onze drummer Friso van Wijck door een hersenschudding niet mee kan doen en vervangen wordt door Barry van Esbroek. Nu is Barry geen onbekende, want hij was vroeger al onze invaldrummer en dat was te merken tijdens de re petities: het liep lekker. Als je een poos een aantal liedjes veel hebt gespeeld, lijkt het als band wel op fietsen: je verleert het niet. Toch proberen we, naast onze oude repertoire, liedjes te laten horen die we vroeger weinig ge speeld hebben, maar waar mensen nu wel naar vragen. Hier en daar proberen we een nieuwe twist aan een nummer te geven. Bovendien willen we niet alles uit en te na re peteren, je moet muziek ook aan het toeval laten, dan wordt het pas echt leuk. Het is wel confronterend om al die teksten weer voorbij te zien komen. Er zitten goeie tussen, maar er zijn er ook waarvan ik nu denk: hoe leg ik dat uit aan m'n kinderen? En dat moet ik af en toe ook echt doen. Het beste voorbeeld daarvan is Joehoe (die van mie past in die van joehoe). De kiem voor de Lama- ketta's werd gelegd toen we een jaar of zestien waren en als hang jongeren op het pleintje in de buurt rondhingen. Joehoe was één van de eerste liedjes die we be dachten. We waren jong, de hor monen gierden door ons lijf en dan krijg je dit soort onzin. Nu heb ik een dochter van zeven die letterlijk vraagt: „Wat bedoel je met 'Joehoe die van mie past in die van joehoe'?" Ik heb maar geantwoord dat het liedje over Assepoester gaat, maar dan op z'n Zeeuws. Haar voet moet in zijn muiltje passen: „Die van mie past in die van joe." Ze was er weg mee. Gelukkig. Wat bedoel je met 'Joehoe, die van mie past in die van joehoe'? DESTELLING Vandaag: Duitse toeristen brengen gezelligheid Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters SINCjS wanneer heeft MENEER OVERAL LAK AAN Roze lintje voor Zorgsaam Ervaren notulist neemt afscheid Oproep: PZC zoekt vierdaagselopers VLISSINGEN Drie mensen in 2016 verdronken Er zullen weinig mensen zijn die met droge ogen aan een snotte rende zeehondenpup voorbijlopen. De eerste reflex is: hulp inschake len, want de baby moet gered wor den. Zeehondenopvang A Seal in Stellendam is echter al een tijdje te rughoudend met het opnemen van zeehondenpups. Bedrijfsleider Ka- rola van der Velde: „Wij juichen ob servatie aan het strand toe. Eerst eens kijken: is het wel absoluut no dig?" De afdeling Gedragsbiologie van het Groningen Institute for Evolutionary Life Sciences volgde samen met Zeehondencentrum Pieterburen twee jaar ruim vier honderd moeders en jongen. De leidraad zeehondenopvang geeft aan dat de pups moeten worden weggehaald van de vindplaats als ze langer dan twee uur alleen zijn ge weest. Nu blijkt dat dit tot acht uur nog geen nadelige ge volgen heeft. Een an der idee dat bijstel ling behoeft, is de gedachte dat al leen demoederde pup zoogt. Ook andere moeders bieden melk aan, blijkt nu. En ze blijken in de eer ste plaats be hoefte te heb ben aan rust. Terughou dendheid is gewenst. Opvang lijkt nadelige gevolgen te hebben voor zowel het jong als de moeder. Het jong wordt tijdens zijn resocialisa- tieperiode tussen zijn soortgenoten uit gehaald. De moeder blijft da genlang zoeken. Karola van der Velde: „Wij willen graag dat er meer onderzoek gedaan wordt, zodat we gefundeerde be- Is het wel absoluut nodig om dit dier hier weg te halen? slissingen kunnen nemen." Zee hondenpups zijn bijzonder aaibaar en roepen direct emotie op, zegt de bedrijfsleider. „Het is goed dat er nu kritisch gekeken wordt wat er nu écht aan de hand is. Dat huilen dient ergens voor, maar betekent niet per se dat je het dier direct moet weghalen." De zeehondenop vang heeft regelmatig overleg met Pieterburen, dat voor het onder zoek samenwerkte met de Rijks universiteit Groningen. „Wij zitten op één lijn", aldus Van der Velde. Het Openbaar Ministerie (OM) ziet het schieten door twee politieagen ten op de benen van een verwarde verdachte in Goes als noodweer. Ze worden daarom niet strafrechtelijk vervolgd. Vrijdagnacht 10 juni 2016 kwa men agenten af op een melding dat een psychotische man met een mes op een dak stond van een huis aan de Willemstraat in Goes. Meerdere agenten probeerden de man met aanwijzingen, een getrokken dienstwapen en het spuiten van pepperspray tot bedaren te bren gen. De man reageerde niet, bleef de agenten bedreigen en het mes richten. Na het lossen van twee waarschuwingsschoten, nogmaals het spuiten van pepperspray in het gezicht van de man en een gesprek met een onderhandelaar bleek geen van de ingezette middelen effect te hebben, aldus het OM. „Als de man met een mes op twee van de agenten afstapt, voelen bei den zich genoodzaakt een schot te lossen", stelt het OM in een verkla ring. Een van de twee schoten raakte de knie van de verdachte. De man kon daarna worden aangehou den, waarna ambulancepersoneel binnen enkele minuten de zorg overnam. Het OM ziet het schieten van de agenten als noodweer, ge zien het dreigende gevaar voor hen. Het OM concludeert dat het afvu ren van de kogels door de bewuste agenten noodzakelijk en proporti oneel is. zaterdag 8 juli 2017 Gisteren: Je kunt altijd werken, als je maar wilt 1240 stemmen TERNEUZEN Ziekenhuis Zorgsaam heeft een roze lintje ge kregen van de Borstkan- kervereniging Nederland. Dat houdt in dat het Zeeuws-Vlaamse zieken huis voldoet aan de crite ria van de vereniging. Dat betekent onder meer dat patiënten snel de uitslag van de diagnose krijgen, dat samen met de patiënt wordt gekeken naar de beste behandeling en dat de patiënt weet bij wie zij terechtkan. MIDDELBURG Provinciale Staten heb ben gisteren afscheid ge nomen van notulist Con Bess (foto). Hij reisde 45 jaar lang één keer per maand van Den Haag naar Middelburg om de Statenvergaderingen te notuleren. Omdat de pro vincie overstapt op het vastleggen van vergade ringen in 'videotulen' en besluitenlijsten, is hij niet meer nodig. Bij uitzonde ring mocht hij gisteren het woord voeren in de Statenzaal. NIJMEGEN In Nijmegen begint op dinsdag 18 juli de 101e editie van de Vier daagse. Deze krant is op zoek naar Zeeuwse wan delaars van de Vier daagse. Doet u mee of wilt u een wandelaar aan melden? Stuur uiterlijk woensdag 12 juli een be richt naar e-mailadres verslaggeving@pzc.nl. Vermeld uw naam, con tactgegevens en de reden waarom u mee loopt of waarom u ie mand anders aanmeldt. In Zeeland kwamen vorig jaar drie mensen om het leven door ver drinking. Landelijk ging het volgens statistiek bureau CBS om 86 men sen. Dat is het hoogste aantal sinds 2006, al zijn de verschillen per jaar klein. In Zeeland gaat het doorgaans om twee tot drie verdrin- kingsgevallen per jaar. Wees terughoudend met de op vang van zeehonden, zegt de Universiteit Groningen. Opvang centrum A Seal is blij met het onderzoek. Ondine van der Vleuten Stellendam -Karola van der Velde, A Seal Twee agenten worden niet ver volgd voor het gericht schieten op een verwarde man die hen in Goes bedreigde met een mes. Emile Calon Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2