i 17 Verplicht nuchter bij ontgroening KLAAS Dl JKHOFF OPVOLGER RUTTE? Bij de VVD zien ze in Klaas Dijkhoff (Asiel) een kandidaat om ooit Mark Rutte op te volgen. Zeker na de lof die hij kreeg voor zijn omgang met de Syrische asielstroom. Maar ondertussen loopt hij averij op. Je zou kunnen stel len dat de formatie te lang duurt voor staatssecretaris en VVD-belofte Klaas Dijkhoff. Met het oog op zijn poli tieke toekomst kan hij zijn porte feuille niet snel genoeg overdra gen aan een opvolger. Hij is nog steeds die gevatte vent uit het tv-programma De Slimste Mens. Nog altijd topkandi- daat om straks de WD-fractie te gaan leiden in de Tweede Kamer. En hij zet nog steeds met droge humor debatten naar zijn hand. Maar in dat harnas van succes be ginnen wel barsten te komen. Noem het een schermutseling, maar deze week ontstond ophef omdat asielzoekers onbestraft zouden blijven na misdaden. Dijkhoff zag ineens een verhitte Tweede Kamer voor zich, de PW voorop. De staatssecretaris kreeg voor de voeten geworpen dat hij 'heel veel mooie praatjes heeft', maar 'niets voor elkaar krijgt'. „Dit kabinet heeft alle immigra tierecords gebroken", aldus PW'er Sietse Fritsma. Teleurstelling Nu weet de Brabantse 'Golden Boy' van de VVD zulke aanvallen wel te pareren. Er is 'geen beleid' om criminele asielzoekers onbe straft te laten. Hooguit wordt ge keken of uitzetting niet beter is dan een trage gang naar de rech ter 'na een diefstal'. Daarmee is veel kou uit de lucht, maar het idee dat Dijkhoff feilbaar is, wint terrein in het Haagse. Zelfs beoogd coalitiepartner Mona Keijzer (CDA) spreekt van 'teleurstelling' over hoe de staats secretaris met criminele asielzoe kers omgaat. Dat in een tijd dat WD'ers en CDA'ers verschrikke lijk lief voor elkaar blijven met het oog op de formatie. In het achterhoofd speelt mee dat Dijkhoffs misstappen begin nen op te tellen. Zo moest hij ex cuses maken toen bleek dat de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) twee- tot driedui zend vreemdelingen ten onrechte had vrijgesteld van het verplichte inburgeringsexamen. Ook kregen t De VVD laat het zoveel mogelijk onbesproken, maar er zijn juist azc's bij gekomen zij een sterker verblijfsrecht dan waar ze recht op hadden. Een fout met aanvraagformulieren bleek. En dan wist Dijkhoff ook nog eens niet tot een akkoord te ko men over de opvang van illegalen. Met een zalvend bed-bad-brood- akkoord werd weliswaar een ka binetscrisis tussen WD en PvdA bezworen, in werkelijkheid werd er daarna niets opgelost. Het plan van Dijkhoff om het aantal op- vanglocaties te beperken, kreeg hij er bij burgemeesters niet doorheen. De WD laat het zoveel mogelijk onbesproken, maar on der Dijkhoffs leiding zijn er juist opvangplekken bij gekomen. De rechtervleugel van de partij houdt zich gedeisd om de staats secretaris niet te beschadigen. Doorschuiven Bij de WD, maar óók op het mi nisterie van Veiligheid en Justitie, ziet iedereen ondertussen dat de Brabander de blik op de fractie in de Tweede Kamer heeft. Als de formatie slaagt, schuift huidig leider Halbe Zijlstra door naar een ministerspost en is Dijk hoff kandidaat voor de opvol ging. „Klaas is al met z'n hoofd bij de WD-fractie", zegt een naaste medewerker. „Niet dat zijn werk als bewindspersoon eronder lijdt, maar zijn agenda loopt over door afspraken in de Tweede Kamer. Het nieuwe werkterrein wordt verkend." Dan is het wel te hopen dat de formatie niet te lang duurt, want juist op het ge bied van asiel liggen de ba nanenschillen overal. Als de vluchtelingenstroom vanuit Afrika niet te tem men blijkt, bijvoorbeeld. En deze week nog be klaagde burgemeester Bruis van Nijmegen zich bij Dijkhoff dat de - stad zonder waarschu wing 'criminele asiel zoekers' in haar opvang had binnengekregen, omdat zij in een vorige opvanglocatie over de schreef waren gegaan. De rel over het 'rondpompen van cri minelen' is -alle sussende woor den daarna ten spijt - nog zeker niet ten einde. Voor Dijkhoff geldt: Rutte-III kan maar beter snel op het bordes staan. Minimaal de helft van de bege leiders van het Gronings stu dentencorps Vindicat Atque Polit moet tijdens het intro ductiekamp nuchter zijn. Ook moeten incidenten als seksuele intimidatie, fysiek geweld en vernedering uitgebreid geregis treerd worden. Onder die strikte voorwaarden krijgt de studentenvereniging voor slechts een jaar een accre ditatie van Rijksuniversiteit Groningen (RUG) en Hanze hogeschool Groningen. Als Vindicat niet voldoet aan de gestelde voorwaarden dan krijgt het corps mogelijk geen geld meer uit een speciale pot voor studentenbesturen. „Ik ben erg content met de op gang gebrachte cultuurverandering bij Vindicat. Ze verdienen een compliment voor hun coöpera tieve houding in het proces", zegt rector Elmer Sterken. We applaudisseren voor het lef van de jonge vrouwen die rechtvaardigheid bleven najagen Rechtbank eist 2,5 jaar tegen leden Satudarah Celstraffen tot 2,5 jaar heeft het Openbaar Ministerie (OM) gisteren geëist bij de recht bank Amsterdam tegen vier leden van motorclub Satuda rah. De officier van justitie houdt ze verantwoordelijk voor een hevige vechtpartij in de nacht van 25 op 26 decem ber in een Amstelveense uit gaansgelegenheid, waarbij twee willekeurige slachtoffers waren betrokken. 'Getuige loog over Holleeder' Herkomst van doek gezocht Drama met flamingo in kist zaterdag 8 juli 2017 GO Asiel krast op het imago van WD-belofte Tobias den Hartog Den Haag GRONINGEN Woordvoerdster Moslimraad Vier meisjes zorgden dat hun koranleraar voor de rechter kwam wegens misbruik. AMSTERDAM STIERENTRADITIE Een man wordt door stieren gevloerd tijdens het San Fer- min festival in Spanje. Duizenden waaghalzen rennen elk jaar in Pamplona voor de opgejaagde dieren uit. foto reuters AMSTERDAM De getuige die vorig jaar naar justitie stapte met informa tie dat Willem Hol leeder een moord aanslag beraamde op zijn beide zussen en journalist Peter R. de Vries, heeft bij verhoren door de rechter-commissaris verklaard dat hij het verhaal heeft ver zonnen. Het OM be vestigde dit gister ochtend. De aan klacht wordt niet te ruggenomen. AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche is op zoek naar de herkomst van een schilderij uit 1757. Het doek is op gedoken bij een on derzoek naar drugs handel en de politie vermoedt dat het is gestolen. SCHIPHOL Zestig rode flamin go's zijn op Schiphol in kisten aangetrof fen. Zij waren onder weg vanuit Cuba naar China. Een van de vogels was dood en drie zijn er slecht aan toe. De flamin go's zijn in beslag genomen en worden verzorgd, aldus een woordvoerster van de Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit. De autori teit kijkt of het pa pierwerk in orde is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28