'We worden afgeschilderd als criminelen' M cli corendon LAST MINUTE TOP 5 Grand Park Lara 15 Milieuregels voor boeren in Noord-Brabant stevig aangescherpt /V» r©/7 All Inclusive Less [ess Heat 8 DAGEN NU VANAF Op voorstel van D66 kwam er gis teravond per direct een tijdelijke bouwstop voor geitenstallen. Een recent onderzoek wijst uit dat om wonenden van geitenhouderijen een grotere kans op longontsteking hebben. Alleen geitenboeren die al een vergunning hebben mogen nog bouwen, volgens het voorstel. „Waar zijn ze mee bezig? Dit is puur boertje pesten. Ik denk wei eens: stik er maar in, ik verkas naar Noord-Holland. Daar hebben de ouders van m'n vriendin een melk veebedrijf. Alles gaat daar veel een voudiger", zegt Rens Biemans (27) uit 's-Gravenmoer. Met vijf jonge collega-boeren zit hij gisterochtend op een muurtje voor het provincie huis in Den Bosch. Dit is hun laat ste kans om te protesteren tegen het besluit dat hun toekomst op het spel zet, en daar maken ze gebruik van. En niet alleen zij weten dat: ze ker 800 boeren hebben zich voor het provinciehuis verzameld. Het is een historische dag voor Brabant. Na jarenlang debat over megastallen, Q_-koorts, mestover schotten en stankoverlast worden pijnlijke knopen doorgehakt over de toekomst van de veehouderij. De provincie is geen agrarisch bastion meer. Het progressieve provincie bestuur van Noord-Brabant (WD, PvdA, D66, SP) dwingt veehouders om snel grote investeringen te doen die het milieu ontlasten. Want de natuur is de dupe van de intensieve veehouderij in de pro vincie; er komt te veel stikstof uit mest in de omgeving terecht. Boe ren moeten hun oude stallen daarom voor 2022 (in plaats van 2028) aanpassen aan strenge mi lieu-eisen. Voor elke vierkante me ter nieuwe stalruimte moet oude ruimte worden gesloopt. En over tollige mest moet voortaan worden verwerkt in speciale fabrieken op bedrijventerreinen. De natuurorganisaties zijn blij dat nu eindelijk wordt opgetreden. „Brabant is bekend om de bossen, de vennen en de purperen heide. Maar die heide wordt steeds min der paars en steeds stiller", zegt Lars Koreman van Natuurmonumen ten. Anderen maken zich vooral zorgen over de gezondheid van be woners. Zo ook GGD-arts Jos van de Sande: „De Q_-koorts was een laatste waarschuwing, het volgende probleem dient zich alweer aan: he patitis E. En dan hebben we het nog niet over MRSA, de gevolgen van fijnstof uit stallen voor de longen en vogelgriep die alleen nog maar hoeft over te springen naar de mens. Een omslag is nodig, dit is een prima eerste stap." Een melkveehoudster ziet het anders: „Ze moeten hier beseffen dat melk niet zomaar uit de fabriek komt. Wij boeren zijn mensen van vlees en bloed, met hart voor onze dieren, voor andere mensen en het milieu. Wij zorgen voor brood op de plank, voor volle schappen in de supermarkten. Maar we worden af geschilderd als criminelen." Maarliefst 37 insprekers maakten gebruik van het spreekrecht. Het meeste indruk maakt de jonge var kenshouder Willem Berkers. Hij vroeg een minuut stilte waarin de Statenleden kunnen overdenken wat ze de boeren met hun besluit aandoen. Madeira MaUorca "Vtir* 4 VERTREK AUGUSTUS Hurghada Turkije Antalya - Voor iedereen Voor de ouders Voor de kids, zaterdag 8 juli 2017 GO Na jarenlange discussie scherpt Noord-Brabant de milieuregels voor veehouders flink aan. Hon derden boeren zullen daardoor gedwongen zijn met hun bedrijf te stoppen. „Ze moeten besef fen dat melk niet zomaar uit een fabriek komt." Annemieke van Dongen Den Bosch Knmp os veetfapcl' M Niet alleen boze boeren, maar ook juist voorstanders van kleinere veestapels kwamen naar Den Bosch om actie te voe ren. FOTO ROB ENGELAAR Theodora Hotel Logies Ontbijt i Poseidon Aparthotel Logies Tia Heights All Inclusive Savoy Saccharum Resort Logies Ontbijt Fergus Club Europa All Inclusive -k-kick HOOGSEIZOEN vertrek 11 juli vertrek 14 juli 'm vertrek 15 juli Sauna hamam Massages en beautybehandelingen* Buffet- a-la-carterestaurant Aquapark met 4 glijbanen Nederlandstalige kinderanimatie Kinderbuffet, speeltuin en minidisco 200 meter van het privé zandstrand Bitterballen kroketten Gratis wifi bij de receptie Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden. De €50 zomerkorting is per boeking en niet verwerkt in de genoemde prijzen. *Tegen betaling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26