1 BE Tikkende tijdbom wordt gezonde veertiger 10 MOORD OP ROMY RECONSTRUCTIE De 14-jarige jongen die heeft bekend zijn klasgenoot Romy Nieuwburg (14) te hebben verkracht en vermoord, raakte nooit in paniek. Dat blijkt uit reconstructie van de sporen die hij naliet op vrijdag 2 juni. Hij zei: mama, er ligt hier iemand in de sloot. Ik denk dat ze dood is Haar dochter heet ook Romy. Ze knikt naar het meisje van 12 dat naast haar in de deuropening van de woonboer derij staat. „Dat heeft er nog eens extra ingehakt", fluistert ze. Het was haar 14-jarige zoon die op een paar honderd meter hiervandaan het lichaam van die andere Romy vond. Omdat ze pas laat thuis is, vraagt de moeder haar zoon de bewuste vrijdagmiddag een stuk te gaan wan delen met de honden. De jongen loopt de vertrouwde ronde langs de Barneveldse Beek, waar de dieren los mogen. Het dichtbegroeide, slinge rende pad wordt behalve door wan delaars ook gebruikt door middelbare scholieren op de fiets, die in Jeugd dorp De Glind speciaal onderwijs volgen. De honden rennen enthou siast voor hun baasje uit, totdat ze aan de overkant van de houten Ossendrijverbrug het struikgewas induiken en niet terugkomen. Omdat ze niet op zijn geroep reageren, be sluit de jongen zelf poolshoogte te nemen tussen de bramenstruiken en brandnetels. Een minuut later gaat de telefoon in de auto van zijn moeder. „Hij zei: 'Mama, er ligt hier iemand in de sloot. Ik denk dat ze dood is'. Ik vroeg of hij zeker wist wat hij had gezien. Hij zei dat hij er zeker van was. 'Dan moet je nü 112 bellen', heb ik gezegd. Dat heeft hij gedaan. Hij is ook nog naar een plek aan het einde van het pad gelopen, zodat de politie hem kon zien. Ze waren er binnen een paar minuten. Hij heeft de agenten naar haar toe gebracht. Hij heeft goed gehandeld. Ik weet niet of ik zo rustig was gebleven. Het gaat goed met hem, maar we houden het in de ga ten." Op de plek van het misdrijf zijn een maand later nog sporen te zien van de worsteling die moet hebben plaatsgevonden tussen de frêle Romy en de verdachte uit Lunteren, die op vallend groot is voor zijn leeftijd. Meteen achter het platgetrapte stuk struikgewas ligt de sloot waarin de scholiere werd gevonden. Haar moordenaar moet het levenloze li chaam in het water hebben gerold. Hij was niet op school en zou het meisje, op wie hij volgens klasgeno ten hopeloos verliefd was, die vrij dagmiddag op haar vaste route van school naar huis hebben opgewacht. Glaasje limonade Als de twee honden aanslaan bij de sloot, is de dader al een flink eind verwijderd van de plek waar hij Romy ombracht. Hij fietst langs de beek in de richting van Emelaars- eweg. Op de Hessenweg rijdt de jon gen het erf op van een boer die hij kent via de zorgboerderij in Barne- veld waar hij de koeien melkt. „Ik zat buiten voor het huis met iemand een biertje te drinken toen hij aan kwam fietsen. Hij heeft me vast herkend, want hij wist niet dat ik hier woonde. Hij had dorst, kwam erbij zitten en vroeg of hij wat mocht drinken." De boer vraagt de jongen waarom hij zo ver van huis is. Het is warm en zeker drie kwartier fietsen. Ook de school is een andere kant uit. „Hij zei me dat zijn familie graag fietste. Dat zijn oma weieens 100 kilometer op een dag fietste. Hij zei ook van fietsen te houden. Ja, dat geloof je dan." Het oog van de boer valt op de arm van de jongen, die onder de schrammen en brandnetelbuiten zit. „Hij vertelde dat hij een vriendje uit Hoevelaken naar huis had gebracht en dat ze on derweg hadden gestoeid in het gras." In de wasserij waar Stefan Willem- sen (46) uit Vaassen met plezier werkte, was hij vijfjaar lang niet te zien. Hij lag thuis op de bank of in bed. Uitgeschakeld door een bloed druk die zelfs tot 220 over 150 haalde. Een gezonde man zit nor maliter op 120 over 80. Begin veertig verwacht je niet dat je als een oude zieke man door het le ven moet, vertelt Willemsen. En het vooruitzicht was niet best. „Ik wist dat de kans op een beroerte of een hartinfarct groot was." Plots was er dat belletje van het UMC in Utrecht, waar hij terechtkon voor een experimentele behandeling. Een veertje van 18 millimeter lang zou in zijn halsslagader worden ge plaatst. „Het was nog in de testfase, zei de arts. Ik heb de kans met beide handen aangegrepen." Wereldwijd sterven jaarlijks ruim 9 miljoen mensen aan de ge volgen van hoge bloeddruk. Bij veel patiënten is er wat aan te doen met medicatie en een gezondere leef stijl. Maar bij 10 procent werkt dat niet. Hoe dat komt, weten artsen niet precies. En er viel weinig aan te doen, tót een Israëlische ingenieur een minuscuul veertje ontwik kelde dat inmiddels bij 64 mensen wereldwijd wordt getest. i Een gezonde man heeft een bloeddruk van 120 om 80; hij zat op 220 om 150 De operatie zelf was een fluitje van een cent, vertelt Willemsen. Via een klein sneetje in de lies onder lokale verdoving wordt het veertje de slagader in gebracht, helemaal tot de hals. Waar het uitklapt als een parachute. Een paar uur later voelde de toe 44-jarige het im mense verschil al: zijn bloeddruk daalde van 200 naar 140. „Fantastisch!" De vermoeidheid verdween, zijn zicht verbeterde. En al snel kon hij af met minder medi catie, waardoor hij zich nog fitter voelde. Hij staat weer halve dagen in de wasserij, gaat uit en geniet. „Ik heb mijn leven terug." Niet alleen het fysieke, maar ook het psychi sche effect is grandioos, zegt Wilko Spiering, vaatspecialist UMC Utrecht. „Het is zwaar om te weten dat elke dag je laatste kan zijn." En dat door een veertje in de hals. Hoe? De halsslagader is de thermo staat van de bloeddruk, legt Spie ring uit. Zenuwen daar meten con stant de bloeddruk en vertellen het brein of het hart het bloed harder of zachter moet rondpompen. Bij mensen met een onbehandelbare hoge bloeddruk werkt de thermo staat niet goed. Het flexibele implantaat veran dert bij elke hartslag de vorm van de slagader, van rond naar vierkant. Het brein merkt vervolgens dat de druk hoog is, opent de vaten en laat het hart zachter pompen. Spiering: „Eigenlijk houden we de hersenen voor de gek. Alsof je een vlammetje onder een thermostaat houdt. Deze 'dénkt' dat het al warm is in de ka mer en stopt met verwarmen." zaterdag 8 juli 2017 GO Woonplaats Romy Lichaam gevonden Hoevelaken Leusden 'Een half uur na de moord zat hij hier aan de limonade' 0/cfe Beek Achterveld School Romy De Glind Rachel van Kommer Marco Willemse Achterveld/Lunteren Moeder van 14-jarige die Romy vond Een minuscuul veertje in de halsslagader kan bij 200.000 mensen met een hoge bloed druk beroerten en hartinfarcten voorkomen. 25 Nederlanders zijn al geholpen in het UMC Utrecht. Francine Wildenborg Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20