Helden van Z ik CÖ <5 cz 0 O) 8 0 Ja, hij weet het. Jeugdige fans kijken tegen hem op. Rapper (Jorik Scholten, 22) is het icoon van de huidige generatie tieners. Hij groeit in die rol. „Ik weet nu dat ik kinderen kan inspireren door te laten zien wat ik heb bereikt en verdiend." dit zijn wij -i „Toen ik een jaar of 9 was misschien eentje van Eminem. En ik keek op naar de jongens van D-Men, een rapgroep met Baas B en Lange Frans. Die liepen voorop in de Nederlandse hiphop, maar van hen had ik geen posters. Dat zou niet cool zijn geweest. Tupac vond ik ook goed. Ik verstond er niet veel van, maar ik luisterde wel veel. Maar een poster? Waarom zou je dat doen?" „Je bedoelt dat ik een voorbeeldfiguur ben? Dat vind ik een beetje moeilijk, hoor. In het begin helemaal. Als je een bekend persoon wordt, lijkt het wel of mensen vergeten dat je daarvoor ook nog een leven had. Voor mij gebeurde dat met Drank Drugs (dat in 2015 drie weken op 1 stond in de Top 40, red.). Dat nummer bepaalde het beeld dat mensen van me hadden. 'Weet je wel dat je als bekende persoon een voorbeeldfunctie hebt?' vroegen ze aan mij. Nou, niet dus. Toen ik die tekst maakte, wist ik helemaal niet dat ik bekend zou worden! Maar weet je, ik vind dat nummer nog steeds niet zo schokkend. Als ouders echt denken dat hun kinderen ervan aan de drugs gaan, hebben ze hen gewoon niet goed opgevoed." „Ik heb geleerd hoe ik daarmee ook iets positiefs kan doen. Nu ik succes heb, kan ik mensen op het goede pad brengen. Kinderen kan ik bijvoorbeeld inspireren door te laten zien wat ik heb bereikt en wat ik allemaal heb verdiend. Ik wil ermee zeggen: dit kunnen jullie ook als jullie er net als ik volledig voor gaan." „Nou, ik hou er sowieso wel van om te laten zien wat ik heb. In dat opzicht ben ik een beetje Ameri kaans. Ik weet heus dat het niet alleen om bezittin gen draait in het leven. Het gaat om geluk. Natuur lijk maakt geld ook best wel gelukkig, maar het is vooral een mooi middel om kinderen te laten den ken: 'Wow, een dikke auto of een horloge van 13.000 euro, hoe heeft hij dat voor elkaar gekregen? Dat wil ik ook.' Ik hoop dat ze inzien dat ze dat ook kunnen bereiken." „Door hard te werken. Je kunt er nooit komen als je het niet probeert. En je mag niet opgeven. Nooit. Eigenlijk moet je zover gaan dat je het bijna niet meer ziet zitten en het dan toch nog een keer pro beren. Het gaat bij de een sneller dan bij de ander, maar eens lukt het. Natuurlijk heb je wat geluk no dig, maar het begint bij dedicated zijn." „Nou, volgens mijn vader zei ik op mijn 4de al dat ik rijk wilde worden. En bekend." „Ik heb het mijn vader gevraagd, maar hij weet het ook niet. Hij is helemaal niet zo. Hij blijft het liefst helemaal uit de spotlights. Is een heel rustig per soon. Een voorbeeldige burger ook." „Ik ben nog niet rijk, hoor. Ik ken er genoeg die 25 keer rijker zijn dan ik. Er is nog wel wat te doen dus. Ik zal nog harder moeten werken. Maar ik rea liseer me heel goed hoe goed het leven voor me is. Vooral omdat ik mag doen wat ik leuk vind: optre den en muziek maken." „Tja, ik vraag me weieens af of ik dan nog op het plein zou hangen met de jongens van vroeger. Zouden we nog steeds bezig zijn met jointjes ro ken en brommers stelen? Zelf denk ik toch van niet. Ik had mezelf wel ontwikkeld, denk ik. Als ik niet als artiest succesvol was geworden, had ik wel iets anders gevonden." „Met sommigen gaat het goed. Die hebben een goeie baan of doen een opleiding. Met andere min der of zelfs heel slecht. Die doen eigenlijk niets. Een beetje kleine criminaliteit en vooral jointjes roken. Ze wonen nog bij hun ouders. Best heftig, maar zo is het leven." „Nee. Je kunt het wel blijven zeggen, maar uitein delijk moet iemand het zelf doen. Als je dat niet in ziet, gebeurt er niets." „Dat is niet eens zo lang geleden gebeurd, hoor. Van mijn 12de tot mijn 17de heb ik ook lopen kut ten. Voor die tijd was ik al fanatiek aan het rappen, als een soort kindster, zeg maar. Maar dat ging uit eindelijk nergens heen. Ondertussen ging ik van de ene school naar de andere. Telkens werd ik weggestuurd. Ik was een vervelend ventje, ja. Al mijn juffrouwen en meesters zullen dat beamen. Maar ik was niet de ergste van allemaal. Er zaten er ook in jeugddetentie. Maar goed, als ik dat patroon had doorgetrokken, was ik nergens geko men." „Jazeker. Ik had het bijna opgegeven. Toen was ik 17 en loodgieter van beroep. Toen bedacht ik: over een jaar moet ik op eigen benen staan. M'n eigen zorgverzekering betalen enzo. Dat gaf een reality- check. Je kunt niet op je 25ste nog denken: ik ben acht jaar loodgieter, misschien moet ik het nog eens in de muziek proberen. Het moest toen ge beuren. En ik ben er vol gas voor gegaan. Het was een risico, maar gelukkig geloofde mijn vader in me." „Nee, man. Helemaal kut was het. Elke ochtend om half zeven op de bouwplaats. Of het nou sneeuwde of hagelde, je moest gewoon. En echt goeie gesprekken had je ook niet op de steiger. Mijn hele leven over pijpleidingen praten, daar zou ik depressief van zijn geworden." „Dat weet ik niet. Toen ging het anders, hè? Mijn vader had al snel een gezin om voor te zorgen. Maar hij heeft me wel gezegd: 'Jongen, de meeste miljonairs hebben ook niet meer dan mavo.' Dat stelde me gerust toen ik na m'n Cito-toets het ad vies vmbo-k kreeg. Kon bijna niet lager. Vond ik zo erg. Ik wilde net als mijn oudere broer naar het vwo. Ik zat achterop de fiets van mijn vader te hui len. Ik dacht hem te hebben teleurgesteld. Toen zei hij dat van die miljonairs. Dat heb ik altijd onthou den. Mijn vader wist dat als ik ergens mijn best voor zou doen, ik mijn doel zou behalen." „Ja, mijn opa regelt het, hoor. Hij heeft het mooi voor elkaar. Mooi huis, grote auto, gaat vaak lekker golfen in Zuid-Frankrijk. Hij hoort echt bij het hoogste kaliber van zijn generatie." BEYONCE KNOWLES Acteur JASONSTRATHAM Popidool JUSTIN BIEBER zaterdag 8 juli 2017 GO Elke generatie heeft zijn helden. Dit zijn er drie van Generatie Z. MAANDAG Waarom het briefje op de keukentafel is verdwenen DINSDAG Bingewatchen WOENSDAG Keuzestress bij digiverslaafden DONDERDAG Gat in de markt: beetje gamen, dat filmen en online zetten Volg alles over de generaties op: pzc.nl/ditzijnwij 0 Stefan Raatgever Had jij als kleine jongen posters op je kamer hangen? Ik denk dat veel jonge tienermeisjes jou nu op posterformaat boven hun bed hebben. Je bent hun idool. Kinderen kijken wel snel tegen popsterren op. Welke methode gebruik je daarvoor? Hoe dan? Je wist op je 4de dat je dit wilde doen, toch? Hoe komt een kleuter daarbij? Beantwoordt de vervulling van die droom aan je verwachtingen tot nu toe? Wat was er gebeurd als dit nooit was gelukt?, rap je op je nieuwe album Alleen. Wat is het ant woord? Wat is er van die jongens, jouw generatie die opgroeide rondom de Amsterdamse Nieuw- markt, geworden? Kun je hen niet inspireren? Waar ben jij rechtsaf gegaan, waar zij linksaf gingen? Heb je nooit gedacht: het gaat mij niet lukken hier uit te komen? Kon je als loodgieter ook momenten van geluk ervaren? Denk je dat je dezelfde keuze had gemaakt als je in de generatie van jouw vader was geboren? Ik wil ballen als m'n opa, rap je ook. Atletische zangeres. Beste performer van haar generatie. Multigetalenteerd popicoon, songwriter, actrice en modeontwerpster. Debu teerde in meidengroep Destiny's Child. Daarna solo ongeëvenaard succesvol. Optelsom van Aretha Franklin, Whitney Houston, Michael Jackson, Tina Turner en zichzelf. Maatschappelijk geëngageerd. Hedendaags feministe die strijdt tegen discrimina tie en seksisme. Staat hoog in lijsten van 100 invloedrijkste mensen ter wereld. Getrouwd met rapper Jay-Z, moeder van drie kinderen. Viel op in cultfilms als Lock, Stock and Two Smoking Barrets (1998) en Snatch (2000) van cultregisseur Guy Ritchie. Allrounder: voormalig modemodel, kampioen schoonspringen en auto coureur. Doet eigen stunts en vechtscènes. Speelt vaak bodyguard. Antiheld met norse blik. Expert in karate, kungfu en kickboksen. 55 miljoen likes op Facebook. Jean-Claude van Damme van zijn generatie. Kindster, inmiddels groot popidool. De Canadese jongen wordt via YouTube ontdekt, en dan gaat het hard. Zijn eerste grote hit is Baby, een lieflijk kinderliedje. Zijn 'Belieber'-fanbase groeit - een grote schare meisjes, nog net iets jon ger dan de held zelf. Een Belieber is een extreme fan; verslaafd aan de jongen met de befaamde windcoup. Ondertussen wordt hij ouder, opstandi ger (gooit met eieren, gaat op de vuist), en uiteindelijk volwassen. Werkt samen met de groten der aarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16