Borden waarschuwen voor Japanse kruiskwal in water bij Oranjeplaat 370.000euro in fonds voor snel internet 3 massaal waren uit hun eigen land tijdens vakantie MflCHT£ll Duitsland hebben laten komen, gaan dus ongeopend weer terug naar de Heimat. Duitsers nemen niet alleen koffie mee naar huis. Kennelijk hebben Duitse kinderen na een paar weken vakantie in Zeeland de smaak van hagelslag, vla en drop te pakken ge kregen, want volgens Corbijn wor den die 'Hollandse' producten als culinair souvenir meegenomen voor thuis. Mineraalwater is bijna niet aan te slepen in de zomermaanden, hoe wel het op Walcheren puur bron water is uit de Brabantse Wal uit de kraan stroomt. „Veel Duitsers drin ken geen leidingwater, omdat ze het toch niet vertrouwen", zegt Corbijn. „Ze zijn bang dat er chloor in zit." Hij heeft zijn magazijn een stukje moeten uitbreiden voor zijn voorraad flessen plat en bruisend water. In de winkel hangt naast de stelling met flessen een briefje waarop in het Duits de kleurcode van de doppen wordt verklaard. 'Grün medium Kohlensaurenhal- tig'. Blau ohne, Rot mit Kohlensau- ren. Belgen Belgen, in grootte de tweede groep buitenlandse toeristen, zien de su permarkten eveneens graag komen. „Het is een gemakkelijk publiek", zegt Van den Berg. Ze kijken min der naar prijs, als de kwaliteit maar goed is. „Een standaard Nederlands bief stukje is voor een Belg wat klein. Die moeten we wat groter snijden, merken we in onze eigen slagerij", geeft Johanna Deurloo van de Vrouwenpolderse Plus als voor beeld. „Het mag allemaal wat luxer voor de Belgen." Vorige week werden al borden ge plaatst bij de Grote Piet, tussen Sluis de Piet en de brug aan de Mui- denweg. In de kreek bij het Veerse Meer werden meer Japanse kruis- kwallen aangetroffen dan anders. De kwal kan ernstige allergische re acties veroorzaken: die week wer den daardoor al drie mensen opge nomen in het ADRZ. De Japanse kruiskwal, een beestje van twee centimeter groot, MeerJapanse kruiskwallen aangetroffen dan anders gedijt het best in ondiep, brak water met veel zeewier. De kwal kan ste ken met zijn tentakels. De Japanse kruiskwal komt al sinds 2011 voor in het Veerse Meer. Waarom het er dit jaar veel meer zijn dan anders, is nog niet duide lijk. Rijkswaterstaat heeft metingen verricht en is bezig met onderzoek naar het beestje, meldt woordvoer der Ilze Rokven. „We bekijken welke maatregelen genomen kun nen worden, om te voorkomen dat de Japanse kruiskwal in de toe komst terugkomt naar het Veerse Meer. Eén van de opties zou kun nen zijn om het zeewier in de kre ken weg te halen." In andere delen van het Veerse Meer kan wel gewoon gezwommen worden. Watersporten, zoals varen en kanoën, kunnen ook doorgaan. Kijk voor een lijst van schone en veilige zwemlocaties op de website zwemwater.nl. De provincie heeft een breed- bandfonds ingesteld voor snel in ternet in het buitengebied. Daar zit 370.000 euro in. Zo kunnen le ningen worden verstrekt aan pro viders om netwerken aan te leg gen. De bedoeling is dat iedereen in Zeeland in 2018 beschikt over snel internet. Het is te duur om een kabel te trekken naar alle afge legen adressen in het buitenge bied. De oplossing is gevonden in een combinatie van vast en draad loos internet. Door op slimme plekken in het buitengebied mas ten neer te zetten, kan van daaruit draadloos internet worden aange boden aan omliggende woningen en bedrijven. Er is een subsidieregeling open gesteld waardoor per adres 200 euro beschikbaar is als bijdrage in de aansluitkosten. Daar is goed ge bruik van gemaakt, maar er dreigde een probleem aan de an dere kant. Voor providers is het vaak moeilijk de bouw van een netwerk te financieren. Dat kan nu via het breedbandfonds. Dat wordt beheerd door Impuls Zee land, dat de aanvragen van provi ders gaan beoordelen. Het uitgeleende bedrag wordt inclusief rente uiterlijk in 2021 te rugbetaald aan de provincie. De kans dat het geld niet terugkomt wordt minimaal geacht. zaterdag 8 juli 2017 voelt zich thuis in super auto motor -spon Fo II Fissla Seiten Die tosten Gebiauchtwagen r»l lm rvi iUlMSCnt KVJ51 Johanna Deurloo bij het rek met Duitse kranten en tijdschriften. FOTO'S RUBEN OREEL De Japanse kruiskwal duikt ook massaal op in het water bij de woningen aan de Oranjeplaat. Bewoners en recreanten wordt afgeraden om daar te zwem men. De gemeente Middelburg heeft daarom afgelopen week waarschuwingsborden ge plaatst en bewoners per brief op de hoogte gesteld. Cornelleke Blok Arnemuiden Ernst Jan Rozendaal Middelburg a/l/fT 4, 00 C WuNDERluTE A Duitse merken koffie bij de Emté in Zoutelande. A Paul Corbijn vult de schappen mineraalwater aan. Dallma'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 157