Laat die huiler gewoon liggen Onderzoek naar behoud Bredabus Stresstiet 2 Oosterburen kopen in Zeeland Berliner Currywurst in het koelvak, Rheinische Post in het krantenrek, Krustenbrot en heel veel flessenwater. Met is vakantie in de supermarkten langs de Zeeuwse kust. TAART INTERNETLOKET Commentaar De goede opvang van zeehonden is in Nederland traditie. Ze ker als zo'n schijnbaar aaibare zeehondenbaby alleen op het strand ligt te brullen, houden we ons niet in. We willen hel pen. Waarschuw de strandwacht! Bel de opvang! Deze goede, want zorgzame reactie moeten we leren te onderdrukken. Uit weten schappelijk onderzoek blijkt dat nietsdoen in de meeste gevallen veel beter is. Zeehondenpups kunnen veel langer zonder hun moe der dan tot nu toe werd gedacht. De afdeling Gedragsbiologie van het Groningen Institute for Evolutionary Life Sciences zat al op dit spoor, maar weet het nu zeker. Na twee jaar onderzoek komen de Groningse deskundigen tot de conclusie dat de dieren in de eerste plaats behoefte hebben aan rust. Komt hun eigen moeder niet tijdig opdagen, dan worden zij soms zelfs door andere moeders gezoogd. De huidige richtlijn om huilers af te voeren als ze twee uur alleen zijn, deugt dus niet. Acht uur wachten kan prima. Naar de opvang moet echt het laatste redmiddel zijn. Dit onderzoek leert ons dat de crèches minder belangrijk zijn dan we denken. Zeker nu de zeehond aan de Nederlandse kust floreert, is er heel veel voor te zeggen om de natuur gewoon zijn gang te la ten gaan. Demissionair staatssecretaris Martijn van Dam laat een wetenschappelijke commissie nog uitzoeken wat er met de zeehon denopvang moet gebeuren. Maar na het Groningse onderzoek lijkt dit toch vooral vragen naar de bekende weg. Met de opvang van jonge en zieke zeehonden heeft Nederland bijgedragen aan het voortbestaan van de soort in ons deel van de Noordzee. Dat was nuttig. Bovendien was de zorg voor dit mooie dier, dat hier samen met de mens aan de top van de voedselketen staat, het symbool van onze groeiende aandacht voor de natuur. Nu is het tijd om de ge wone afstand te herstellen. Het is tijd om de gewone afstand tussen mens en zeehond te herstellen ALMANAK Mamma had al duizend keer ge waarschuwd maar ja, niet luiste ren hè? En toen was-ie kapot. Schuldbewust belde de puber zoon naar zijn vader. „Pappa? heel erg sorry hoor" - stilte - „ik heb de stresstiet kapotgemaakt... Sorry." De stressbal in de vorm van een borst was niet gemaakt om mee te gooien maar ja, veel te grappig. Zeker in slowmotion bekeken. Pappa was niet boos, pappa was teleurgesteld. „Geeft niet jongen. Ruim het maar op en koop maar een nieuwe voor me." „Maar dan wel een grotere." IJsclub Winterleven bestaat 100 jaar Sandra Fontein lijsttrekker D66 Choral Evensong in Noordgouwe Middelburg Benefietconcert Nieuwe Kerk De Duitse leverancier heeft zijn wekelijkse bestelling weer afgele verd bij de Emté in Zoutelande. Medewerker Joan Maljaars laat zien wat de supermarkt in huis heeft voor de vakantievierende Ooster buur: Reibeküchen, Deutscher Bratwurst, Krakau Endschen, Ber liner Currywurst en andere worst soorten, maar ook Duits brood en Duitse kwark. De supermarkten langs de Zeeuwse kust staan in de zomer- stand. Elders in het land kan het een tandje minder, maar in de ge bieden waar toeristen neerstrijken draaien de winkels op volle kracht. „De vakantiepiek is niet meer zo extreem als vroeger. Midden in het hoogseizoen zetten we toen tien keer zo veel om als buiten de va kantieperiode. Tegenwoordig ver kopen we zes keer zo veel, maar het seizoen duurt wel langer", zegt Paul Corbijn, eigenaar van de Plus Corbijn in Vrouwenpolder. De vrachtwagen van de groot handel staat bij hem in de zomer dagelijks voor de deur. In het laag- seizoen komt die maar twee keer per week langs. Verse producten worden twee keer per dag aange voerd, in plaats van één keer. Het is niet alleen een kwestie van méér, maar ook van andere produc ten. Vooral de massale aanwezig heid van Duitse toeristen is van in vloed op het assortiment. „We heb ben zelfs Duitse chips die we in Ne derland helemaal niet eten." Het draairekje met boeken en tijd schriften is 'verduitst'. Een 'Wun- dertüte' met Disneyboekjes is in de aanbieding voor 4,99. Vooraan in de winkel liggen onder meer de Rhei nische Post, Der Spiegel en de Westfalische Nachrichten in het krantenrek. Johan van den Berg, eigenaar van de Emté in Zoutelande, zegt dat de Duitsers niet alleen afkomen op Duitse producten. Ook gegaran deerd Zeeuwse waar, zoals bolus sen en allerlei varianten daarop (cake, eierkoeken), nemen ze graag mee. „En paracetamol. Alsof het smarties zijn. Net als in België is dat middel in Duitsland veel duurder. Ze vragen steeds of ze het echt wel zonder recept mogen kopen." Duitsers drinken graag hun eigen koffie in Zeeland. Bij de Emté staan Veel Duitsers drinken geen water uit de kraan, omdat ze het niet vertrouwen in een kleurrijk schap de pakken Duitse bonen, gemalen koffie en pads van uitsluitend Duitse mer ken. Koffie is in Nederland goedko per, ook de Duitse, dus worden enorme hoeveelheden gekocht om mee naar huis te nemen. Pakken koffie, die de winkeliers speciaal uit De provincie onderzoekt mogelijk heden om de Bredabus te behou den. Afgelopen week werd bekend dat buslijn 19 van Hulst via Ant werpen naar Breda opnieuw op de tocht staat. De lijn wordt veel gebruikt door studenten uit Zeeuws-Vlaanderen. In antwoord op vragen van D66- Statenlid Patricia van Veen zei ge deputeerde Harry van der Maas gis teren dat de lijn inderdaad niet vol doet. Vooral in Antwerpen en Breda loopt de bus veel vertraging op. Als de bus niet verder zou rijden dan Antwerpen, moeten reizigers daar overstappen op de trein. In sa menwerking met busmaatschappij Connexxion wordt nu gezocht naar een betere oplossing. Alternatieven Volgens Van der Maas zijn er drie alternatieven. De bus zou door de Liefkenshoektunnel naar Breda kunnen rijden, alleen wordt dan ook veel vertraging verwacht. De dienstregeling zou zodanig kunnen worden veranderd dat de bus er langer over doet. Of de bus zou over Goes naar Breda kunnen rijden. Van der Maas beloofde de Staten leden dat hij na de zomer uitsluitsel geeft over het onderzoek naar de drie mogelijkheden. zaterdag 8 juli 2017 ii ZIERIKZEE De overstap naar de vrijwel volledige digitale afhan deling van diensten door de gemeente Schouwen-Duiveland be valt. Sinds de introductie begin juni maakten 1.239 mensen ge bruik van het internetloket. Omdat Joyce Lokerse in juni als al lereerste haar verhuizing naar de Wevershoek in Zierikzee door gaf, kreeg zij vrijdag een slagroomtaart van burgemeester Ge rard Rabelink. foto gemeente schouwen-duiveland Tip? redactie@pzc.nl OOSTERLAND IJsclub Winterleven in Oosterland viert van daag, zaterdag, haar hon derdjarig bestaan. Er zijn diverse attracties, aanwezigen kunnen zich gratis laten schminken en er worden oud-Hollandse spelletjes gespeeld. Ver der zijn er diverse lekker nijen verkrijgbaar. Voor leden van de ijsclub is er gratis ijs. Bezoekers zijn vanaf 11.00 uur welkom bij Ijsbaan Oosterland, bij De Saele. ZIERIKZEE De 51-jarige Sandra Fon- tein-Hubregtse uit Zierik zee is lijsttrekker van D66 bij de gemeente raadsverkiezingen in maart. Fontein volgde D66 vooral landelijk: „Maar door het grote en thousiasme van oud raadslid en (stief)zoon Serge Vogelenzang ben ik betrokken geraakt bij lokale politiek." In sep tember presenteert D66 de kieslijst, in november het verkiezingsprogram. NOORDGOUWE De protestantse ge meente Dreischor- Noordgouwe en het Schouws Kamerkoor no digen publiek uit tot het bijwonen van de Choral Evensong op zondag 9 juli in Noordgouwe. In deze Choral Evensong worden koorwerken uit gevoerd van beroemde Engelse componisten uit diverse stijlperioden. Het optreden vindt plaats in de Driekoningenkerk. Aanvang 16.30 uur. De Verre Projecten Or ganisatie houdt woens dag een benefietcon cert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Organist Sander van Marion en panfluitist Ankie Kal- jouw brengen een reper toire van geestelijke lie deren, klassieke muziek en Roemeense volksmu ziek. Het concert begint om 20.00 uur. De Duitser Theo Giele Vrouwenpolder/Zoutelande -Paul Corbijn, Plus Vrouwenpolder Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 156