OOK DE LOCALS WETEN DE TERRASSEN TE VINDEN gebruiken met het Britse pond) en ver keersregels. Over het verkeer heeft het VW een folder gemaakt. Handig, want hoe kom je er anders achter dat je op kruisingen met de markering/i/fer moet ritsen. De auto die het eerst aankomt, mag eerst, daarna ga je om de beurt. Of zoiets. En dat terwijl je links moet rijden en de wegen heel smal zijn en ook nog eens omzoomd worden door muurtjes. Van graniet, dat niet meegeeft. Veel auto's hebben dan ook een geschaafde zijkant. Of twee. Maximumsnelheid op het eiland: 35 milep/h (56 km p/u). Oude vrouwtjes Guernsey heeft ook een eigen taal, Patois, maar dat wordt nauwelijks meer gespro ken. In de Victorian Shop Parlour in de hoofdstad Saint Peter Port is het wel te horen. In het t8de-eeuwse snoep- en souvenirwinkeltje staat een cd op waar op een vrouw een verhaal voorleest. Het lijkt vooral Frans, maar er zitten Scandinavische invloeden in, en veel Engels. „Misschien dat je het oude vrouwtjes achterin de bus nog kunt horen spreken, maar verder beheerst niemand het meer", zegt Elisabeth L'hou, die, getooid in ouderwetse kledij, het winkeltje runt. „Dat komt door de Tweede Wereldoorlog. Toen de Duitsers Guernsey bezetten, werden bijna alle kinderen geëvacueerd. De bezetting heeft vijfjaar geduurd. Toen de kinderen terugkeerden uit Engeland, spraken ze Engels en dat zijn ze blijven doen." Veel straatnamen zijn dan juist weer in het Frans. Route de la Croix au Bailiff. Rue du Manoir. La Bellieuse. Een restant uit de tijd dat de Normandische koning Willem de Veroveraar over de Kanaalei landen heerste. Torens, forten, en bun kers in het landschap herinneren aan een lange reeks belegeringen. Rotsen voor de kust vormden een natuurlijke verdediging tegen aanvallers vanaf zee. Op weinig plaatsen in de Uit thuis wereld is het hoogteverschil tussen eb en vloed zo groot als hier: 7 tot 11 meter. Dan verdwijnen zelfs grote rotsen onder het water. Door de eeuwen heen zijn daardoor meer dan vijfhonderd schepen op de klippen gelopen. Ze liggen voor eeuwig op de zeebodem. Hun verhalen worden verteld in het Shipwreck Museum. Tasty Walk nummer 2 voert door Saint Peter Port. Onder meer langs het statige huis van schrijver Victor Hugo. In de zelfde straat ligt de Corner Stone-pub, met op de tap niet alleen bier, maar ook lokaal gebrouwen cider. Gevoelige zielen ervaren wellicht iets bijzonders, want het spookt hier. Door de eeuwen heen zijn onverklaarbare geluiden gehoord in het huis boven de pub. Barkeeper Joe: „Voetstappen op de trap, het slaan van deuren terwijl er niemand was. Waar schijnlijk zijn het de onrustige geesten KANAAL LITTLE i CHAPEL' De reis Tot 3 september heeft touroperator Sunair elke zater dag een directe vlucht tussen Rotterdam en Guernsey en terug. Het verblijf Levendig is een ver blijf in hoofdstad Saint Peter Port. Aan de andere kant van het eiland, in het westen, liggen meerdere 'zons onderganghotels' met terrassen. De verslaggever had een prima kamer met balkon in hotel Cobo Bay. Herm heeft één hotel, het mooie White House. Pakketreizen Specialist in vakan ties naar Guernsey is Sunair. Deze tour operator biedt rondreizen van een week en combina- tiereizen waarbij ook andere Kanaal eilanden worden aangedaan. Meer informatie sunair.nl (reizen en hotels) visitguernsey.com (algemeen en info over de Tasty Walks) Geitenfarm Mandy Girard: guernsey- gang@cwgsy.net GUERNSEY X KM 481 zaterdag 8juli 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 138