Column GELUKKIGE MENSEN DOEN ANDEREN MINDER PIJN David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. rthur Schopenhauer is van alle filosofen niet bepaald de vrolijkste. Er is maar één aan geboren dwaling, zegt hij over de mens, en dat is het idee dat wij zouden bestaan om gelukkig te zijn. Dat zoeken naar geluk maakt je in zijn ogen een dwaallicht. Want het leven is lijden, vindt hij, en veel kun je daar als mens niet aan veranderen. Als Schopen hauer zijn hond wilde straffen, noemde hij hem 'mens', omdat hij niets lelijkers kon verzinnen. Dieren hebben dat gedoe niet. Een hond is gewoon een hond. Helemaal niet bezig met wat er morgen komt. Helemaal niet bezig met moeilijke vragen over zingeving en verbinding en voldoening. Een hond hondt, zoals een duif duift: in het moment, zonder verwachting of verlangen, gericht op niets anders dan overleven en voortplanten. Nee, dan wij mensen! Met ons voor stellingsvermogen en onze mogelijkheid om dingen te veranderen. Je weet dat je bestaat en je weet ook dat dit bestaan weer ophoudt. Omdat je tijd opraakt moet die betekenisvol zijn, maar omdat je tijd opraakt is alles tegelijkertijd ook zin loos. Kunnen we niet gewoon, net als een dier, stoppen met zoeken naar geluk en beginnen met lekker simpel overleven? Wij denken dat er iets anders aan de hand is. Stel nu dat die typisch mense lijke zoektocht naar geluk gewoon een overlevingsstrategie is, net als die van honden en duiven, maar dan een iets complexere? Want gelukkige mensen doen zichzelf minder pijn. Ze zorgen beter voor zich zelf, eten gezonder, gebruiken minder verslavende middelen, bewegen vaker en hebben een grotere sociale kring. Allemaal voorspellers van een lang en gezond leven. Bovendien doen gelukkige mensen andere mensen minder pijn. Gelukkige mensen schieten geen mensen neer en gelukkige mensen leggen geen bommen. Er is nog nooit een oorlog begonnen door iemand die simpelweg gelukkig was. Je zou daarom kunnen zeggen dat het nastreven van geluk niet alleen een voor recht is, maar zelfs een verantwoordelijk heid: red de mensheid, word gelukkig. Die 'aangeboren dwaling' van Schopen- hauer kan zomaar de reden zijn dat we nog altijd bestaan, en dat we onszelf niet allang om zeep hebben geholpen met bommen en gif. Zo anders dan honden en duiven zijn we niet; ook wij zijn gewoon aan het overleven. Alleen wat ingewikkelder. Gelukkig maar. Want zouden we ons anders niet kapot vervelen? <1 Onze zoektocht naar geluk is niet te stoppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 129