in.iiiiimid.miJ.nfln boeken deed ik zoveel TësëalTiT'aïT'ïuïT^BB veel samenvallen met mijzelf. Ik vond het leuker een wereld in te duiken die ik niet kende. Ik heb stapels boeken gelezen en documentaires gekeken, en met men sen uit de modebranche gesproken. Voor geen van mijn boeken heb ik zoveel re search gedaan als voor Nazomer. Mode raakt ons allemaal, ook als je er niks mee hebt. Met je kleding zég je iets, laat je zien bij welke groep je wilt horen. Zelfs als je witte sokken in je sandalen aan trekt, maak je iets duidelijk - namelijk dat je bij de mensen hoort die weinig om mode geven. Mode is taal, en een goeie modedesigner vertelt met zijn collectie een verhaal. In die zin ligt dit beroep dicht bij het vak van schrijver, alleen is de literaire wereld een stuk ingetogener.' „Klopt, dat geldt voor veel mensen met een creatief beroep. Ik heb dat zelf ook. Tijdens het schrijven bestaat er maan denlang of, zoals in het geval van Nazo mer jarenlang, niets anders dan dat. Op mijn man en kinderen na zie ik in zo'n periode vrijwel niemand. De afgelopen tijd stond ik op en begon ik mijn dag met het lezen van vaktijdschriften over mode. Bij de passages over de jongere Claudia draaide ik muziek uit de jaren 80. Daardoor kwamen ook weer allerlei herinneringen boven. O ja: mensen permanentten in die tijd zelf hun haar. Ik róók gewoon weer dat spul dat ze er voor gebruikten. Zulke dingen helpen om het verhaal geloofwaardig op papier te krijgen. Maar je leeft wel in een be wustzijnsvernauwing." recensie „Dat heeft te maken met die vorming magazine 17 Claudia worstelt met dat contrast tussen het introverte kunstenaar schap en de luidruchtigheid van de buitenwereld. OPPASSEN Tuutikki Tolonen schrijft over drie kinderen die een monsteroppas krij gen die niet kan praten. (LS, €14) DUBBELLEVEN De laatste akte is een thriller waarin de 18-jarige Hattie besluit alles achter zich te laten. (Ambo Anthos, €20) AVONTUREN De formule van Jules unlimited is op tv spannend, maar leent zich ook voor een boek. (Karakter, €20) Nazomer Roman Ondanks die drang tot schrijven verscheen je eerste thriller pas toen je al 35 was. BRIEVEN Wim Sonneveld en zijn geliefde Friso schreven elkaar geregeld als ze op reis waren. (Nijgh Van Ditmar, €25) 'Vlieg niet te hoog. Wat een onzinnige, beper kende, kleingees tige raad. En ik heb er onbewust nog naar geleefd ook.' Dat beseft modeontwerpster Vivian D. wanneer haar carrière op een kruispunt komt. Esther Verhoef vertelt in Nazomer (Ambo Anthos, €22,50) het verhaal van haar hoofd persoon aan de hand van twee verhaallijnen: die van Claudia als kind en jongvol wassene, die zich geen raad weet met haar creatieve drang, en die van Claudia als vrouw van een jaar of 50 die terugblikt. Verhoef maakt Claudia's schep pingsdrang en de daaruit voortvloei ende eenzaamheid invoelbaar. Nazo mer is een onder houdende roman over kunstenaar schap en keuzes, ambitie en offers, en de invloed van de buitenwereld. —Vivian de Gier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 106