11 uitdrukking aan de zonnestralen. Je ziet de esoterie die hij heeft wil len verbeelden." Aan de hand van 'Zeeuwse' schilderijen is de ontwikkeling van Mondriaan te volgen. Hij was, volgens kunsthistorica Van Paa- schen, op zoek naar een nieuwe beeldtaal. De vuurtoren van West- kapelle (1910) was voor de kunste- Steiner verschafte Mondriaan richtlijnen voor hoe hij te werk moest gaan naar een gebaar omhoog, een ver geestelijking. Hij schilderde het strand van Breezand in een sterk gefacetteerde vorm. Zijn boezem vriend Albert van den Briel was daar gaan zwemmen en bijna ver dronken - die wetenschap geeft het werk een extra lading. Voor wie de link met Steiner wil begrijpen is de in 1911 geschilderde triptiek 'Evolutie' cruciaal. Het schilderij werd door critici aan vankelijk te symbolisch gevonden en ook later wel van exposities ge weerd. Van Paaschen: „Het werk verbeeldt wat Steiner 'de pel grimstocht der ziel' noemt. De fi guur links overdenkt het aardse le ven. In het rechter deel is de figuur opgenomen in het geestelijk ge bied. Het middelste paneel komt daadwerkelijk iets naar voren en laat de mens met de ogen wijd open zien vlak voor die reïncar neert. De figuur wordt vanachter met fel licht beschenen. Wie dat wil kan in dat licht een Zeeuws kapje herkennen." PZC ONLINE Geld is geld. Heel veel Zeeuwen leven ervan dus hoe meer zielen hoe meer vreugd Ik houd ervan. vrijdag 7 juli 2017 WA Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc fs) @pzcredactie -Jacqueline van Paaschen Expositie De ontdekking van Mondriaan, Gemeentemuseum Den Haag, t/m 24 september 2017. Publicatie Jacqueline van Paa schen: Mondriaan en Steiner, wegen naar nieuwe beelding - Uitgeverij Komma, hardcover, 192 pagina's, 34 euro. Evolutie (1911) Compositie met rood, blauw, zwart, geel en grijs (1921) De rode molen (1911) Vuurtoren bij Westkapelle (1910) het zonlicht hemels blauw TOUR DE FRANCE Marcel Kittel won gisteren de zesde etappe van de Tour de France. De Duitser bleef in de eindsprint Ar- naud Démare en André Greipel voor en pakte zijn tweede etappezege. Het Tour-peloton start van daag in Troyes en finisht in Nuits-Saint-Georges, een rit over 213,5 kilometer. Alle etappes zijn te volgen via een liveblog op pzc.nl. Daarnaast worden er dage lijks video's met voor- en nabeschouwingen en reac ties van wielrenners ge plaatst. Ook voor de par koersen, klassementen en natuurlijk de tussenstand van het Tourspel kunt u te recht op pzc.nl/tour. FACEBOOK Mare Ganzeman Toeristen hebben vorig jaar 1,62 miljard euro besteed in Zeeland. Daarvan kwam 30 procent, 486 miljoen, te recht bij de horeca. Het be richt leidde tot tientallen reacties op de Facebook- pagina van de PZC. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Pittige onweersbuien maken einde aan zomerse dag 2. Uitvaart zeilers ver plaatst wegens grote be langstelling 3. Treinreizigers opgelet: ruim 2 weken geen treinen over Moerdijkbrug 4. Hoofdpijn van het vakan- tiegeregel 5. Vermiste man in Zierik- zee is weer terecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79