II Open dag bij Portaal en Waterdunen Sluis zet met deelname fonds stapje in duurzame richting 7 SVEN CRUSON BRESSIAANDER MET DIALECTRAP OP FESTIVAL BALLADE Vier jaar lang maakte hij nauwelijks muziek. Een afgesloten hoofdstuk, dacht Sven Cruson. Tot Maikel Harte belde. Tot zijn eigen verwondering staat Cruson met zijn 'vishop' zaterdag op De Ballade in Terneuzen. Eigenlijk nam Sven Cru son een kleine tien jaar geleden al afscheid van zijn zelfbenoemde West-Zeeuws-Vlaamse 'vishop'. Hij kwam daarna nog even terug als alter ego Johnny Contant, maar ook die verdween na een paar jaar van het podium. Het grote plezier van voorheen ebde langzaam weg. En dat was nou juist bij Cruson niet de bedoeling. Meer dan wie ook straalde hij door de jaren heen plezier uit in alles wat hij deed. Ik vind muziek maken vooral leuk omdat andere mensen ervan genieten Bekendheid krijgen was nooit de drijfVeer. Nou vooruit, helemaal aan het begin van zijn carrière misschien eventjes een beetje. Met het trio De Stormtroepers rook Cruson eind jaren negentig aan het succes: 'Zomer in Zeeland' schopte het tot de hitlijsten en werd regelmatig op de landelijke muziekzender TMF gedraaid. Later ging Cruson als rapper Swensee solo verder, en in troduceerde hij zijn 'vishop': tek sten in plat dialect op de melodie van internationale hits van dat moment. Met veel (zelf) spot introdu ceerde Cruson zichzelf als de typi sche Bressiaander 'Johnny OK', die rapte over bier, snelle auto's, vech ten en mooie vrouwen. Datzelfde idee zat in de jaren erna ook achter het werk van zijn andere alter ego Johnny Contant (uiteraard vrij naar Johnny Cash), die 'cuntryver- sjes' bracht. Cruson, die het kopiëren en 'il legaal' downloaden van zijn werk altijd aanmoedigde, vond muziek maken vooral leuk 'omdat ik merkte dat andere mensen het leuk vonden', vertelt hij. Maar juist die fans verwachtten op den duur jaarlijks een nieuwe plaat. En Cru son had helemaal geen trek in dat soort druk. „Ik verloor het plezier. Het bloedde een beetje dood", kijkt hij nu terug. Telefoon Tot Ballade-organisator Maikel Harte een paar maanden geleden opeens aan de telefoon hing. „Of ik zin had om nog eens op te tre den." Een teken dat de populariteit van zijn liedjes nog steeds niet verdwenen is. „Nu wist ik dat ook wel", geeft Cruson aan. „Ik woon inmiddels twintig jaar in Rotter dam, maar elke keer als ik terug in Breskens ben, word ik erop aange sproken. Toen ik laatst wat oud werk op mijn site zette, werd dat best door veel mensen ge- 4000tickets download. Het leeft dus nog steeds." Zaterdag staat Cruson vooral op de planken als Johnny OK. „Maar er zit ook een vleugje Johnny Con tant tussen, zomaar een paar num mertjes. Mijn moeder komt ook, en die vindt dat leuk, haha. En daarna? Nou, zijn rentree zou best eens tot een verrassing kunnen leiden, verklapt Cruson. Tijdens het oefenen voor De Bal lade begon het weer te kriebelen. "Er ligt nog werk uit mijn Johnny Contant-tijd, en ik heb best nieuwe ideeën. Ik beloof niks, maar het zou zomaar kun nen dat er wat nieuws aan zit te komen..." TERNEUZEN Twee Zeeuws- Vlaamse projecten zijn morgen te bekijken tijdens het 'Zeeuws Open Huis' van de Zeeuwse overheden. Het gaat om Waterdunen bij Groede en het informatiecentrum Portaal van Vlaanderen/Nieuwe Sluis in Terneuzen. Tijdens het 'open huis' openen de poorten van initiatieven waaraan de provincie en Zeeuwse gemeen ten financieel en bestuurlijk bijdra gen. In heel Zeeland doen twaalf projecten mee. In Waterdunen, het natuur- en recreatieproject aan de kust bij Groede, vertellen medewerkers van gemeente, waterschap, recreatiebe- drijf Molecaten en Het Zeeuwse Landschap over de plannen met het gebied, dat volgend jaar klaar moet zijn. Er is een route door een deel van Waterdunen uitgezet, en voor kinderen een speurtocht. De hek ken staan open tussen to en 15 uur. In het Portaal van Vlaanderen bij de oostsluis in Terneuzen geven de betrokkenen bij het reilen en zeilen in de haven en bij de bouw van de Nieuwe Sluis informatie. Daarnaast is natuurlijk de 'vaste' expositie in het Portaal te bekijken. Er zijn ook rondvaarten, maar die zijn volge boekt. Er is een route door een deel van Waterdunen uitgezet Het ZKF drukte het college schrif telijk met de neus op de feiten. Het fonds is grotendeels afhankelijk van overheidssubsidie en heeft dit jaar 60.000 euro voor heel Zeeland beschikbaar. Bijna de helft daarvan ging tot nu toe naar de oprichting van zonne-energiecoöperaties in de gemeente Sluis, terwijl het ge- Het fonds is grotendeels afhankelijk van overheidssubsidie meentebestuur zelf niks bijdraagt. De raadsfractie van D66 in Sluis trok al eerder aan de bel. Die partij vindt dat B en W hopeloos achter blijven bij inspanningen die de in woners wél doen op het gebied van duurzaamheid. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft nu besloten om jaarlijks 2.000 euro bij te dra gen. Dat geld komt uit een budget voor duurzaamheid, dat in de be groting is opgenomen. Omarmen Adri Neuféglise van Maak Onze Regio Duurzamer riep in een commissievergadering van de ge meenteraad woensdag het college ook op om het ZKF te omarmen en C02-uitstoot te compenseren. Hij is de oprichter van verschillende energiecoöperaties waarbij inwo ners investeren in zonnepanelen op andermans dak. Neuféglise vroeg B en W ook om met gemeentelijke gebouwen deel te nemen aan postcodecoöpe raties, als een inschrijving niet vol komt. vrijdag 7 juli 2017 Vishopper vond het plezier terug Martijn de Koning -Sven Cruson Sven Cruson haalt na jaren van stilte zijn alter ego Johnny OK weer in zichzelf naar boven foto sven crusonxx De teller staat op bijna vier duizend verkochte tickets: de belangstelling voor De Bal lade in Terneuzen is groot. „We hadden voor de zaterdag gehoopt op zo'n 2.500 bezoe kers", zegt organisator Maikel Harte, die zelf zaterdagavond met De Lamaketta's op het podium staat. „Daar gaan we enorm overheen." De belang stelling voor vanavond, wan neer onder anderen Ronnie Flex en Rowwen Hèze op het podium staan, valt met dui zend verkochte kaarten juist wat tegen. „Op social media waren er veel reacties toen we met Ronnie Flex naar bui ten kwamen", geeft Harte aan. „Misschien besluiten mensen op het laatste mo ment om te komen. Er zijn kaarten aan de poort te koop." De Ballade begint van avond en duurt tot zondag. Alle info staat op festivalde- ballade.nl. Sven Cruson treedt zaterdag om 18.00 uur op tijdens De Ballade. Meer informatie via zeeuwsopen- huis.nl Sluis zet een stapje in een duurzamere richting en wordt lid van het Zeeuws Klimaat fonds (ZKF). De gemeente Sluis loopt voorop in Zeeland met zonne-energiecoöperaties die deels worden gefinancierd door het ZKF, maar droeg daar voorheen zelf niets aan bij. Dat kan niet, vinden Maak Onze Regio Duurzamer en het ZKF zelf. Sophie Stockman Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77