II 11 OVER DE GRENS Agent beschuldigd van vergiftiging Tweede zaak Burger King Fitnessbus op Gentse Feesten Man ontsnapt uit brandende truck uitdrukking aan de zonnestralen. Je ziet de esoterie die hij heeft wil len verbeelden." Aan de hand van 'Zeeuwse' schilderijen is de ontwikkeling van Mondriaan te volgen. Hij was, volgens kunsthistorica Van Paa- schen, op zoek naar een nieuwe beeldtaal. De vuurtoren van West kapelle (1910) was voor de kunste- Steiner verschafte Mondriaan richtlijnen voor hoe hij te werk moest gaan naar een gebaar omhoog, een ver geestelijking. Hij schilderde het strand van Breezand in een sterk gefacetteerde vorm. Zijn boezem vriend Albert van den Briel was daar gaan zwemmen en bijna ver dronken - die wetenschap geeft het werk een extra lading. Voor wie de link met Steiner wil begrijpen is de in 1911 geschilderde triptiek 'Evolutie' cruciaal. Het schilderij werd door critici aan vankelijk te symbolisch gevonden en ook later wel van exposities ge weerd. Van Paaschen: „Het werk verbeeldt wat Steiner 'de pel grimstocht der ziel' noemt. De fi guur links overdenkt het aardse le ven. In het rechter deel is de figuur opgenomen in het geestelijk ge bied. Het middelste paneel komt daadwerkelijk iets naar voren en laat de mens met de ogen wijd open zien vlak voor die reïncar neert. De figuur wordt vanachter met fel licht beschenen. Wie dat wil kan in dat licht een Zeeuws kapje herkennen." vrijdag 7 juli 2017 3D het zonlicht hemels blauw De rode molen (1911) Vuurtoren bij Westkapelle (1910) ANTWERPEN Een 38-jarige Antwerpse agent zit sinds 16 juni in de gevangenis voor een poging tot vergiftiging. Zijn 85-ja- rige ex-buurvrouw, die nu in een bejaardenhuis woont in de Rupelstreek, beschuldigt hem hiervan. De agent was haar mantelzorger en kwam geregeld op bezoek. Hij zou white spirit in haar drinkbe ker hebben gedaan, nadat ze ruzie kregen over haar testament. ANTWERPEN Er komt een tweede Burger King-zaak in Antwerpen: pal tussen twee filialen van McDonald's op de Meir. Het eerste Antwerpse filiaal van Burger King werd afgelopen maand geopend in het voor malige Quick-restaurant naast de Kinepolis. Burger Brands Belgium laat weten dat er deze zomer ook za ken worden geopend in Wallonië en Brussel. Tot voor kort was er nog geen enkele vestiging in België. GENT Mensen die tijdens de Gentse Feesten hun kater uit willen zweten, kunnen te recht in de fitnessbus van studente Annelies Cardoen uit Moorslede. Zij bouwde een afgeschreven Lijnbus om tot een fitnessbus, inclu sief paaldanspaal, voor haar masterproef Interieurvorm geving. De bus is te vinden in het Baudelopark. Naast een fitness binnen zijn er buiten ook groepslessen. GENT Een Nederlandse chauffeur is afgelopen woensdag nipt ontsnapt uit zijn brandende vrachtwagen op de John Kennedylaan in Gent. De chauffeur werkt voor trans portbedrijf Nitra in Malde- gem en was onderweg naar Gent. De truck vatte vlam toen de motor plots ontplofte. De wagen ging volledig in vlammen op, maar de man is ongedeerd. Geen enkele bestuurder bood hulp. -Jacqueline van Paaschen Expositie De ontdekking van Mondriaan, Gemeentemuseum Den Haag, t/m 24 september 2017. Publicatie Jacqueline van Paa schen: Mondriaan en Steiner, wegen naar nieuwe beelding - Uitgeverij Komma, hardcover, 192 pagina's, 34 euro. Evolutie (1911) Compositie met rood, blauw, zwart, geel en grijs (1921)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63