Europees geld voor studie naar spoor Toeristen besteedden 1,6 miljard in Zeeland VOLGENS DE CONSUMENTENBOND HET MEEST STABIELE NETWERK VAN NEDERLAND! 10 ZE DELTA PIET MONDRIAAN TUSSEN DOMBURG EN STEINER Piet Mondriaan zag het licht in Zeeland. En werd geraakt door de antroposofie. De jaren 1908 en later kleuren de duinen blauw. Nu te zien in het Gemeentemuseum Den Haag. Met de driejarige studie is 1,3 mil joen euro gemoeid. Zeeland Sea ports, provincie Zeeland, de ge meente Terneuzen, Havenbedrijf Gent, de stad Gent en de provincie Oost-Vlaanderen besloten eerder samen de helft op te hoesten. Spoorverbindingen in de Kanaal zone zijn aan vernieuwing toe. Vooral ontbreekt het aan een spoorlijn tussen bedrijventerrein Axelse Vlakte bij Westdorpe en België. Treinen moeten omrijden via de 'kwetsbare' brug bij Sluiskil. De verwachting is dat de brug door de groeiende zeevaart ook vaker en langer open zal zijn. Burgemeester Jan Lonink van de Spoorverbindingen in de Zeeuws- Vlaamse en Gentse Kanaalzone zijn aan vernieuwing toe gemeente Terneuzen hoopt dat het onderzoek de landelijke overheden in Nederland en België kan over tuigen om geld vrij te maken voor het doortrekken van de oostelijke spoorlijn. Geschatte kosten daar van: 50 a 80 miljoen euro. Toeristen hebben vorig jaar 1,62 miljard euro besteed in Zeeland. Daarvan kwam 30 procent, 486 miljoen, terecht bij de horeca. In de detailhandel gaven toeristen 388 Voor Zeeuwse winkels zijn toeristen een belangrijk deel van het klantenbestand miljoen euro uit en 372 miljoen kwam terecht bij verblijfsaccom- modaties. De overige 374 miljoen werd aan andere zaken als vervoer, attracties en cultuur besteed. Dit heeft het Kenniscentrum Kusttoerisme, dat verbonden is met de HZ, berekend. De toegevoegde waarde voor de Zeeuwse economie is 551 miljoen euro. In totaal is de toeristische sector goed voor 16.400 banen, wat neer komt op 9,4 pro cent van de totale werkgelegenheid in de provincie. Bijna één op de tien Zeeuwen is voor zijn broodwin ning afhankelijk van het toerisme. Uit de cijfers blijkt dat ook de de tailhandel wel vaart bij miljoenen vakantiegangers en dagjesmensen die Zeeland bezoeken. „Voor Zeeuwse winkels zijn toeristen een belangrijk deel van het klantenbe stand. Toch bleek uit interviews met winkeliers dat velen nog onvol doende inspelen op deze belang rijke doelgroep. Aan de kust worden assortiment en aanbiedingen speci aal gericht op toeristen, maar buiten het kustgebied is dat nauwelijks aan de orde, terwijl toeristen ook daar hun geld uitgeven", aldus de onder zoekers. Supersnel en betrouwbaar. Bestel op DELTA.nl/betrouwbaar Nederland gonst van de Stijl. Zeker Den Haag. Maar ook in steden als Utrecht, Leiden, Eindhoven, Winterswijk, Leeuwarden wordt de honderdste verjaardag van misschien wel Nederlands meest spraakmakende kunstbeweging met exposities en manifestaties gevierd. Heel Nederland gonst. Behalve Zeeland. Hoe anders was het in 1994, toen de vijftigste sterfdag van Piet Mondriaan (1872-1944) werd her dacht. Dat jaar was Zeeland spraakmakend met betoverende presentaties van het werk van de kunstenaar. Nu is het dus stil in Middel burg, Domburg en omstreken. Het kan niet elke keer kaviaar zijn. Om toch een vleug van de Stijlfestiviteiten mee te krijgen, gingen we naar het Gemeente museum in Den Haag. Daar wor den alle 300 schilderijen van Mondriaan in één expositie ge presenteerd. En we treffen er Jac queline van Paaschen. Zij is kunsthistorica, stond aan de wieg van het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg, schreef de biografie van Jacoba van Heems- kerck (2005) en werkt aan een proefschrift over de reeds ge noemde Marie Tak van Poortvliet. Onlangs publiceerde ze de studie 'Mondriaan en Steiner, wegen naar nieuwe beelding'. Dat boek ligt prominent op de leestafel in het Haagse Gemeentemuseum. Jacqueline van Paaschen (1953) ziet 1908 als een belangrijk jaar in de ontwikkeling van Mondriaan. Hij kwam voor het eerst naar Zeeland, naar Domburg, om daar onder de indruk te raken van het heldere licht en de verticale lij nen aan de kust en in het land schap. Ook in 1908 hoorde hij in Amsterdam een voordracht van de Oostenrijker Rudolf Steiner (1861-1925), grondlegger van de antroposofie, de leer die mens en kosmos met elkaar verbindt. Mondriaan kocht het bundeltje met de transcripties van de lezin gen van Steiner. „Zo kwam alles bij elkaar", zegt Van Paaschen. „Steiner verschafte Mondriaan als het ware richtlijnen voor hoe hij te werk moest gaan. In de sfeer van: klaarheid van gedachten moet samengaan met klaarheid van techniek. Je kunt zeggen dat Mondriaan in de jaren 1908-1921 werkte aan 'kunst voor de nabije toekomst'. Hoe belangrijk Steiner voor hem was blijkt wel uit het feit, dat hij de bundel met lezin gen in zijn koffer had toen hij la ter naar New York verhuisde. In Domburg stond hij op de Hoge Hil. Hij schilderde het werk dat we nu als 'Duin V' kennen. Het hemelse blauw gaf volgens Mon driaan veel beter vrijdag 7 juli 2017 SD De Europese Unie draagt 650.000 euro bij aan een onder zoek naar verbetering van de spoorverbindingen in de Zeeuws-Vlaamse en Gentse Ka naalzone. Naar goederen- én personenverkeer zal worden ge keken. Harmen van der Werf Terneuzen Eén op tien Zeeuwen haalt zijn inkomen uit het toerisme, stelt het Kenniscentrum Kusttoe risme. Theo Giele Vlissingen -Kenniscentrum Kusttoerisme In Domburg werd Jan van Damme Kunsthistorica Jacqueline van Paaschen voor 'Duin V' van Piet Mondriaan. FOTO JOS VAN LEEUWEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62