Oeps, dat was de buxushaag 66 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA 6" Generatiewoning Terwijl hele families in veel Europese landen onder één dak wonen, is deze woonvorm in Nederland nog niet ingeburgerd. Daar komt langzaam verandering in. De familie Steuber-Harbers woont al zo. Zitzak hapf naar lucht Column Je kunt het verbranden, je kunt het vergifti gen, je kunt het borstelen en je kunt het stomen. Ik heb het over onkruid. Toen duidelijk werd dat de dagen van de chemische onkruidbestrijding geteld waren - tenminste: in de particuliere tuin - volgde een explosie van bedrijfjes die zich op de alternatieve onkruidver delging wierpen. De apparaten werden ook in ijltempo goedkoper, en nu koop je al een onkruidbrander voor minder dan 20 euro. Inclusief gaspatroon. Natuurlijk zijn die groene methoden van on kruidbestrijding niet nieuw. Oma hield haar terras al schoon door er de aardappels boven af te gieten en ook huismid deltjes als zout en azijn worden al jarenlang toegepast. Maar een beetje on kruidbestrijder gaat met zijn tijd mee en mechaniseert. Voor wie geen vergif meer wil gebruiken zijn er drie opties: stomen, bran den en borstelen. De meeste stoomapparaten zijn duur en groot; je hebt immers een flink reservoir nodig waarin je water kunt verhitten. Hoveniers of plantsoenen diensten stomen, maar voor de gewone tuinbe- zitter is zo'n stoomstrijkijzer op wielen wat duur. Blijven over borstelen en branden. Borstelen kan op twee manieren: mechanisch of met mankracht. De simpelste onkruidborstel is een staalborstel met een lange steel waarmee je het gras tussen de stenen kunt wegborstelen. Een prima middel tegen obesitas, maar het is lastig om er onkruid blijvend mee weg te krijgen. Blijft over branden. Ook dat kan op verschillende manieren gebeuren. Er zijn apparaten die met hete lucht werken, maar de meest gebruikte on kruidbranders werken op gas of op elektriciteit. Vroeger heb ik een elektrische onkruidbrander gehad, een soort straalkacheltje aan een steel. Die brander werkte wel, maar tergend langzaam. Voor een kleine oppervlakte is het een prima op tie, maar voor grotere vlakken lijkt het mij niet de beste keuze. Tenzij je niets anders te doen hebt natuurlijk. Toen het moment kwam om over te stappen op een alternatieve manier van onkruid bestrij den heb ik een gasbrander gekocht. Werken met zo'n vlammenwerper was even wennen. Om te beginnen moet je leren dat een vlam kan ver waaien: brand je in een vliegende storm, dan waait je vlam flink uit het lood, zodat je onbe doeld ook de buxushaag treft. Brand bij voorkeur op een windstille dag en houd de vlammenwer per weg van kostbare tuinplanten. Ten tweede verbrandt niet alleen het onkruid, maar ook de kevers, mieren, duizendpoten en al het andere kleine gedierte. Nu zullen sommigen dat een bijkomend voordeel vinden - er bestaat zelfs een website waarop de onkruidbrander als mierenverdelger wordt aanbevolen. Je kunt er ook dierenbeulen mee in de fik steken, zou ik zeggen. Tenslotte zijn onkruidbranders nooit zo effectief als een chemisch middel. Heermoes en akkerdistels staan een paar weken na het branden alweer parmantig boven de grond. Onkruid verbranden kan, maar je brandt ook beestjes weg BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN ij de familie Steuber-Harbers uit Groenlo is koffietijd een dingetje. Rond ro uur verzamelen de familieleden zich in een van de woon kamers of in de tuin. Geen zin of geen tijd? Dan kom je niet. Die vrij blijvendheid is belangrijk op het erf van de grote boerderij in de Achter hoek, waar drie generaties samenwo nen. In de drie-onder-een-kapwoning bewonen Rianne (36) en Rob Steuber (39) met hun zoons Job (5) en Loek (2) een huis van ruim 144 vierkante meter. In het kleinere huis aan de achterkant wonen de ouders van Ri anne, Frans en Rikie Harbers (beiden 67). In het voorhuis wonen de zus van Rikie en haar man. „Toen dit huis te groot werd voor hen alleen, vroegen mijn ouders of we hier wilden komen wonen", ver telt Rianne. „We hebben er lang over nagedacht. Als je zo'n huis koopt, doe je dat met de intentie er de komende dertig jaar niet meer weg te gaan." In 2006 kochten Rob en Rianne het huis van hun (schoon)ouders. Na twee jaar verbouwen trokken ze er in 2008 in. Meergeneratiewoning De familie woont in een meergenera tiewoning of kangoeroewoning. Die deel je met familie, maar elk woon- deel heeft een eigen opgang en eigen postadres. Bij een kangoeroewoning is de dubbele woning voorzien van een tussendeur die de woningen met elkaar verbindt. Een te grote afhankelijkheid van je kinderen wordt gezien als ongewenst Deze woonvorm is een uitkomst voor mantelzorgers. Klassieke bejaar denhuizen verdwijnen en ouderen moeten langer zelfstandig blijven wonen. De prijzen van gewone wo ningen voor starters en jonge gezin nen zijn soms onbetaalbaar, en voor jonge families zijn oppas-grootou- ders een deur verderop een uitkomst. In België en Duitsland zijn buidel wonen en mehrgenerationenwohnen al langer ingeburgerd. Dit komt mede doordat de overheid in Duitsland Mehrgenerationenhauser subsidieert. Nederland kent nog steeds vooral eengezinswoningen, maar lijkt voor zichtig warm te lopen voor deze rela tief onbekende woonvorm. De regel geving rond het aanbouwen bij een bestaande woning of ombouwen van de schuur voor inwonende ouders of kinderen is in 2014 versoepeld. En woningcorporaties en ontwik kelaars nemen meergeneratiewonin- gen vaker mee in hun bouwplannen. Zoals woningcorporatie Lefier in Groningen, die twee jaar geleden voor het eerst 21 kangoeroewoningen opleverde die inmiddels allemaal zijn verhuurd. De appartementen,varië rend in grootte, zijn met elkaar ver bonden door een geluidsdichte tus sendeur. Mentaliteit Volgens architect Christel Smeets is eerst een mentaliteitsverandering nodig. Vorig jaar onderzocht ze met de Bond van Nederlandse Architec ten (BNA) de behoefte aan toekom stige woonvormen onder de naam 'Langer thuis in eigen huis'. „Voor veel ouderen is een kangoeroewo ning mentaal een obstakel. Ze willen hun kinderen niet lastigvallen, dat is TIPS NIEUWS vrijdag 7 juli 2017 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Kleur verkoopt: kleurdeskundigen over hoe kleuren (o.a in huis) ons beïnvloeden (Lannoo, 34,99) N ELK I Js in elk seizoen leertje zelf ijs maken, bijvoor beeld van ingre diënten uit eigen (moes)tuin (Forte, 14,95) Vers van 't veld staat vol verhalen en tips van kwe kers (Terras, 24,99) Wonen als een kangoeroe Nynke van Spiegel 44 Clara Mulder, hoogleraar Demografie A Elk woondeel heeft een eigen postadres. FOTO LENNEKE LINGMONT Deze zitzak vul je heel eenvoudig: door 'm naar lucht te laten happen. De SeatZac neem je gemakkelijk overal mee naartoe. Leeg stop je 'm in het bij geleverde tasje. Een maal in het park op de camping op het festival op de boot op het strand aangekomen, vul je de twee com partimenten door met de opening naar lucht te 'happen' en ze daarna snel te slui ten. De SeatZac (29,95 euro) is te koop in flitsende kleuren, zoals Sky Blue en Candy Pink. Dat wordt een relaxte zomer. 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum KLEUR VERKOOPT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46