Minister blokkeert goudmijn van de SP Natuurrijk Sauerland TopaS 3 Stevig gesprek maakt duidelijk: leden Satudarah in café kan leiden tot sluiting 'Stop met die mensen' Kras.nl/50159 ORDEGESPREK De krant beschikt over een opname van een zogeheten ordegesprek met een caféhouder. De kroegbaas werd op het stadhuis ontboden. Als hij Satudarah bleef ontvangen, dan kon de ondernemer wel eens een politie-inval verwachten. Met het risico - als er wapens of drugs wor den gevonden - dat de burgemees ter de kroeg maandenlang op slot doet en de exploitant zijn horeca- vergunning verliest. In het hele land proberen burge meesters de motorclubs te weren uit de horeca. Zogeheten outlaw motorcycle gangs (OMG) als Satuda rah, zijn betrokken bij grote crimi nele acties, zoals schietpartijen, mishandeling en wapenhandel. Uit onderzoek blijkt dat 82 procent OMG-leden een strafblad heeft. Sinds 2012 hanteren het Openbaar Ministerie (OM) en de overheid een harde aanpak: zero-tolerance. Maar doordat het strafrecht vaak niet ef fectief blijkt, worden burgemees ters steeds meer crime fighter. Zij kunnen via het bestuursrecht pan den sluiten en evenementen van motorclubs verbieden. Enschede gaat een stap verder, onder meer met het orde- gesprek. De burgemeester heeft er sinds zijn komst in oktober 2015 twee gevoerd. De gezaghebbende Groningse hoogleraar Jan Brouwer, specialist in vraagstukken over Ik roep niet tot de orde, ik wil helpen. Maar we moeten niet naïef zijn over gangs openbare orde en veiligheid, vindt dat de burgemeester met zijn orde gesprek 'op het randje van het toe laatbare' verkeert. „Het is heel vilein. De burge meester doet alsof hij begaan is met deze man, maar hij wordt zwaar onder druk gezet. Het liegt er niet om." Van Veldhuizen heeft 'nul gewe tensnood'. Volgens hem ligt er he lemaal geen plan klaar om binnen te vallen. Hij ziet evenmin de inti midatie. „Ik roep niet tot de orde, ik wil helpen. Ik kies voor de zwak kere. Maar ik benoem het zoals het is. We moeten niet naïef zijn over een outlaw motorcycle gang." Maar de exploitant ervaart de toon als 'dreigtaal'. „Je wordt op het matje geroepen. Ineens krijg je de boodschap dat ze jouw zaak op de korrel hebben. Hoe de burgemees ter het deed was overdreven, als een cowboy. De gemeente bracht het als 'bescherming' voor mij. Maar het was gewoon hun eigen belang. Ik denk: als je de motorclubs onder controle wil houden in de stad, waarom sluit je dan hun clubhui zen? Nu verspreiden ze zich." Eerder dit jaar rezen er vraagte kens bij de grote politie-inval in het supportershome in Enschede tij dens Twente-PSV in april dit jaar. Er werd gezocht naar bewijzen van drugshandel. In het home werden voldoende drugs aangetroffen om het te sluiten. Twee verdachten zijn lid van Sau- dara, de supportclub van Satudarah. Kort na de inval zei Van Veldhui zen, dat de motorclub binnen de dienst uitmaakte. De advocaat van Vak-P beschuldigde de burgemees ter van 'misbruik van zijn bevoegd heid'. Het was hem er alleen om te doen om de Satudarah-leden van Vak-P het stadion uit te krijgen. Van Veldhuizen noemt dat onzin. DEN HAAG De beloning die raadsleden, Kamerleden en be stuurders van de SP ontvangen, mag straks niet meer direct op de partijrekening worden gestort. Dat staat in een vertrouwelijk voorstel van minister Ronald Plas- terk (Binnenlandse Zaken) dat vandaag wordt besproken in de ministerraad. Vele honderden SP-politici dra gen hun vergoeding nu recht streeks af aan de partij, omdat ze uit principe vinden dat volksver tegenwoordigers financieel niet wijzer hoeven te worden van hun functie. Deze verplichte regeling wordt het 'kroonjuweel' van de socialisten genoemd. De afdrachtregeling is een goudmijn voor de SP. De partij haalde vorig jaar 5,1 miljoen euro binnen via deze regeling, de helft van alle inkomsten. De andere helft komt uit subsidies, contribu ties en donaties. Concreet moeten Kamerleden hun salaris van 4.500 euro netto laten storten op de SP-rekening en dan krijgen ze maandelijks 2.750 euro van de partij terug. Plasterk heeft afgelopen december al aan gegeven dat hij die regeling 'on wenselijk' vindt, omdat een poli ticus dan financieel afhankelijk kan worden van de partij. 'M of 0900-9697 70 cpg M. p vrijdag 7 juli 2017 'Burgemeester zet café-eigenaar zwaar onder druk' Burgemeester: We hebben dit gesprek als ordegesprek. Dat is nooit leuk. Zo is het ook niet bedoeld. In de zin van dat u moet oppassen met wie u de zaak heeft en houdt. Omdat u daarmee aan de randen van, dan wel in de georganiseerde criminaliteit komt. En dat zou u niet moeten willen. En mis schien zit u er al voor de helft in. Exploitant: Absoluut niet, ab soluut niet. Ik zie ze ge woon als klanten. Burgemeester: Ja maar dat zou ik dus niet doen. Exploitant: En waarom niet? Burgemeester: Omdat als zij er zijn, komen andere mensen misschien niet meer. En u heeft nu misschien uw vrijheid nog. Maar als er op een gege ven moment u wordt gevraagd om iets te doen of te laten, dan heeft u die vrijheid niet meer. En zit u met de gedwongen si tuatie. En zo gaat het negen van de tien keer, in dit soort gevallen. U begeeft zich in een heel gevaarlijk vaarwater. En daar kan ik u nu nog tegen be schermen, maar als u er in zit, gaat u daar keihard mee de boot mee in. (,..)Als je aandacht van politie en justitie wil, dan moet je bij een motorbende gaan. En moet je bij Satudarah gaan. We zitten er bovenop, dus ook op u. Exploitant: Okay Burgemeester: Ja, mijn ad vies aan u is: stop met die mensen. De Enschedese burgemeester Onno van Veldhuizen deinst er niet voor terug om horecabazen die leden van de motorclub Sa tudarah toelaten, op intimide rende wijze toe te spreken. Dat blijkt uit onderzoek van dagblad Tubantia. Lucien Baard Pim Lindeman Enschede Toelaten van Satudarah-klanten in een café, is een risico voor de zaak. foto's emiel muijderman —Onno van Veldhuizen, Enschede Deze streek is dé ideale bestemming voor natuurliefhebbers. In het prachtige landschap met glooiende heuvels en bosrijke gebieden maakt u een heerlijke wandeling. Bezoek ook een gezellige stad. Hotel Mercure Lüdenscheid**** Modern hotel in een rustige omgeving Inclusief dagelijks ontbijt- en dinerbuffet Gratis parkeren en gebruik zwembad, sauna, fitness en wifi Autovakantie Duitsland 3-12 dagen v.a. Onno van Veldhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3