Taizé-viering in Oostkapelle WIM HOFMAN Middelburg 800 (3) Begraafplaats Een Dagje Wellness voor maar 5,95 9 Monnikenwerk Het zomerde, net zoals nu, toen ik als 21-jarige alleen in de trein naar Parijs stapte. Op weg van Gare du Nord naar Gare de Lyon merkte ik dat ik een geleend boek in de trein had laten liggen. Ik heb er in mijn beste Frans mel ding van gemaakt, maar tot op de dag van vandaag is het boek niet teruggekomen. Met mijn 'huis' en 'bed' op mijn rug stapte ik in de TGV richting Lyon. In de Bour gogne volgde een busrit. Steeds meer leeftijdgenoten leken een zelfde bestemming te hebben. Jongeren uit alle uithoeken van Europa en zelfs van daarbuiten liepen, hun bagage torsend, de heuvel van Taizé op waar frère Ro ger en de broeders uit zijn ge meenschap destijds al duizenden jongeren per jaar ontvingen. Koepeltentje Na de uitleg van de regels voor het verblijf, heb ik mijn minuscule koepeltentje opgezet, mijn matje en slaapzak uitgerold. Ik was er en wist niet wat mij te wachten stond. Want in die tijd waren er in Oostkapelle geen avondgebeden 'zoals in Taizé'. Ik had nog nooit iemand gesproken die er was ge weest of zelfs maar in Taizé ge componeerde liederen gehoord. Nu kan, voor wie dat wil, bijna overal in Nederland wel een Taizé-viering worden bijge woond. Internet brengt de ge loofsgemeenschap dichtbij en jongeren trekken samen op om - al dan niet met regelmaat - de reis naar het zuiden te aanvaarden. Overigens vreesde ik destijds 'als gesneuvelde toerist' op de voorpa gina van de Telegraaf te verschij nen, toen er een vreselijk nood weer losbarstte. Na een door waakte nacht brak 's morgens de zon door. Ik ritste mijn tent open en keek uit over een ravage van tentdoek, stokken en kletsnatte over het veld verspreide bezittin gen. Een tafereel waarin personen ontbraken, want die waren uit hun tenten gehaald en in gebou wen ondergebracht. Mijn piep kleine koepeltje was over het hoofd gezien en had zich 's nachts diep, heel diep gebogen voor Wo- dan en Donar. Broeders Verder was het wel wat voor mij: het ritme van de vieringen, maal tijden en Bijbelstudie in de och tend. Ik kan me nog herinneren dat één van de broeders uit de ge meenschap met jonge gasten stil stond bij een tekst uit de Bijbel. We zaten in het gras en ik luis terde misschien wel net zo aan dachtig naar de uitbundige krekels als naar zijn stichtelijke woorden. Het was een prachtig lommerrijk plekje en ik was het erg eens met een God 'die zag dat het goed was'. De gezangen en vooral de stiltes tijdens de vieringen ontroerden mij. Met 'het gedoe' met kaarsjes rond een icoon had ik minder. Al heeft een klein nep-icoontje dat ik uit het winkeltje meenam, mijn kamer gesierd tot het plaatje ver bleekte en verdween. De gekochte lp draaide ik tot er meer kraak dan lied over was. Dorpskerk Zondag is er vanaf 19.00 uur een Taizé-viering in de Dorpskerk aan de Waterstraat in Oostkapelle. Zelf ga ik er niet heen. Ik blijf thuis, met mijn herinneringen aan het origineel. Alleen al de aan kondiging van een avondgebed 'op de wijze van Taizé' helpt mij die levend te houden. De Algemene Begraafplaats van Middelburg is een rustige plek. Hij ligt niet echt buiten de stad, maar vanuit het centrum gezien wel achter het kanaal en de spoorweg. Het is er meestal tamelijk stil. Je hoort er wat autover keer. Af en toe komt een trein voorbij. Een graafma- chientje maakt een graf in het gewenste formaat. Of iemand maait gras met een machientje. Geluiden storen de doden niet. Er staan bomen op de begraaf plaats. Ze deren de doden niet. Ze zorgen voor scha duw. En op zijn tijd zorgen ze voor herfstbladeren. Die dwarrelen over het gras en de graven, maar be doelen er niets mee. museum heeft of door het karakter van de Middel burgers. Veel oude graven zijn strak en grijs, met daarop namen en jaartallen en weinig tekst, soms een regel uit de Bijbel en de woorden: Hier rust of hier rusten. Er is daar ook een veldje waar as wordt uitgestrooid. Veel blijft niet van je over. Wat gedachten aan vroe ger, toen alles nog gewoon en goed en aardig en alle daags en dus buitengewoon was. Op den duur ver dwijnen die gedachten ook als rook in de wind. Op de begraafplaats zie je behalve grote beuken en wilde kastanjes ook taxushagen, de meeste niet erg hoog. Bij het knippen is niet altijd een trap nodig. De hagen zorgen voor orde en misschien zijn ze geplant als windsin- gel, al doet de wind de doden niets. De wind zorgt er wel voor dat boomtak ken en lover en twijgen heen en weer wiegen in de wind. De bomen krijgen dan stemmetjes door de wind. Het zijn niet de stemmetjes van de doden. In de bomen zitten vogels te zingen, het is niet het gezang van de doden. De doden zwijgen en zelfs dat doen ze niet. De doden liggen netjes begraven in de klei. We zeggen soms dat ze rusten. Rust en vrede gunnen we iedereen wel. Op de zerken zie je die namen als Dekker, Louwerse, Janse, Hendrikse, Josiasse. Maar je hebt er ook de Joosses, de Vissers, de Boones, de Poppes, de Vermeulens, de Wisses, veel Middel burgse namen. Niemand weet precies hoeveel mensen in Middelburg heb ben gewoond en hoeveel er zijn ge storven. Dat valt alleen maar te schat ten. Van de meeste Middelburgers weten we niets. Hier vind je niet veel graven van beroemde Middelburgers. Mid delburgers besteden zo al niet erg veel aandacht aan zijn beroemdheden. Misschien komt dat bijvoorbeeld om dat Middelburg niet echt een eigen Ga naar pzc.nl/krantsparen vrijdag 7 juli 2017 José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk PC De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Hoe werkt het? Ga naar Dzc.nl/krantsparen Vul de activatiecode krantsparen in en klik verder Vul uw gegevens in en klik op bestellen U ontvangt uw persoonlijke spaarkaart per e-mail Print de spaarkaart en verzamel 4 originele zegels Deze staan wekelijks in de krant tot en met 31 juli 2017 Spaarkaart vol? Maak uw reservering voor slechts 5,95 op de website van het resort van uw keuze. Volg hiervoor de stappen op uw spaarkaart. U kunt kiezen uit de volgende wellnessresorts: 'SpaPuur *SpaWell "éELYjlUM ^SpacSense *VeluwseBron 'Thermen Holiday azwaluwhoeve wellness actie n Bekijk de algemene voorwaarden op de website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37