Plan Perkpolder is er nog lang niet Tóch een toegangsbewijs voor het mbo 'Ganzen stropen met honden' 4 Analyse m verantwoordelijk wethouder lf Frank van Driessche is alvast optimistisch over de slagings- kansen. Hij zou wel eens opgelucht kunnen zijn dat de provincie zich als aandeelhouder uit het ontwikke lingsbedrijf Perkpolder Beheer BV wil terugtrekken. Hulst aan Zee, de onderneming die aan de lat staat voor de realisatie van Plan Perkpolder, zou voorjaar 2015 al gronden afnemen bij de voormalige Veerhaven van Sluiskil. Het kwam er niet van. In 2016 passeerden nog twee deadlines. Hulst aan Zee kon op die momenten onvoldoende financiële zekerheden stellen, kwam als reden uit de koker van het provinciebestuur en niet uit die van Hulst. De gemeente Hulst heeft straks als enig aandeelhouder van Perkpolder Beheer BV de handen vrij om te doen en te laten wat zij wil. De provincie verwoordt dat iets anders, namelijk dat haar voorbereidende werk erop zit en dat de uitvoering beter in han den kan zijn bij één overheid. Het leuke aan deze deal is ook voor de provincie dat zij in één keer alle gronden voor Plan Perkpolder te gelde kan maken. Het vergroot de fi nanciële armslag van 'Middelburg', wat in het licht van de dure sanering van fosforfabriek Thermphos meer dan welkom is. Het college van B en W van Hulst en veel Hulster raadsleden willen Plan Perkpolder graag ten uitvoer brengen, als economische impuls voor een stukje Zeeuws-Vlaanderen dat sinds het verdwijnen van de veer- verbinding Perkpolder-Kruiningen in 2003 'een dode hoek' is geworden. Het geloof is er, mede dankzij een se rie financiële garanties en het gun stige economische tij. Een opvallende financiële onder legger is het meters ophogen van de westelijke Perkpolder met industrie- grond. Hulst aan Zee heeft daarvoor een contract met het Vlaamse grond- verzetbedrijf Hens. Het inzetten van industriegrond levert geld op, naar Het college van B en W en veel raadsleden in Hulst willen Plan Perkpolder graag ten uitvoer brengen verluidt 4 a 5 euro per kubieke meter, omdat het niet overal mag worden benut. Plan Perkpolder is er 'goed' mee, omdat gebruik van industrie- grond enkele miljoenen euro's kan opbrengen. Zonder die inkomsten zou het project zelfs onhaalbaar zijn. Omwonenden van Plan Perkpolder kijken daar met argusogen tegenaan, al is nadrukkelijk toegezegd dat de (nog vrij schone) industriegrond uit gebreid wordt gecontroleerd en al leen onder de aan te leggen golfbaan zal komen. Charles Heiszier, eigenaar van camping Perkpolder, zegt zono dig alle nog te verlenen vergunnin gen aan te zullen vechten, waarbij hij eerder ook de Zeeuwse Milieufedera tie aan zijn zijde vond. Plan Perkpolder (450 woningen, golfbaan, hotel-restaurant en jacht haven) is er nog lang niet. Met het pre-mbo kun nen kwetsbare vmbo'ers toch door stromen naar het mbo. De proef op de CSW is een succes. Daar staan ze dan, op de rode lo per bij de diploma-uitreiking van hun eigen middelbare school, de CSW in Middelburg. Kelly Kooij man (16) uit Meliskerke en Corné van der Meer (16) uit Arnemuiden kregen er gisteren geen vmbo-di- ploma, maar een mbo-diploma uitgereikt. Ze zijn twee van de tien leerlingen die afgelopen jaar mee deden aan een proef: het pre-mbo. Het project moet voorkomen dat kwetsbare vmbo-leerlingen thuis op de bank eindigen, zonder di ploma. Scholieren van wie ver wacht werd dat ze hun examen niet zouden halen, konden na het derde leerjaar in één keer door stromen naar de entree-opleiding op het mbo (niveau 1). Met dat pa piertje kunnen ze toch doorstro men naar het mbo. En wie dat niet lukt, krijgen begeleiding bij het vinden van werk. „Het vmbo was voor mij veel te druk", legt Kelly uit. „Ik zat in een klas met 33 kinderen. Ik heb au tisme. Ik ben snel afgeleid. Het lukte me tijdens toetsen niet om me te concentreren. Daardoor haalde ik in de derde slechte cij fers." Voor Corné was het vmbo te zwaar, omdat hij dyslectisch is. „Mijn spelling was zo slecht dat het me niet lukte om toetsen te halen." Met het pre-mbo lukt het wel om te slagen. Kelly: „De klas- Ik ben blij dat het pre-mbo er is: via een omweg heb ik het dan toch gehaald - Corné van der Meer sen zijn kleiner, er is meer struc tuur en de leraren hebben meer aandacht voor je. Het ging zó goed dat ik twee dagen per week stage kon lopen bij een restaurant." De leerlingen die het pre-mbo traject volgen, krijgen les op hun eigen middelbare school. Ze vol gen meer praktijkvakken dan in het vmbo. „Het is een veilige om geving voor ze", zegt Jan Piet de Klerk, teamleider op de CSW. „Zo zorgen we voor een geleidelijke overgang naar het mbo." De proefis een succes: na de zo mervakantie beginnen ook het Calvijn College in Krabbendijke, SSG De Rede in Terneuzen, SSG Nehalennia in Middelburg, Schel- demond College in Vlissingen, het Pontes Goese Lyceum in Goes, Reynaertcollege in Hulst, Zelden- rust-Steelant College in Terneu zen en het Zwin College in Oost burg. „Het project wordt uitge breid van tien naar veertig leerlin gen", zegt projectleider Els Bus van Scalda. Voor Corné betekent het pre- mbo een toegangsbewijs om zijn droom waar te maken. „Ik ga de opleiding tot matroos in de bin nenvaart doen. Dat wil ik al heel mijn leven. Mijn vader heeft een sleepvaartbedrijf. Het lijkt me su pervet om dat over te nemen. Ik ben blij dat het pre-mbo er is: via een omweg heb ik het gehaald." Kelly begint na de zomer aan een mbo-opleiding op niveau 2. Ze wil dolgraag de bediening in. „Ik help graag mensen, en ik maak graag een praatje. In de horeca kan ik zijn wie ik ben." Ze is supertrots op haar diploma. Volgens De Faunabescherming- heeft een vrouw bij Serooskerke op Schouwen-Duiveland haar honden ingezet om ganzen te doden. De politie weet wie de vrouw is en heeft een onderzoek ingesteld. Een fotograaf zag deze week dat de vrouw met haar terreinwagen op de Hoosjesweg naast het na tuurgebied stopte en haar twee honden losliet. „De duidelijk goed afgerichte honden stormden een veld in waar een groep grauwe ganzen zich ophield. De honden wisten twee ganzen te grijpen en te doden. Vervolgens wandelde de vrouw rustig naar de honden, raapte een van de ganzen op en bracht deze samen met de honden naar de auto, waarop zij alles inlaadde en in alle rust weg reed", aldus Faunabescherming op haar website. „Mevrouw doet voorkomen alsof ze even langs de buurtsuper gaat om op dieronte- rende wijze haar avondeten bij el kaar te rapen." Grauwe ganzen zijn een beschermde diersoort. Het is verboden om honden in een na tuurgebied los te laten lopen. Vol gens de politie is het niet de eer ste keer dat de vrouw hierop betrapt wordt en vervolgens dode dieren zijn aange troffen. Onderzoek moet uitwijzen of zij de honden bewust op de groep ganzen heeft afgestuurd, zoals Faunabescher ming schrijft. vrijdag 7 juli 2017 PC Het moet er nu echt van komen, het ambitieuze Plan Perkpolder. De gemeente Hulst mag alleen de kar gaan trek ken, na het vertrek van de provincie uit het project. Harmen van der Werf Corné van der Meer uit Arnemuiden. fotos ruben oreel A Kelly Kooijman uit Meliskerke: „Het vmbo was voor mij veel te druk." Cornelleke Blok Op Schouwen zouden honden zijn ingezet bij de stroop van ganzen. De politie doet onder zoek. Theo Giele Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32