Ruzie provincie en Zeeland Seaports loopt op 3.800 vacatures in Zeeland 3 Misschien wel. Een werkgever die alleen jonge (lees: goedkope) krach ten wil mét ervaring, vraagt wel veel. Bovendien sluiten sommige Zeeuwse werknemers bepaalde groepen bij voorbaat uit, blijkt uit onderzoek van het Antidiscrimina tiebureau Zeeland. Ouderen en Wajongers maken bijvoorbeeld minder kans. De horeca heeft moeite om vacatu res vervuld te krijgen vanwege de onaantrekkelijke werktijden en de onzekerheid van het seizoensar beid. Maar eerlijk is eerlijk: de ou dere werknemer is vaak 'te duur' voor de horeca. Ook daar zijn weer bedrijven die het goede voorbeeld geven. Zeeland Refinery koos voor Wajongers bij de invulling van va catures bij de afdelingen Fire and Safety en Services. Was dat maar waar, zegt Linda Vis ser van Randstad Terneuzen. Een procesoperator moet wel wat meer kunnen dan knopjes indrukken; die bedient tegenwoordig zeer ge avanceerde en gespecialiseerde ma chines. En die lopende band? „Van productiemedewerkers wordt te genwoordig verwacht dat ze bij voorbeeld formulieren invullen als er een storing is en kleine proble men zelf kunnen verhelpen." Prima, maar dan moet je wel een certificaat hebben, vanwege de vei ligheid. Randstad biedt die oplei ding zelf aan, maar dan komt het volgende punt: werknemers vragen om ervaring en snelheid. Linda Vis ser: „Misschien moeten we hier er gens maar een terrein inrichten waar beginnende heftruckchauf feurs niets anders doen dan ladin gen heen en weer rijden, zodat ze ervaring kunnen opdoen." Lagasse vindt dat de provincie te rugkomt op afspraken over de kos ten van de sanering. „Dat is niet waar", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. „Wij varen al lang dezelfde stabiele, rechte koers. Dat kan in alle stukken worden nagelezen." Uit de boedel van de failliete fos- forfabriek was 38 miljoen euro be schikbaar. Daar heeft het Rijk nog 3 miljoen euro bijgelegd. Extra kos ten zijn voor rekening van de pro vincie, totdat het terrein 'passief veilig' is. Dat wil zeggen dat het ter rein zodanig is opgeruimd, dat het niet meer valt onder het Besluit Ri sico Zware Ongevallen. Volgend voorjaar moet het zo ver zijn. Maar dan is de sanering nog lang niet klaar. De provincie staat dan niet meer aan de lat. De totale kosten van de schoonmaak kunnen oplopen tot 170 miljoen euro. De Bat schat de bijdrage van de provin cie op 14 miljoen. Zeeland Seaports vindt dat de provincie verantwoor delijk is voor de complete sanering. Zoals eerder gemeld door deze krant was oud-Schipholdirecteur Gerlach Cerfontaine aangezocht om te bemiddelen. Dat gaat niet meer door. „De uitleg en nakoming De standpunten van provincie en Zeeland Seaports liggen te ver uiteen voor mediation van de overeenkomst is een juri disch vraagstuk dat zich naar ons oordeel niet leent voor een media tion", schrijft het provincie aan La gasse. „De standpunten liggen daarvoor te ver uiteen. Dit is ook de reden dat na de kennismakingsbij eenkomst met de heer Cerfontaine niet gezamenlijk besloten is een traject van mediation te starten." Cerfontaine blijft nog wel bij ge sprekken betrokken. Inmiddels heeft het kabinet Die- derik Samsom aangesteld om te on derzoeken hoe de kwestie Therm phos kan worden vlotgetrokken. De provincie is aandeelhouder van het havenbedrijf. Lagasse wil het meningsverschil bespreken in de volgende vergadering van het dagelijks bestuur van ZSP, op 19 juli. Liet provinciebestuur vindt dat prima, maar zegt in de brief wel zich 'het recht voor te behouden te reageren op wat u naar voren brengt'. De mening van de provin cie zal er niet door veranderen, wordt daaraan toegevoegd. Lagasse is op vakantie. Zijn woordvoerder bevestigt dat er discussie is over de overeenkomst met de provincie. Lagasse en De Bat zijn beiden commissaris van Van Citters Be heer (VCB), de bv die is opgericht om Thermphos te saneren. Om ver strengeling van belangen te voorko men zullen ze tegelijkertijd terug treden. Ook de Staten willen dat De Bat terugtreedt. Dat gebeurt pas als de provincie er zeker van is dat haar belangen zijn zeker gesteld. Dat kan door nieuwe afspraken met VCB over de inzet van provinciale mid delen. Worden die niet onderschre ven door ZSP, waarschuwt het pro vinciebestuur, dan wordt 'dringend geadviseerd' dat de Bat commissaris blijft. TOPTIEN vrijdag 7 juli 2017 Krijgen we dat. Sorry, maar u bent te oud. Werkgevers zijn ook wel eens te kieskeurig. Horeca schreeuwt om mensen. Ik zie genoeg vacatures staan voor productiemedewerker en procesoperator. Lijkt me sterk dat je daar niet snel mensen voor kunt vinden. Okay. Heftruckchauffeur dan. Hier: acht vacatures in Terneu zen alleen al. Doe mij er maar eentje. De standpunten van de provin cie en havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) over de sane ring van Thermphos liggen zo ver uiteen dat mediation niet meer helpt. Dat schrijft het da gelijks provinciebestuur aan ZSP-directeur Jan Lagasse in een brief die ook naar Provinci ale Staten is gestuurd. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - provinciebestuur Tegenover elke vacature in Zee land staan bijna twee werklozen. De provincie telde in het eerste kwartaal van dit jaar 3.800 vaca tures tegenover 7.000 mensen die officieel werkloos zijn, blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het gaat dan om mensen die geen be taalde baan hebben, recent naar werk hebben gezocht en daar voor direct beschikbaar zijn. Dat is 3,9 procent van de be roepsbevolking in de provincie (in totaal 191.000 mensen). Zee land kent daarmee de laagste werkloosheid van het land. De provincie Utrecht volgt als num mer twee op gepaste afstand, met 4,7 procent. Groningen kent de hoogste werkloosheid: 7,2 procent. Uitkeringsinstantie UWV no teerde eind mei in Zeeland 7.114 mensen met een WW-uitkering, ruim 1.100 minder dan een jaar eerder. Iets meer dan de helft is boven de 50 jaar. Nog geen 7 procent is onder de 27 jaar. Ruim een derde van de mensen met een WW-uitkering heeft geen 'startkwalificatie'. Dat wel zeggen dat ze basisschool, vmbo of mbo-1 als hoogst afge ronde opleiding hebben. Veertig procent is middelbaar opgeleid (havo/vwo of mbo vanaf niveau 2) en een op de vijf werkzoeken den is hoogopgeleid. Toptien vacatures Bij het UWV stonden eind mei 2.324 online vacatures geregis treerd. De meest gevraagde be roepen zijn: 1. Schoonmakers 2. Kelners en barpersoneel 3. Transportplanners en logis tiek medewerkers 4. Elektriciens en elektronica- monteurs 5. Laders, lossers en vakken vullers 6. Receptionisten en telefonis ten 7. Hulpkrachten bouw en indu strie 8. Machinemonteurs 9. Vrachtwagenchauffeurs 10. Ingenieurs M Randstad pro beert het gat tussen vraag en aanbod te dichten door werk zoekenden een op leiding tot heftruck chauffeur aan te bieden bij Dins Op leidingen in Terneu zen. Linda Visser, intercedente van Randstad: „Lopende- bandwerk is tegenwoordig ook niet een voudig meer." FOTO'S PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31