Onderhandelen met Noord-Korea 12 Kim Jong-un werkt Trump op z'n zenuwen met rakettest De VS wordt stiknerveus van de laatste rakettest van Kim Jong-un. Onderhandelen dan maar? Dat is een hele kunst, maar het kan, zeggen Amerikanen die het probeerden. Is Donald Trump niet oppast, is Kim Jong-un straks in staat de Trump Tower in New York te raken met keen kernraket, waarschuwde wapenexpert Jeffrey Lewis nadat Kim Jong-un deze week een raket testte die vermoedelijk Alaska had kunnen bereiken. De Noord-Koreanen zijn ook ver met de ontwikkeling van een kern kop die op zo'n intercontinentale ra ket past. Het zorgt voor akelige scena rio's in de Amerikaanse media. Veel opties om Kim onder de duim te krij gen zijn er niet meer: een preventieve aanval om zijn nucleaire arsenaal uit te schakelen is niet ondenkbaar. Het kan leiden tot 'de ergste ge vechten in het leven van de meeste mensen', waarschuwde minister van Defensie, James Mattis, onlangs. „We denken na over een paar nogal hef tige dingen", antwoordde Trump gis teren op de vraag of hij klaar is voor militaire actie. Experts proberen hem ervan te overtuigen dat de enige op lossing een diplomatieke is. Stuur een gezant naar Pyongyang, sugge reerden voormalig ministers en nu cleaire kenners per brief. Een van de ondertekenaars, Robert Galucci, weet dat het kan werken: hij ging namens president Clinton in ge sprek met de Noord-Koreanen. Dankzij een zetje in de rug van oud president Carter, die op eigen initia tief op bezoek ging bij Kim Il-sung, werd zo in de zomer van 1994 een Noord-Koreanen zien de wereld heel anders dan wij, omdat ze zo geïsoleerd zijn. oorlog voorkomen. In het Pentagon waren al heimelijk plannen gemaakt voor een luchtaanval op een nucle aire reactor. In de strijd die waar schijnlijk zou volgen zouden, naar schatting, een miljoen doden vallen. Kim ging akkoord met een stop op zijn kernwapenprogramma. Het is niet makkelijk om met ver tegenwoordigers van het Kim-re- gime in gesprek te gaan, zegt Mitchell Reiss. Geen Amerikaan bracht zoveel tijd door met Noord-Koreaanse on derhandelaars als hij. Vier jaar werkte de diplomaat aan implementatie van het akkoord van '94, onder meer met Ri Yong-ho, nu minister van Buiten landse Zaken. Soms in Pyongyang, meestal in New York; op Noord-Ko reaanse bodem werd je afgeluisterd. „Het was meer symbolisch dat we daar waren." In New York, waar Noord-Korea vertegenwoordigers bij de VN heeft gestationeerd, verliepen de gesprekken langzaam, herinnert Reiss zich. „Ze zien de wereld heel anders, omdat ze zo geïsoleerd zijn. Zelfs als je dezelfde woorden ge bruikt, schrijven ze daar soms een heel andere betekenis aan toe." Je moet dus, als onderhandelaar, eerst zorgen dat je het over dezelfde concepten hebt. „En we hadden te maken met een ander niveau van ontwikkeling. We moesten veel uit leggen. Over technische standaarden voor reactoren, bijvoorbeeld. Dan moesten we laten zien dat we ze er niet in probeerden te luizen." De Noord-Koreaanse onderhande laars werden in de gaten gehouden Omdat we geen contact met Noord- Koreanen hebben, is het moeilijk om elkaar te begrijpen door hun eigen veiligheidsdienst. Ze moesten op hun tellen passen en hadden weinig speelruimte. Maar, benadrukt Reiss: „Ze zijn slim. Noord-Koreanen zijn niet gek. Er zit altijd logica in wat ze doen. Die is misschien niet altijd even duidelijk voor ons westerlingen - we denken al snel dat ze irrationeel zijn. Maar als je tijd met ze doorbrengt, leer je dat ze een reden hebben die zinvol is in hun perspectief." Fatsoenlijk Dat is geruststellend, zegt Reiss, want het betekent dat je heus diplo matiek zaken kunt doen. 'Fatsoen lijke mensen', noemt hij zijn ge sprekspartners, die pech hebben ge had en in een kwaadaardig systeem zijn beland. „Ze zitten in de val, heb ben geen keus." Rick Saccone, die een jaar in Noord-Korea woonde om de onder handelingen over de deal van '94 tot een goed einde te brengen, ervoer hetzelfde. „Eigenlijk hebben Noord- Koreanen best veel gemeen met Amerikanen. Ze zijn patriottistisch, houden van hun familie. Omdat we geen contact hebben, is het moeilijk elkaar te begrijpen. Dat is gevaarlijk." Er is een groot verschil met de ja ren 90. Nu heeft Noord-Korea écht kernwapens. En het is onwaarschijn lijk dat Kim ze opgeeft: ze garande ren dat geen land hem durft aan te vallen. Saccone denkt dat de span ning alleen afneemt door communi catie, desnoods achter de schermen. Trumps boze tweets (over Kim: 'Heeft die gast niets beters te doen?') lijken niet de juiste vorm. „Noord- Korea wil respect. Beschimpen, be kritiseren - dat doet hen verstijven." Reiss ziet nog mogelijkheden om China meer druk uit te laten oefenen. Zonder Chinese handel kan het re gime niet voorbestaan, en moet het wel concessies aan de kernambities doen. „De Sovjet-Unie had 30.000 kernwapens en afschrikking heeft gewerkt. Noord-Korea heeft er een dozijn, en geen vrienden, plus een economie die in puin ligt. Niet bang worden." vrijdag 7 juli 2017 Hóé dan? Karlijn van Houwelingen Washington Mitchell Reiss A Oud-president van Amerika, Jimmy Car ter, in gesprek met Kim ll-sung, in 1994. Foto's rechts (vanaf boven): de Ameri kaanse minister James Mattis, de Noord-Koreaanse lei der Kim Jong-un en de Amerikaanse presi dent Donald Trump. FOTO'S AP. REUTERS, EPA —Rick Saccone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12