Geen bewijs voor invloed Ankara op Nederland 9 Deborah Jongejan Den Haag RadarAdvies - een adviesbureau voor sociale vraagstukken - voerde het onderzoek uit op ver zoek van de Kamer en stelt dat er geen 'aantoonbaar strakke aan sturing' van de vier religieuze or ganisaties Diyanet/Islamitische Stichting Nederland, Stichting Islamitisch Centrum Nederland, Milli Görüs en Hizmet vanuit Turkije plaatsvindt. „Daarmee is niet gezegd dat Turkije dit niet probeert, of dat hier geen sprake van is", schrijft Asscher in een brief aan de Tweede Kamer. Op basis van dit onderzoek is het niet mogelijk 'harde conclusies' te trekken, stelt hij. Dat komt mede door de opzet van het onderzoek, zo meldt RadarAdvies zelf. De on derzoekers zijn vooral uitgegaan van de informatie die de organi saties zelf hebben gegeven. Uit interviews met Turkse Ne derlanders blijkt dat zij zich niet laten beïnvloeden door de on derzochte organisaties. Sociale media en Turkse televisie lijken veel meer invloed te hebben. Diyanet Toch springt een van de organi saties eruit: de Islamitische Stichting Nederland (ISN), waar 143 moskeeën bij zijn aangeslo ten. De daar prekende imams zijn in dienst van Diyanet, dat onder de Turkse premier valt, en worden betaald door de Turkse overheid. Diyanet heeft volgens het onderzoek een 'informeel al gemeen bestuur' dat vanuit Ankara toezicht houdt op ISN. Dit komt jaarlijks bijeen en houdt zich bezig met de finan ciën, het beleid en statutenwijzi gingen van de Nederlandse stichting. Daarnaast is een diplomaat van de Turkse ambassade in Den Haag formeel nog steeds voorzit ter van de Islamitische Stichting Nederland. Nadat hierover in de winter ophef was ontstaan, is hij teruggeroepen naar Ankara, maar er is geen opvolger be noemd. Volgens de Kamer van Koophandel staat hij nog steeds aan het hoofd van de stichting. „We zien niet dat moskeeën da gelijks vanuit Turkije worden aangestuurd, maar als Erdogan kwaad wil, zijn de mogelijkhe den er wel", zegt Omar Ramadan van RadarAdvies. Ankara verstrekt bovendien projectsubsidies aan Turkse Ne derlanders. Die zijn volgens het onderzoek bedoeld om de bin ding met het thuisland te onder houden en het beeld van Turkije in het buitenland te bevorderen. Een ander pijnpunt is de hou ding van veel Turkse Nederlan ders ten aanzien van Hizmet, de sympathisanten van Gülen. De onderzochte clubs zeggen dat ze niet door Turkije onder druk zijn gezet om de banden met Hizmet te verbreken. Asscher noemt het echter opvallend dat de organisa ties een-op-een de lijn van de Turkse overheid volgen. Turkije ziet Hizmet immers als een ter roristische organisatie. W Asscher stelt dat het niet mogelijk is om harde conclusies te trekken Behalve aansturing en financiën moest het onderzoek ook duide lijk maken wat de rol van de or ganisaties in het integratieproces is. Hoewel daaruit blijkt dat de integratie door de organisaties belemmerd noch bevorderd wordt, blijft het kabinet bezorgd. Turks-Nederlandse organisaties golden jarenlang als belangrijke gesprekspartner van de overheid, maar het wederzijdse wantrou wen is nu groot. Het nieuwe ka binet zal moeten uitmaken hoe het voortaan met de clubs om zal gaan. Er ligt in elk geval nog een lastige motie op de plank, die uit gevoerd moet worden. Daarin roept de Kamer de regering op om de financiering van mos keeën via Diyanet te stoppen. De oproep kwam van twee heren die nu aan de formatietafel zit ten: CDA-leider Sybrand Buma en Gert-Jan Segers van de Chris tenunie. haar presentatie - over wat haar goed staat - en daarin laat ze zich ook sturen." Toen dagblad Trouw haar in de top-3 van best geklede Kamerleden zette, kreeg Van der Geer een sms'je met 'Thanks Johny'. Schroom Als Slob in september 2015 ver trekt als fractievoorzitter en een opvolger zoekt, wordt Se gers door de anderen in de fractie naar voren geschoven. Schouten ziet het leiderschap niet zitten. „Ze kent een enorme schroom, is geen po diumbeest", zegt Van der Geer. Dat beaamt Koolmees. „Na het etentje bij Garoeda konden wij weglopen, ter wijl Segers en Pechtold ca mera's kopten." Een rol als minister past haar beter. Toen Schouten in 2011 aan vriendin Si- mone Pilon meldde dat ze Kamerlid zou worden, riep die enthousiast dat ze ook nog wel minister werd. „Met zo'n margi nale partij als de Chris tenunie was die kans na tuurlijk klein", erkent Pi lon. „Nu gaat het mis schien tóch gebeuren!" Carola Schouten blinkt uit in dossierkennis en weet als oud-ambtenaar en Ka merlid precies hoe de hazen lopen. Dat maakt haar ook veeleisend en niet snel tevre den - ook niet over haarzelf. Medewerkers belt ze gerust 's nachts wakker - mits zij het belangrijk genoeg acht. Ambtenaren kunnen hun borst natmaken. Heeft Carola Schouten dan niet één minpuntje? „Rookt ze nog?", vraagt Slob. Nee, daar is Schouten tweeënhalf jaar geleden mee gestopt. „Dan kan ik er geen bedenken." donderdag 6 juli 2017 Een diplomaat van de Turkse ambassade in Den Haag is for meel nog steeds voorzitter van ISN. fotoanp Er zijn geen harde bewijzen te vinden dat Ankara Turkse or ganisaties in Nederland aan stuurt of financiert, blijkt uit onderzoek. Maar dat wil niet zeggen dat er geen 'lange arm' van de Turkse overheid is, stelt minister Lodewijk As- scher (Integratie). Vlnr: Informateur Gerrit Zalm aan tafel met Rutte en de on derhandelaars van D66, CDA en Christenunie; Schouten en Segers poseren voor een selfie op het Binnenhof; Segers en Schouten na afloop van een gesprek met informateur Zalm en de andere onderhandelaars. FOTO'S ANP, HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9