L 8 de formatie Deze formatiepoging heeft iets gemeen met de vorige: net als met Groen Links schuift er een vrouw aan. ChristenUnie- Kamerlid Carola Schouten kan van 'ideale secondant' promoveren naar ministerschap. Ik kan er een beetje lyrisch van worden: zó goed en ook nog van de Christenunie juli |Dag113l e heeft al sinds het vierde kabinet-Bal kenende ervaring met onderhandelen, hoewel Carola Schouten (39) in 2010 nog niet eens Kamerlid was. De PvdA was al uit de coalitie met CDA en Christenunie gestapt, toen het demissionaire kabi net per motie werd opgedragen tóch nog een bezuiniging van 3,2 miljard euro in te vullen. Vicepremier André Rouvoet zat met de handen in het haar. Hij werd overstelpt met de ene na de andere notitie van CDA'er Piet Hein Don- ner, die nog snel alle bezuinigingen probeerde door te drukken waar de PvdA een stokje voor had gestoken. „Toen heb ik Carola, zij was onze be leidsmedewerker, gevraagd om de verkiezingsprogramma's van CDA en Christenunie naast elkaar te leggen en de gemeenschappelijke bezuini gingsposten te zoeken", blikt Rou voet terug. „Dat leverde al meteen vier-komma-nog-wat miljard op. Zij heeft dat pakket toen in elkaar getimmerd." Saillant detail: D66-Kamerlid Wouter Koolmees was degene die de gewraakte motie indiende. Met hem moet Schouten vanaf deze week tot een regeerakkoord proberen te ko men. Want de relatief onervaren ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers neemt de door de wol geverfde Schouten mee als zijn secondant. Oud-partijleider Arie Slob is trots op zijn voormalige protegee: „Ik kan er best een beetje lyrisch van worden: zó goed en dan ook nog van de Chris tenunie. Gert-Jan is van de diepgang, Carola is van de praktijk." Koolmees en Schouten kunnen het inmiddels goed met elkaar vinden, ze carpoolen vanuit hun woonplaats Rotterdam naar het Binnenhof. De twee leerden elkaar de afgelopen ja ren al goed kennen, toen zowel D66, Christenunie als SGP - de construc tieve oppositie - nodig waren om deals te sluiten, nadat Rutte II de meerderheid in de senaat had verlo ren. „We hebben heel vaak daar ge staan", mijmert Koolmees, wijzend naar het balkon waarmee zijn werk kamer is gezegend. Daar rookten ze sigaretten en losten ze als secondan ten problemen op. „Ze is heel oplos singsgericht." Financieel brein Carola Schouten komt in 2006 als be leidsmedewerker binnen bij de frac tie van de Christenunie. Al snel valt ze op als iemand die financiële des kundigheid weet te combineren met politiek strategisch inzicht. André Rouvoet, toen partijleider, en Arie Slob keken al langer uit naar een Ka merlid met financieel-economische expertise. Dat werd er in de kleine fractie altijd een beetje 'bijgedaan'. „Al snel kwam Carola in beeld", her innert Slob zich. Het zit er bij Schouten al vroeg in. Als meisje van 9 jaar houdt ze zich al bezig met cijfers. Op die leeftijd komt haar vader om het leven bij een tra gisch ongeluk op de melkveehouderij die de familie - een GPV-nest, een van de voorlopers van de Christen- Unie - runt in het Brabantse Giessen. De enige ochtend dat hij te druk was om haar een zoen te geven voordat ze naar school ging. Samen met haar moeder en twee zusjes wordt het boerenbedrijf nog een aantal jaar voortgezet, met de jonge Schouten als het financiële brein. De fascinatie voor het bedrijf legt de basis voor een studie bedrijfs kunde in Rotterdam. Daar leert ze Simone Pilon kennen, die zich als noviet aanmeldt bij de studentenver eniging waar Schouten een jaar eer der bij ging. „Ik ben door Carola ont groend", zegt Pilon. Verwacht daarbij geen vernederingen of ontberingen; de studentenvereniging was immers aangesloten bij een kerkgemeen schap. In het studentenhuis waar Carola met drie jongens woonde, De Cist, zaten de vier stilzwijgend te genover Pilon. „Toen ben ik maar wat gaan praten. Bleek dat ik eigenheid moest laten zien." Die focus op de inhoud wordt door iedereen genoemd als het over Schouten gaat. Ga je met haar in dis cussie? Dan kun je maar beter weten waar je het over hebt, anders straft Schouten je genadeloos af. Op haar 23ste keert ze zwanger te rug van een reis naar Israël. Met de vader heeft ze geen relatie, maar ze ker is dat het kind er moet komen. Alleen: hoe? Haar studie bedrijfs kunde is nog niet afgerond, ze woont PASPOORT in een studentenhuis en heeft geen werk. Ze spreekt erover met vriendin Pilon. „We zaten op een bankje, aan de Schie in Rotterdam. Ik zei: zullen we niet een jaar gaan samenwonen? Dan kan ik je helpen." Schouten studeert af en krijgt een baan als beleidsmedewerker op het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Elke ochtend staat ze om 06.00 uur op om de baby vóór haar werk naar het kinderdagverblijf te brengen. Pilon: „Pas nu ik zelf kin deren heb, besefik dat ik toen laco niek was. Had ik toen niet meer voor haar kunnen betekenen? Het is niet makkelijk geweest; ze moest alle be slissingen altijd alleen nemen. Maar ze kan het." Binnen de Christenunie is haar al leenstaand moederschap nauwelijks een issue geweest. Slob: „De buiten wereld maakt het een onderwerp van gesprek, intern heb ik er nooit iets over gehoord." Daar oogst ze vooral lof. Slob noemt haar een voorbeeld voor veel ouders. Ze ziet niet dat ze daarmee óók een rolmodel voor an deren is, zoals voor de alleenstaande moeder die ze al jaren stilletjes als schuldhulpmaatje bijstaat, zegt frac tiewoordvoerder Jonathan van der Geer. „Dat wuift ze altijd weg." Schouten komt op de lijst, maar komt bij de verkiezingen van 2010 nét niet in de Kamer. Slob: „Ik heb haar toen gezegd: niet weggaan, dat Kamerlidmaatschap komt sneller dan je denkt." En warempel: Rouvoet stapt in 2011 op en maakt zo plaats voor Schouten. Binnen een halfjaar wordt ze uit geroepen tot 'politiek talent van het jaar', een titel die ze zelf vreselijk vindt. Ze weet zich te profileren in de eurocrisis. „Daar werd ze snel be oordeeld op de buitenkant", vindt Koolmees. „Ze is van de Christen- Unie, vrouw, jong, alleenstaande moeder. Dan val je op. Maar wat mij betreft is ze boven alles een uitste kend Kamerlid." Ze is 'geen ijdel poppetje', vindt Van der Geer. „Ik denk vaak mee over donderdag 6 juli 2017 W,,P|. De powervrouw van de formatietafel Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag —Arie Slob (oud-partijleider) Cornelia Johanna Schouten (Den Bosch, 6 oktober 1977) 1995-2000: Studeert be drijfskunde aan de Erasmus Uni versiteit Rotter dam, rondt in 2006 scriptie af 2000-2006: Beleidsmedewer ker bij ministerie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid 2006-2011: Beleidsmedewer ker bij Tweede Kamerfractie Christenunie 2011-heden: Tweede Kamerlid namens de Christenunie Schouten woont met haar zoon (16) in Rotterdam F r r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8